Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Tas vīrs vēl nav dzimis, kas stāsies Augusta vietā 16

Kad Latvijas Zemnieku savienībai atzīmējama 100. gadskārta, nepilngadīgā jaunatne domā, ka vectēvs Augusts partiju vadījis kopš dibināšanas, jo citu frontmenu nav piedzīvojuši. Patiesībā Jelgavā dzimušais Brigmanis ir latviešu dižākais agronoms nr. 2 – pēc valsts celmlauža Kārļa Ulmaņa un mantinieks LZS vadībā.

Kaut Brigmaņtēvs braši turas, kongresā āboliņlapas totēma biedrus vedinājis – meklējiet man aizvietotāju pēc divi gadiem! Ilgu laikposmu delegāti pilnsapulcē pārlaida savam priekšsēdim ar smilšpapīru, ieeļļoja, un līderis atkal bija kā jauns un lietošanas kārtībā. Brigmanis modās mazā gaismiņā Pūres sētā, pabrokastoja ar mīksti vārītām 2 gab. oliņām un pirmo pienākumu uztvēra, ko labu izdarīt latviešu tautai, kā savākt vairāk balsu labības zonā un nodrošināt skaitlisko pārsvaru pie varas. Partijas priekšgalā ir noņemšanās kā saimniecībā – vai pietiks ogles apkurei, vai izaugs agrie dārzeņi, un Augusts arvien ir klāt, kur arājs dzen vagu tīrumā, kur viļņojas kviešu druvas un krāšņākās partijas zeltenes atkritušas atpūtā siena gubenī. Ja dažam kolēģim citas partijas prezidijā komunikācijā ar valstsnāciju veicies kā meksikānim ar latviešiem, Brigmanis ir tautā snaudošā spēka modinātājs un īpatnās latvieša dabas sapratējs, ko liecina paaugstie LZS reitingi un nevīstošā slava.

Sev atvēlētajā pilnvaru laikā priekšsēdētājam daudz jāpagūst. No kongresa kanceles zemnieku vadonis ar divi pirkstiem uz dr. Ulmaņa “Degsmes” rakstu sējuma zvērējis – “Par godu LZS simtgadei man jāpanāk, ka ikkatrs latvietis, šūpulī vai penzijā, tiek aplaimots ar jauno 50 eiro banknoti. Runāju ar premjeru un bankas prezidentu – dāvanas dabūsim no Rimšēviča naudas pagrabiem. Pietiek ar rekvizīcijām un nodokļu slogu, kas uzkrauts mīļiem tautiešiem!”

Tagad par medāli. Zviedru staļļmeistaram pogcaurumā sprausts trijzvaigznis, aktierīšiem, kušetes filozofiem uzšķiņķota 3. šķira, bet ilksīs iejūgtam Brigmanim pie krūts nav pat Atzinības krusta! Ilggadējas politiskās kultūras ikonas arī jāapbalvo! Būs iebildes, ka Zemnieksavienības pulkvedis vairākkārt kritis pie “Airītēm”, apsmērējies kā nacionālkomunists, bet vai nav izpircis vainu ar asinīm? Atsvērsim kritiku ar Augusta zvaigžņu stundām, kur pēc PSRS izformēšanas atlīdzināts par nodarīto skādi. Tautas partijai draudot ar aizvākšanos no valdības, kamdēļ republikā celšoties nestabilitāte, tieši Brigmanis saslējās un kā Ulmanis baltvāciem sauca – lai šķēlisti brauc! Augusts novērsa muhamedāņu invāziju, sludinot, ka kebabu ēdājus Latvijā uzveiks sals un bads. Partijas darbā LZS vadītājs izturējis partneru ķīmiskos uzbrukumus, kutelīgās situācijās saglabājot zolmaņa apdomību, taktu un diplomātiju – mēs nebūsim tie, kas gāzīs valdību. Pūrenieks ir īsts zemturis, nevis dīvānzemnieks. Kā patriots aizšķērsojis ceļu partijas prorubliskiem elementiem, kadiķa sīkstumā ieaudzis ietekmīgās reģionālās varas galvgalī.

Saistītie raksti

Par vietnieku nopietni izlemjams jautājums – lai nākamais braucējs Augusta vilkto vezumu neiegāž grāvī. Kad mazi vīri tiek lielās vietās, apkaimē redzams, kādus sūdus sataisa napoleoniņa izmēra fīrētāji. Partijā ir cīņubiedri, līdzstrādnieki, bet pirmajam numuram jābūt patriotiskākam par pērkoņkrustieti, populārākam par Lauri Reiniku, komandas labā sirdīgākam trenerim par Znaroku. Tauta prasa otru Ulmani vai latviešu Trampu! Tāds makāns vēl nav piedzimis! Tikai simtgadīgais vecbiedrs Niklass skaita Dūcīti par jauneklīgu pēcteci un ka Viktors Lapčenoks būtu prīmā izvēle pārņemt grožus no staltā sirmgalvja. Nē, katapultēšanās jāatliek, kamēr Brigmanis staigās garu bārdu kā Barontēvs.

Lauku sētā darbu daudz. Priekšsēdētājs smej – raudzīšot nākamo LZS namatēvu konkursos “Saimnieks meklē sievu” vai “Latvju īstās saimnieces”.

Ko, krēslu atstājis Augusts? Novietots muzejā? Siltā seģenē satīts, uz spilvena ar “Aijā, Gustiņ, aijā”?. Urdošam garam nav lemts. Būs darbība bijušo līderu aliansē “Madrides klubs”. Kopš atsākuši publicēt plikņus, Brigmaņa pastkastē atkal iekrīt “Playboy” – žurnāls jāpārlapo vaļasbrīžos.

LA.lv