×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
30. oktobris, 2014
Drukāt

“Zemnieku saeima”: piena nozares krīzes dēļ lauksaimnieki tuvu izmisumam (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Lai arī saistībā ar strauji krītošajām piena iepirkuma cenām ražotājiem solīts Eiropas Savienības (ES) atbalsts, šie solījumi joprojām ir tikai vārdu līmenī. Tikmēr krīze nozarē padziļinās un daudzi piena ražotāji ir tuvu izmisumam, paziņojumā medijiem pauž biedrība “Zemnieku saeima”.

“Šobrīd piena iepirkuma cenas svārstās no 0,12 līdz 0,255 eiro par kilogramu piena un nekas neliecina, ka novembrī situācija varētu strauji​ uzlaboties. Sludinājumos krietni vairāk tiek pārdotas piena govis un teļi, bet nav jau pircēju, tātad diemžēl arī ar šo instrumentu saimniecības nevar papildināt budžetu,” situāciju nozarē iezīmē ZS “Robežnieki” saimniece Ieva Alpa-Eizenberga.

“Zemnieku saeimā” atgādina, ka ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Dačans Čološs nesenā vizītē Latvijā solīja rast iespēju sniegt atbalstu piensaimniekiem. Arī ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē Luksemburgā lielākā daļa ES dalībvalstu pauda atbalstu Baltijas valstu un Somijas lūgumam kompensēt piena ražošanas nozares zaudējumus.

“Taču jautājuma risināšanai nepieciešamie pasākumi joprojām nav veikti un piena ražotāji ir tuvu izmisumam,” atzīst organizācijā.

Biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš atzīmē, ka ES lauksaimnieku nelaimēm bija paredzēti līdzekļi, taču tie novirzīti Ebolas vīrusa ierobežošanai, bet atbalsts Baltijas lauksaimniekiem piena krīzē netiek paredzēts.

“Lauksaimniekiem vienmēr ir jāievēro visi Eiropas noteikumi, bet Eiropa savus solījumus negrasās pildīt. Mēs gana ilgi esam dzīvojuši ar solījumiem par vienlīdzību starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Šobrīd no jaunā ES Lauksaimniecības komisāra lauksaimnieki gaida ātru rīcību ne tikai ar skaistiem tekstiem, bet ar materiālu rīcību,” klāsta Lazdiņš.

Lai pārrunātu Eiropas Komisijas iepriekš piensaimniekiem solītā atbalsta iespējas, ceturtdien biedrības “Zemnieku saeima” vadība tikusies ar zemkopības ministru Jāni Dūklavu (ZZS).

LETA vēsta, ka septembrī vizītes laikā Rīgā toreizējais ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Dačans Čološs norādīja, ka kompensācijas par zaudējumiem piensaimniekiem saistībā ar Krievijas embargo būs pieejamas jau līdz gada beigām, tomēr to apmērs pagaidām nav zināms un būs atkarīgs no Zemkopības ministrijas laikus veiktām aplēsēm.

Savukārt Latvijas valdība nākamnedēļ plāno skatīt jautājumu par 7 993 480 miljonu eiro piešķiršanu piensaimniecības nozarei ciltsdarba un augstvērtīgu ganāmpulku saglabāšanai. Ja valdība priekšlikumu atbalstīs, piensaimnieki līdz gada beigām no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem varētu saņemt maksājumu par katru govi vidēji 65 eiro apmērā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

    Visvairāk cieš lielās saimniecības, kuras algo papildus darbaspēku. Mazās saimniecības līdz šim strādāja par vēdera tiesu un pārdodot produkciju saņēma maz. Galvenais piena problēmu cēlonis ir nenoregulētā produkcijas realizācija. Izskatās, ka visvairāk pelna lielveikali, ne mazāk kā 20%, jo viņiem ir realizācijas monopols. Arī 21% PVN pie cenas dod lielu cenas pieaugumu, sevišķi salīdzinājumā ar Polijas 5%. Starpība starp piena cenu veikalā un to, ko saņem zemnieks, vienkārši ir katastrofāla. To var samazināt tikai visādi veicinot tiešo tirdzniecību. Mums galīgi nav jābaro lielveikau īpšnieki- miljonāri.

    • Būtu labi, ja Jūs piegadatu pienu iedzīvotājiem pa tiešo. Tad arī nebūtu to slinko pārstrādatāju un veikalu alkātība. Mēs taču nedzeram pienu kā tādu. Kas ir pakas un pudelēs- nav zināms, jo bieži ož dievs viņu zin- pēc kā. Turieties un prasiet to, kas Jums pienākās par strādāšanu. Neizpārdodiet visas gotiņas. Vēlāk būs nožēla.

Draugiem Facebook Twitter Google+