Praktiski
Manas tiesības

Ziedojumi, dāvinājumi un maksājumi partijām – ir noteikti griesti privātpersonām 0

Foto – Shutterstock

Turpmāk fiziskās personas drīkstēs veikt dāvinājumu (ziedojumu), iemaksāt biedru naudu un iestāšanās naudu partijām no saviem ienākumiem, kuru kopējais apjoms nedrīkstēs pārsniegt 30% no šo personu iepriekšējā kalendārajā gadā gūtajiem ienākumiem. To paredz grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, kas stāsies spēkā šā gada 1. decembrī.

Ar likuma izmaiņām plānots novērst iespēju fiziskajām personām neatļauti iesaistīties līdzekļu ziedošanā vai dāvināšanā politiskajām partijām. Līdz šim personas varēja tās finansēt no saviem ienākumiem, kas gūti tajā pašā vai iepriekšējos divos kalendārajos gados un kuru veidi noteikti likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Taču nereti partijām tika atvēlēta teju vai puse no savas naudas vai arī visi pēdējos trīs gados legāli gūtie (deklarētie) ienākumi. Tas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbiniekiem radīja šaubas par šādas naudas patieso izcelsmi. Lielākā daļa no šiem ziedojumiem bijuši četru līdz 15 tūkstošu eiro apmērā.

Ar likuma izmaiņām noteikts, ka partija finansējumu zaudēs, ja tā vairāk nekā 10% no kopējās tai piešķirtās naudas būs izmantojusi neatbilstoši likumā noteiktajam mērķim. Šādas izmaiņas ierosinātas, jo iepriekš piemērojamā sankcija – finansējuma izmaksas apturēšana – ir nesamērīga salīdzinājumā ar pārkāpuma smagumu. Izmaiņas likumā paredzētas arī tādēļ, lai no 2019. gada 30. jūnija varētu ieviest partiju dokumentu un finanšu pārskatu iesniegšanu KNAB elektroniski. Informāciju par partiju finansiālo darbību jaunā sistēma ļaus izmantot ātrāk un vienkāršāk. Datu bāzes ieviešana turklāt samazinās administratīvo slogu partijām, un tās bez kavēšanās varēs saņemt informāciju par ziedojumu neatbilstību normatīvo aktu prasībām.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
21 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
22 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
3 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
2 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
27 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
2 stundas