×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
7. jūnijs, 2012
Drukāt

Zemo procentu likmju periods Eiropā turpināsies vēl ilgi

Foto - LETAFoto - LETA

Zemo procentu likmju periods Eiropā turpināsies vēl ilgi – vismaz visu nākamo gadu, kas ir pozitīvā ziņa gan Eiropas, gan Latvijas kredītņēmējiem, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina “Swedbank” Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības līdzekļu pārvaldnieks Pēteris Stepiņš.

Lūgts komentēt Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu nemainīt bāzes procentu likmi, Stepiņš norādīja, ka ECB vakardienas sēdē neko jaunu nav izdomājusi un nevienu nepārsteidza.

“Taču ekonomikas noskaņojuma dati arvien redzamāk liecina, ka eirozona nenovēršami soļo recesijas virzienā. Arī galvenais Eiropas motors – Vācijas ekonomika – vairs nespēj vienatnē pavilkt smago Dienvideiropas piekabi un sāk lēnām buksēt,” norādīja Stepiņš. Tomēr ECB vēlas sagaidīt kādus taustāmākus rezultātus, ka aptauju pesimisms sāk īstenoties reālajā ekonomikā, pirms spert jaunus tālākos soļus.

“Swedbank” Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības līdzekļu pārvaldnieks atzīmēja, ka, no vienas puses, varētu teikt, ka centrālā banka turpina notiekošo vērot no malas, pagaidām neiejaucoties. No otras – procentu likmju tālāka samazināšana diezin vai dotu kādu jūtamu efektu. Likmes jau tagad ir ļoti zemas, bet augstās aizņemšanās izmaksas Dienvideiropā ir saistītas ar šo valstu parādu problēmām. Arī jaunas naudas iepludināšana caur aizdevumiem bankām pašlaik varētu negūt tikpat lielu efektu kā iepriekšējās divās reizēs.

Vienlaikus eirozonu turpina šūpot Grieķijas politiskais haoss un neprognozējamība, kā arī jautājums par to, kur un kā rast naudu Spānijas banku stutēšanai. Šo visu jautājumu risināšanai jau ir nepieciešama Eiropas politiķu rīcība, un ECB vienatnē nevar nodrošināt zāles pret visām kaitēm, atzina eksperts.

Pateicoties iepriekš veiktajai naudas drukāšanai un gaidām par tālāku ekonomikas stimulēšanu, EURIBOR likmes atrodas tuvu saviem vēsturiski zemākajiem līmeņiem. Pagaidām nekas neliecina, ka problēmas Eiropā pēkšņi varētu pazust. Kamēr saspīlējumi eirozonā saglabājas un valstu ekonomikas vairāk sarūk, nekā aug, ECB drīzāk domās par naudas drukāšanu un zemu likmju nodrošināšanu, nevis naidīgu inflācijas apkarošanu un likmju celšanu, uzskata Stepiņš.

Tas nozīmē, ka zemo likmju periods Eiropā turpināsies vēl ilgi – vismaz visu nākamo gadu, kas ir pozitīvā ziņa gan Eiropas, gan Latvijas kredītņēmējiem, rezumēja “Swedbank” Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības līdzekļu pārvaldnieks.

Kā ziņots, ECB trešdien pieņēma lēmumu nemainīt bāzes procentu likmi. Tādējādi procentu likme galvenajām refinansēšanas pozīcijām arī turpmāk būs 1%.

Procentu likme tika saglabāta nemainīga arī janvārī, februārī, martā, aprīlī un maijā pēc pagājušā gada pēdējos divos mēnešos īstenotā samazinājuma.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+