×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
3. novembris, 2014
Drukāt

“Zemnieku saeima”: pēc diviem mēnešiem Latvijā krasi pieaugs meža platības (5)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Pēc diviem mēnešiem, 2015.gada 1.janvārī stāsies spēkā pirms trīs gadiem pieņemtie Meža likuma grozījumi, kas nosaka – par mežu tiks uzskatīta 0,5 ha un lielāka platība, uz kuras ir izveidojusies mežaudze ar koku vidējo augstumu vismaz pieci metri.

Normas stāšanās spēkā radīs sarežģītu birokrātisku un finansiālu šķērsli un kavēs lauksaimniecības zemes atgriešanu produkcijas ražošanā, šādu viedokli paziņojumā medijiem pauž biedrība “Zemnieku saeima”.

“Zemnieku saeimas” vadītājs Juris Lazdiņš atzīmē, ka pēdējo gadu statistika liecina, ka ar katru gadu pieaug ražošanā izmantotās lauksaimniecības zemes. Pērn lauksaimniecība bijusi otrs straujāk augošais ražošanas sektors Latvijā ar 5,6% izaugsmi. Attīstās teju visas lauksaimniecības nozares, īpaši liellopu ražošana un aitkopība.

Pēc Lazdiņa sacītā, Nacionālajā attīstības plānā un Lauku attīstības programmā 2014.-2020. gadam noteikti stratēģiskie mērķi līdz 2020. gadam panākt divu miljonu hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes iesaistīšanu ražošanā. Tas radītu iespēju saražot 1,8 reizes vairāk produkciju, kā Latvija ražo patlaban.

“Latvijā ir neskaitāmi lauksaimnieki, kuri no zemes novāc apaugumus. To nevar izdarīt ne gada, ne divu, nedz arī trīs gadu laikā. Tas ir gadiem ilgs process, ko īpaši piekopj jaunie lauksaimnieki, kuri vēlas dzīvot un strādāt laukos, bet jau iekopta zeme nav tik viegli pieejama. Bet no nākamā gada stāsies spēkā normas, kas pamatīgi kavēs šo mērķu sasniegšanu, procesu padarīs ilgstošu, birokrātiski smagnēju un ļoti dārgu. Uzskatām, ka likuma normas stāšanās spēkā termiņš ir jāpagarina vismaz līdz 2025.gadam,” pauž Lazdiņš.

Lauksaimnieki vairākkārt vērsušies Zemkopības ministrijā (ZM), aicinot mainīt normu, taču līdz pat šim brīdim no ZM nav saņemtas atbildes šajā jautājumā. Arī attiecīgo likuma normu izstādē konsultācijas ar lauksaimnieku organizācijām nenotika. “Taču laiks, kurā veikt izmaiņas nosacījumos, atlicis pavisam maz, tādēļ izmaiņas jāveic steidzamības kārtībā,” uzskata organizācijā.

Šobrīd Latvijā meža platības sasniedz aptuveni 58% no kopējās platības, un to paplašināšana uz lauksaimniecībā izmantojamās zemes rēķina ir nepārdomāta un tuvredzīga rīcība, piebilst “Zemnieku saeima”.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Zemnieku Saeimai pilnīga taisnība.
  Meža likuma grozījumi jāatceļ.

 2. Sakarā ar to ka pašlaik visi ražotāji prasa valdībai palīdzību, zemnieku kantora vaimanāšana ir nevietā, tu audzē burkānus es bērzus un kas privātpersonai to var liegt.

 3. Bet vai tirgum ir vajadzīga papildus lauksaimniecības produkcija? Diezgan droši var teikt, ka nē. Jau patreiz mūsu lauksaimniekus izkonkurē ārvalstu lauksaimnieki. Mūsu lauku auglība ar katru gadu samazinās, vai arī ar katru gadu palielinās izdevumi mēslojumam. Pēc gadiem desmit izdevumi mēslojumam kļūs tik lieli, ka sēt vairs neatmaksāsies. Tākā nākotne pieder mežiem. Jau tagad ir daudz faktiski pamestu zemju. Tās diez vai kāds transformēs, jo īpašnieks ir senīls un pliks, kā baznīcas žurka.

  • Kā Tev liekās, kāds valstij 10 gadu laikā kaut vai nodokļos ir ienākums no lauksaimniecībā izmantojamās zemes un mežiem (jaunaudzes)? Vienkārša matemātika, bet LIZ sniedz krietni lielāku pievienoto vērtību jebkurā ziņā!!!

   • tāpēc jau LV ir tādā bedrē,ka mums ir tik daudz bezsmadzeņu dartu.Hruščova laikā šitāda dartas partijas sapulcēs ar putām uz lupām bļāva,ka jasej kukuruza.Tagad bļauj,ka jaizāģe visi meži un jaapsēj ar kukurūzu.
    Par tadiem jautājumiem,kā rodas skābeklis dartveidigie jau nekad nav aizdomājušies.Šitadām visur radās tikai nauda.

Draugiem Facebook Twitter Google+