×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
27. jūnijs, 2014
Drukāt

Kā zibens var trāpīt ārā, telpās, lietojot telefonu. Kā sniegt pirmo palīdzību (5)

Foto: StockxchngFoto: Stockxchng

Mobilais tālrunis – strāvas novadītāj

Ik gadu slimnīcā neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes nogādā pacientus, kuri negaisa laikā cietuši no zibens spēriena. 2010. gadā tie bija seši, 2011. gadā – pieci, 2012. gadā – četri un 2013. gadā – trīs pacienti. Patiesais cietušo skaits, visticamāk, ir vēl lielāks, jo zibens saspertos cilvēkus uz slimnīcu mēdz nogādāt arī tuvinieki, draugi vai paziņas paši.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Vītola stāsta, ka zibens var iespert, gan atrodoties telpās, gan ārā. Piemēram, NMP mediķi devās uz izsaukumu pie kādas sievietes, kas negaisa laikā bija stāvējusi zem koka, kurā bija iespēris zibens. Pēc pacientes stāstītā, viņa jutusi muskuļu raustīšanos, diskomforta sajūtu vēderā, kājās. Zemgalē, Vecauces pagastā, divi mežcirtēji, uznākot negaisam, paslēpās zem koka, kurā iespēra zibens, nogalinot vienu no vīriešiem, bet otram apdedzinot plecu. Vid­zemē, ogojot mežā, no zibens spēriena smagi cieta divi ogotāji. Sievietei no zibens spēriena apdega mati un vairākās vietās uz ķermeņa bija redzamas apdeguma pēdas. Savukārt otru ogotāju zibens spēriens aizsvieda pāris metrus tālāk.

Atrodoties mājās, arī var gūt zibens traumu. Piemēram, Vidzemē zibens trāpīja mājā, traumējot sirmgalvi caur elektrības slēdzi, kuram viņa tajā brīdī bija gājusi garām. Vēl kāda sieviete cieta, turot rokas pie ūdens krāna, vēl citai sievietei mediķiem bija jāsniedz palīdzība, jo viņa, visticamāk, saņēma zibens radīto strāvas triecienu negaisa laikā iekštelpās netālu no elektrības rozetes. Valmierā zibens iespēra mājas elektrības sadales skapī un, iespējams, virzījās pa radiatoriem, traumējot sievieti, kura atradās netālu no radiatoriem un turēja rokās slapju lietussargu. Rīgā kāds vīrietis guva zibens triecienu, kad vētras laikā stāvēja pie atvērta loga un runāja pa telefonu. Babītes apkārtnē kāda sieviete stipras zibeņošanas laikā mēģināja šo skatu fotografēt ar mobilo telefonu un zibens iedarbību sajuta kā nepārejošu roku tirpšanu. Negaisa laikā ne tikai nedrīkst izmantot mobilo tālruni, bet ir ieteicams to pat izslēgt un izņemt bateriju!

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Kā rīkoties pērkona laiķa ja tas pārsteidz arot zemi uz klaja lauka????

  2. Skaidrs ! Visus deputātus izdzīt klajā laukā basām kājām un likt pļāpāt pa telefoniem ! Nekā personīga- tas būs nelaimes gadījums. Ja deputāti spēs saskatīt sakarību starp zagšanu un iespēju nokļūt klajā laukā- korupcija nomirs pate.

  3. Jā, jā- izslēgt telefonu, elektrību, gāzi un pašam ietīties balt’apalagā un sākt jau lēnām rāpot uz kapsētu 😀 Riebj šitie panikas cēlāji…

Draugiem Facebook Twitter Google+