Tehnika

ASV zinātnieki radījuši mākslīgo dzemdi, kas varētu glābt priekšlaicīgi dzimušo dzīvības 0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-Shutterstock

Nav nekāds noslēpums, ka priekšlaicīgi dzimušiem mazuļiem var būt dažādas veselības problēmas, no kurām citi bērni veiksmīgi izvairās, piedzimstot starp 37. – 40. grūtniecības nedēļu – optimālo dzemdību laiku. Pirms 37. nedēļas dzimušajiem var būt dzirdes, redzes, kustību, runas traucējumi. Ja nu no tā varētu izvairīties?

ASV Filadelfijas bērnu slimnīcas pētnieki izgudrojuši īpašu mākslīgo dzemdi – vietu, kurā uzturēt dzimušo, ja notikušas priekšlaicīgas dzemdības. Mākslīgajā dzemdē radīti apstākļi, lai atlikušajās nedēļās zīdainis varētu attīstīties, izvairoties no problēmām, kas rastos bez šāda inkubācijas perioda. Mākslīgajā dzemdē gan pašlaik veiksmīgi izaudzināti vien astoņi jēri, taču lielais mērķis mākslīgajā dzemdē ir izaudzināt cilvēkbērnu. Pirmie izmēģinājumi ar jēru parāda, ka tas ne tikai izdzīvoja, bet pat attīstījās – četru nedēļu laikā mākslīgajā dzemdē jēram sāka augt gan plaušas, gan smadzenes, gan vilnas kažoks, tas pieņēmās spēkā, iemācījās norīt un pat atvēra acis. Ja zinātniekiem patiešām izdosies mākslīgo dzemdi pielāgot zīdaiņiem, tas varētu pilnībā izmainīt priekšlaicīgi dzimušo atlikušo dzīvi. Jāuzsver gan, ka šāda mākslīgā dzemde var uzturēt pie dzīvības tikai tādus mazuļus, kuri sievietes dzemdē auguši vismaz 23 nedēļas. Tas nozīmē, ka joprojām sievietes dzemde ir vitāli svarīga bērna iznēsāšanai un sākotnējai attīstībai. Ir arī tādi, kas ar šo pētnieku izgudrojumu saista vēl tālākas cerības, aizvietojot sievieti kā augļa iznēsātāju, tādējādi izvairoties no grūtnieču nāves gadījumiem dzemdību laikā. Tomēr Filadelfijas bērnu slimnīcas vadošais ķirurgs un viens no pētījuma autoriem Alans Fleiks norāda, ka nevajadzētu aizrauties ar šādām utopiskām idejām. “Ideja, ka varēsim paņemt embriju, izlaist agrīno augļa attīstības procesu un ielikt to mašīnā bez mātes kritiski nepieciešamā devuma zīdaiņa attīstībā, ir pilnīga zinātniskā fantastika.” Viņš uzsver, ka viņu radītā “biobag” jeb “biomaisa” galvenais mērķis ir nodrošināt dzemdei līdzīgu vidi, kurā atlikušās nedēļas attīstīties zīdainim. Īpaši – ekstrēmi priekšlaikus dzimušajiem (dzimuši agrāk par 28. gestācijas nedēļu). ASV apmēram 10% visu bērnu piedzimst pirms laika un tas ir galvenais jaundzimušo nāves cēlonis. Apmēram 6% (30 000 bērnu gadā) no visiem priekšlaicīgi dzimušajiem ir tie, kas dzimuši pirms 28. grūtniecības nedēļas. Šiem bērniem nepieciešama intensīva aprūpe. Turklāt, pat ja bērni intensīvo terapiju pārdzīvo, līdz pat pusei no viņiem ir dažāda veida veselības problēmas. Fleiks uzskata, ka pirmie izmēģinājumi ar cilvēkbērniem varētu sākties pēc trim gadiem.

 

Dzīvības maiss

“Biomaiss” tā arī izskatās – pēc plastmasas maisa, kas ir noslēgts un neļauj jēram nonākt saskarē ar apkārtējo pasauli. Līdzīgi kā dzemde. Savukārt elektrolītu šķīdums, kurā jērs uzturas, ir līdzīgs dzemdes augļūdeņiem.

Saistītie raksti

Tāpat izdomāts risinājums jeb dublikāts vienam no sarežģītākajiem posmiem – asinsrites sistēmai, kas savieno māti un augli, nodrošinot skābekļa un ogļskābās gāzes apmaiņu. Svarīgi, ka asinīm jācirkulē precīzā spiedienā – ārējs pumpis traumētu zīdaiņa sirdi.

Fleiks ar kolēģiem izdomāja bezpumpja risinājumu, savienojot augļa nabassaites asinsvadus ar jauna veida skābekļa ģeneratoru. Rezultātā asinis precīzā ātrumā cirkulē asinsrites sistēmā.

 

LA.lv