×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
2. augusts, 2013
Drukāt

Zibens sadedzina govis

Foto-Artis DrēziņšFoto-Artis Drēziņš

Negaisa izraisītā ugunsgrēkā nodeg kūts un piena māja.

 

Otrdiena, 30. jūlijs, bija ritējusi apmēram desmit minūtes, kad zibens iespēra tieši zemnieku saimniecības “Roņi-1” lopu kūtī (tai bijis zibens novedējs). No dažus desmitus metru attālās dzīvojamās mājas izskrējusī lopu kopēja Sarmīte Beregovaja ieraudzīja, ka visa kūts ir liesmās. Negaiss, kas neilgu laiciņu plosījās virs Liepājas un tās apkārtnes, savu melno darbu bija paveicis. Saimniecība atrodas pāris kilometrus no “Liepājas metalurga”. Nezin, kā rūpnīca, bet saimniecība, kā sola tās īpašnieki Žiemeļu ģimene, atdzimšot kā Fēnikss no pelniem.

Aldona_Ziemeliene_AD_7Ugunsdzēsēji atbraukuši ātri, arī lielā Žiemeļu ģimene, kuras dažādās paaudzes dzīvo gan tuvējos Cimdeniekos, gan Liepājā. Lielāko daļu lopu vairs nebija iespējams glābt. Sadega 14 govis un 12 jaunlopi (Holšteinas, Latvijas brūnās, Dānijas sarkanās šķirnes, pat viena retā Latvijas zilā gotiņa), kā arī dažas pīles. Kūts otrā pusē aiz ķieģeļu sienas atradās piecas cūkas un septiņi šā gada teliņi, kurus izdevās izglābt. No ugunsgrēka, kas līdz ar kūti nopostīja arī šķūni un izsvilināja piena māju, izdevās izsprukt arī vistām, zosīm, suņiem un kaķiem.

Trešdien, kad biju iebraucis “Roņos”, karstumā un nepatīkamā smārdā ģimenes vīrieši, palīdzot draugiem, ar traktoru vilka no kūts ārā apdegušās govis, kuras pēc tam utilizēs. Darbus uzraudzīja sirmā Aldona Žiemeliene (attēlā), kura kopā ar vīru Mikolu bija likuši pamatus saimniecībai.

“Turēsimies un cīnīsimies, lai saimniecību atjaunotu. Pārdzīvojumi jau lieli – vīrs kā iegāja kūtī, tā no redzētā nokrita ar sirdi. Bija slimnīcā, tagad atgriezies mājās un ārstējas,” saka Aldona. Viņa 19 gadus strādājusi kolhozā “Vienība” par slaucēju – spēka un uzņēmības sievietei kopā ar bērnu un mazbērnu ģimenēm, izskatās, netrūkst.

Saimniecība bija apdrošināta, un ģimene cer, ka vismaz lielu daļu zaudētā izdosies atjaunot par apdrošināšanas kompensāciju. Kopējie zaudējumi lēšami vairāk nekā 50 000 latu apmērā. No kūts, kurai pirms desmit gadiem bija uzlikts jauns jumts, palikuši tikai mūri. Piena māju īpašnieki uzcēla un par Eiropas naudu iekārtoja tikai 2006. gadā.

Kamēr strādā apdrošināšanas kompānijas eksperti, tūkstoš latu kā pašvaldības atbalstu jau nākamajā dienā pēc nelaimes atveda Grobiņas novada domes priekšsēdētājs Aivars Priedols. Pienu un no tā iegūto krējumu un sieru Žiemeļu ģimene pārsvarā tirgoja Liepājas zemnieku tirgū “Lauku sēta”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+