×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
12. jūlijs, 2012
Drukāt

Ziednešus peonijām neizgriež!

Foto - Aldonis VēriņšFoto - Aldonis Vēriņš

“Iepriekšējā žurnāla numurā publicētajā dārza darbu kalendārā lasīju ieteikumu, ka īrisiem un peonijām pēc ziedēšanas jānogriež ziedkāti. Par īrisiem tā kā būtu skaidrs, bet vai tiešām tas nepieciešams arī peonijām? Kas tad paliks pāri no bagātīgi ziedoša cera?” Zigrīda Rīgā

 

Attiecībā uz īrisiem šis ieteikums ir pareizs, bet, runājot par peonijām, – pilnīgi aplams! Īrisiem lapas izkārtotas atsevišķi, turpretī peonijām visas lapas (parasti 6 – 10) aug uz ziedkātiem (pareizāk būtu teikt – ziednešiem).

 

Daudzām augstražīgām šķirnēm labi koptā stādījumā nemaz neveidojas ziedi bez stublājiem: katram galā ir zieds.

 

Piemēram, šogad trīsgadīgos ‘Lorelei’ ,’Early Bird’ un citu šķirņu peoniju ceros visi stublāji bija ar ziediem, tātad – ziedneši. Tos nogriezt būtu vislielākā kļūda, jo jūlijā un augustā peoniju lapas veic vissvarīgāko uzdevumu – sakņu pītē briedina nākamā gada jauno dzinumu aizmetņus.

Ja šajā laikā peoniju cerā ir daudz lapu un peonijas saņem pilnvērtīgu mēslojumu (sausā laikā arī mitrumu), tad droši var sagaidīt bagātīgu ziedēšanu nākamajā gadā. Te prātā nāk kāda iesācēja žēlošanās: vienvasar peoniju cerā bijuši desmit krāšņi ziedneši, bet pēc gada… tikai trīs! Vai šķirne izvirtusi? Sarunā noskaidrojās, ka audzētājs zemu nogriezis visus desmit ziednešus, atstājot pie tiem tikai pāris lapu. Ko gan citu varēja sagaidīt, ja pašā atbildīgākajā laikā augam likvidēta gandrīz visa virtuve!? Brīnums, ka nākamajā gadā peonija vēl spēja izlolot trīs ziednešus…

Ilgstoši novērojumi liecina, ka no ziedoša peoniju cera nav ieteicams izgriezt vairāk par pusi ziednešu, un tos pašus griež pēc iespējas īsākus, nevis visā garumā.

Pēc augu noziedēšanas nogriež tikai ziedkopu (ja peoniju audzētājs nenodarbojas ar selekciju, nav svarīgi – ar sēklu pogaļām vai bez tām), saglabājot katru, pat pašu mazāko, ziedneša lapiņu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+