×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
6. oktobris, 2016
Drukāt

ZZS valda apjukums pēc Trukšņa aizturēšanas (10)

Armands KrauzeArmands Krauze

Foto - LETA

Pēc Jūrmalas mēra Gata Trukšņa aizturēšanas saistībā ar iespējamiem partiju finansēšanas pārkāpumiem Zaļo un zemnieku savienībā (ZZS) valda apjukums un neziņa. Apvienības un tajā ietilpstošo partiju līderi ar Truksni nav sazinājušies un par notiekošo tikai rausta plecus. “Par aizturēšanu nevaru komentēt, tur jāzina detaļas. Tādēļ jāgaida, kad tiesībsargājošās institūcijas būs gatavas informēt. KNAB darbojas atbilstoši likumam un savām pilnvarām. Svarīgi, ka viss notiek laikus. Vēlos arī uzsvērt, ka ZZS par visiem ziedojumiem regulāri sniedz informāciju KNAB un, ja kaut kas nebūs likumīgi, tad atskaitīsim atpakaļ vai ieskaitīsim valsts kontā,” teica ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze. Uz jautājumu, vai ZZS prasīs skaidrojumu no sava biedra G. Trukšņa un kā rīkosies gadījumā, ja Jūrmalas mērs tiks atzīts par vainīgu, Krauze tikai noplātīja rokas: “Viņš ir mūsu apvienībā ietilpstošās Zaļās partijas biedrs, tādēļ par to būs jādomā šai partijai.”

Latvijas Zaļās partijas (LZP) valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars telefonsarunā izklausās satraukts un atzīst, ka pēdējās pāris dienas esot “pilnīgā neziņā un šokā”. Ar Jūrmalas mēru viņš neesot sazinājies un nekādu skaid­rojumu nav saņēmis. “Es zinu tikai tik, cik vēstīts plašsaziņas līdzekļos,” teica Tavars un līdzīgi kā Krauze sarunas laikā vairākas reizes atkārto, ka LZP kā valsts finansējumu saņemoša partija par saviem ziedojumiem regulāri sniedz atskaites KNAB. “Līdz šim par mūsu pārskatiem un atskaitēm biroja speciālisti teikuši tikai atzinīgus vārdus,” uzsvēra Tavars. Viņš un citi ZZS pārstāvji arī pauda cerību, ka drīzumā viss atrisināsies un varbūt izrādīsies, ka Truk­snis aizturēts nepamatoti.

Kā ziņots, KNAB uzsācis kriminālprocesu par iespējamo politisko partiju un politisko partiju apvienību nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā. Tā ietvaros aizturēti jau četri cilvēki. KNAB izmeklēšanas interesēs šobrīd plašāku informāciju nesniedz, bet zināms, ka aizturēto vidū ir uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš un Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truk­snis, kura darba vietā veikta kratīšana. Truksni gan uzreiz nav izdevies aizturēt, jo viņš otrdien pēc operatīvo darbinieku ierašanās ar ātro palīdzību tika nogādāts slimnīcā. Vakar advokāts Jānis Rozenbergs aģentūrai LETA teicis, ka Truksnis vairs neatrodas slimnīcā, patlaban esot aizturētā statusā.

Krimināllikums par partijas nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā kā sodu paredz brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Krūmiņš – legāls ziedotājs

Jāpiebilst, ka uzņēmējs J. Krūmiņš pilnīgi legāli līdz šim jau ir ziedojis partijām. Kā liecina KNAB apkopotā informācija, 2014. gada maijā viņš ziedojis ZZS 
15 000 eiro. Pirms tam viņš ziedojis arī citām partijām – 2011. gadā 7028,04 latus Zatlera reformu partijai, 2004. gadā 3000 latus “Latvijas ceļam”. Apjomīgais ziedojums ZZS veikts ar mērķi Eiropas Parlamenta vēlēšanās atbalstīt Jūrmalas mēra labu draudzeni Ivetu Griguli. Šis fakts jau 2014. gadā izraisīja domes opozīcijas un mediju uzmanību, jo uzreiz pēc uzņēmēja naudas ienākšanas ZZS kontā Jūrmalas dome pieņēma lēmumus, kas ļāva ar J. Krūmiņa ģimeni saistītam uzņēmumam “MC Turaida Property” iegādāties zemi netālu no Dzintaru koncertzāles Turaidas ielas un Meža prospekta krustojumā par cenu, kas bija krietni zemāka nekā tirgus cena šajā teritorijā – uzņēmums izsolē bija vienīgais pretendents uz 1442 kvadrātmetrus lielu zemes gabalu, kura cena bija 73 865 eiro. Jūrmalas domes priekšsēdētājs Truksnis toreiz gan žurnālistiem attraucis, ka “Jūrmalas dome nestrādā pēc kaut kādu ziedotāju diktētas dienaskārtības”.

Krata Sudrabas partijas biroju

Aizkulisēs tiek apspriesta arī cita versija. Saskaņā ar to Truksnis bijis starpnieks Krūmiņa slepeniem ziedojumiem Ingunas Sudrabas partijai “No sirds Latvijai” (“NSL”). Šajā shēmā figurē arī Trukšņa kādreizējais kolēģis pašvaldībā Romāns Mežeckis, kurš šobrīd ir “NSL” frakcijas deputāts Saeimā. Diemžēl parlamentā viņu sastapt var ļoti reti. I. Sudraba uz jautājumu par Mežecka prombūtni paskaidroja, ka viņš slimojot un šonedēļ darba nespējas lapa esot pagarināta vēl līdz 14. oktobrim. Viņa arī noliedz, ka partija būtu saņēmusi šādus slepenus ziedojumus. “Man ar Gati Truksni nav bijis ne profesionālu, ne politisku kontaktu,” uzsvēra I. Sudraba. Tomēr jau vakar pēcpusdienā parādījās ziņas, ka KNAB veicis kratīšanu arī partijas “NSL” birojā, aizturēts savulaik par partijas budžetu atbildīgais Jorens Raitums un uzņēmējs Ēriks Igaunis. Sudraba noraida, ka partija būtu saņēmusi kādus nelikumīgus maksājumus no uzņēmēja Jūlija Krūmiņa, taču, kā ziņo lsm.lv, Sudraba atzina, ka Krūmiņš palīdzējis partijai ar padomu un uzrunājis vairākus uzņēmējus, kuri bijuši gatavi ziedot partijai. Pats Krūmiņš partijai nav ziedojis, bet ziedotāju sarakstā ir viņa meita Maija Čerņavska, kurai arī bija kopīgs bizness ar Sudrabu, pirms viņa kļuva par Saeimas deputāti.

Atstādina tiesnesi

Aģentūra LETA ziņo, ka no amata atstādināta Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesas priekšsēdētāja Aija Orniņa. Viņai ir aizdomās turētās statuss kriminālprocesā, kas arī saistīts ar aizturēto uzņēmēju Jūliju Krūmiņu. Jautāta, vai konkrētais process ir saistīts ar kriminālprocesu par iespējamu partiju nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kur aizturēts J. Krūmiņš un G. Truksnis, Orniņa atbildēja noraidoši. Tiesnese sacīja, ka viņai tiek inkriminēta neizpaužamu ziņu izpaušana un “piedāvājuma pieņemšana” no Krūmiņa. Tāpat jautāta, vai kriminālprocess saistīts ar kādu konkrētu lietu, kas bija pie viņas izskatīšanā, Orniņa sacīja, ka tā neesot, turklāt viņa uzsvēra, ka Krūmiņu pazīst jau ilgus gadus un uzņēmējs nekad nav viņai piedāvājis kādus materiālus labumus, līdz ar to viņa nekad tādus nav varējusi pieņemt. Tiesnese pieļāva domu, ka abi kriminālprocesi un visas šīs darbības ir saistītas ar grāmatu, ko Krūmiņš patlaban raksta, pieļaujot, ka kāds bija noklausījies viņa sarunas.

Kādas ir Streļčenoka izredzes?

Novembrī Saeimā gaidāms balsojums par KNAB priekšnieku. Konkursā atkārtoti kandidēs arī pašreizējais biroja vadītājs Jaroslavs Streļčenoks. No koalīcijas partijām atbalstu viņam līdz šim solīja vienīgi ZZS. Kā biroja aktivitātes pret šīs partijas pārstāvi ietekmēs Streļčenoka izredzes saglabāt amatu? ZZS līderis Armands Krauze apgalvoja, ka joprojām atbalsta līdzšinējo biroja vadītāju. “Ja konkursa komisija viņu novērtēs kā piemērotu, tad neredzu iemeslu rīkoties citādi. Arī Jūrmalas gadījums apliecina, ka iestāde strādā,” teica Krauze. Tomēr viņš neņēmās galvot, ka pārējā frakcija būs līdzīgās domās.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Ko var vēlēties no partijas, kuras līderis A.Brigmanis zaudējis saikni ar Latviju. Īpašums Lielbritānijā, meita ieprecējusies ārzemēs, mazbērni latviski ne bū ne mē nezin. Tik kāš naudiņu no naivajiem letiņiem un vecumdienas pavadīs pie mazbērniem ārzemēs.

 2. No sākuma Trkuksnis gribēja pielīmēties Vienotībai, kas, zinādama viņa rebes, Truksni nepaņēma.
  Zaglīgajai ZZS viņš bija kā savējais jo tur visi tādi trukšņi. Godprātība ZZS ir tukša vieta.

 3. Kāds APJUKUMS ZZS var valdīt, ja zina, no KURIEM laudīm un KĀDĒĻ ņem naudu??????????? Muļķības, ka Brigmaņa kungs Krūmiņa kungu nav pat acīs redzējis!??? Vienīgi var secināt – esam tur, kur mums ceļu noliek šie bagātnieki!?! KAMĒR VIŅI VISU VALSTS ATTĪSTĪBU BREMZĒS UN KOORDINĒS SAVĀS INTERESĒS,, NEKAS LABĀKS NAV GAIDĀMS!!!! ZZS NEVAR VĒLĒT 13. SAEIMĀ TĀPAT KĀ VIENOTĪBU!

 4. Kur pazudusī lieta? Jau nolikta atpakaļ? Kada pārvēlēšana? Darbības imitācija un hūtes drauds, lai grāmatu neizdod. Atkal KNAB par prettiesisku rīcību jaatmaksā nelikumīgi atlaistam darbiniekam 35 000 EUR. Vai par to nav jāatbild? JĀTIESĀ NEVIS JĀPĀRVĒL! Vēlētaji, skataties, kas atbalsta KNAB grāvēju un oligarhu pakalpiņus.

 5. Brigmaņa kungs Krūmiņa kungu pat acīs neesot redzejis

 6. sarkanie baroni rullē!

 7. Iestāde nevis strādā, bet vēlas radīt iespaidu, ka strādā, jo jāglābj priekšnieka vieta un savs statuss kopumā. Dikti saaktivizējās pirms jaunā priekšnieka pasludināšanas.

 8. NU RE,Brigmanim piemetusies LAVENTROZE,bet gan PLJUTAMROZE.Cauri ir vecais cekist.Te vairs nav vainiigi SOROSISTI ka teica SMULIS LEMBERGS,bet gan Maskavas Cekisti.

 9. Vai tur Kremļa nauda ar skatu uz jauno valdību? Un tāpēc satraukums – atsūtīs vel un klusāk caur citiem…

Draugiem Facebook Twitter Google+