×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
3. jūlijs, 2015
Drukāt

Ziedot asinis trīs reizes gadā (2)

Foto-LETAFoto-LETA

Lai mudinātu arī atvaļinājumā un garajās brīvdienās nepiemirst par līdzcilvēkiem, kam nepieciešama asiņu pārliešana veselības vai dzīvības glābšanai, Valsts asinsdonoru centrs (VADC) sāk informatīvu kampaņu “Mums ir viena asinsrite”. Tās mērķis – piesaistīt jaunus donorus, bet jau esošos mudināt ziedot asinis arī dienās, kad vairāk gribas domāt par atpūtu un izklaidēm.

ASV asinis vismaz reizi gadā ziedo 4% iedzīvotāju, Lielbritānijā – 4%, Latvijā – vien 1,7%. Kaut gan absolūta asiņu preparātu deficīta ārstniecības iestādēs nemēdz būt, ar pašreizējo donoru aktivitāti ir par maz, lai pilnībā nodrošinātu visu pieprasījumu un vēl būtu gatavībā neparedzētām situācijām. Krājumi īpaši sarūk vasarā un svētkos.

“Asinis nav iespējams sagatavot ilgākam laikam uz priekšu, daži preparāti ir derīgi 35 dienas, bet citi – tikai piecas līdz septiņas,” kampaņas atklāšanā paskaidroja VADC direktore Vivita Ozoliņa. Savukārt veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) aicināja kļūt par donoriem, atsaucoties uz paša pieredzi: “No personīgās pieredzes varu teikt, ka asiņu ziedošana dod brīnišķīgu gandarījumu.”

Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas (RAKUS) Asins dienesta vadītāja Inga Dārzniece pastāstīja, ka no šīs grupas iestādēm asiņu preparātus visvairāk patērē stacionārā “Gaiļezers”, jo tie nepieciešami gan traumatoloģijas, gan ķirurģijas, gan ginekoloģijas un citiem pacientiem, kā arī stacionārā “Linezers”, kur ārstē cilvēkus ar hematoloģiskām saslimšanām. “Daudziem no šiem pacientiem eritrocītu masas transfūzija nepieciešama ik pēc trim četriem mēnešiem. Tikai tā iespējams pagarināt šo cilvēku dzīvi,” saka I. Dārzniece. 2014. gadā kopumā RAKUS asinis pārlietas 18 000 cilvēku.

Kampaņas aktivitātes ietver reklāmu radio, televīzijā un presē, aicinot ikvienu vecumā no 18 līdz 65 gadiem ziedot asinis vismaz trīsreiz gadā. Augustā paredzēts rīkot arī donoru dienas Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē, Valmierā un Ventspilī, bet visā kampaņas laikā jūlijā un augustā VADC “izaicina” uzņēmumus, pašvaldības, nevalstiskās organizācijas, valsts iestādes un sabiedrībā pazīstamus cilvēkus ziedot asinis, publicēt vizuālu apliecinājumu sociālajos medijos (“Facebook”, “Twitter”, “draugiem.lv” vai citur) un, izmantojot tā saukto mirkļbirku #Izaicinajums:dziviba, mest izaicinājumu līdzīgi rīkoties arī draugiem, paziņām, kolēģiem, sadarbības partneriem, konkurentiem vai kaimiņiem. Tā iecerēts panākt donoru skaita kāpumu, lai preparātu šovasar nevienam nepietrūktu. Pirmajiem 4000 “izaicinātājiem” tiks dāvinātas īpašas simboliskas aproces. “Izaicinājumam” jau atsaukušies VEF kluba basketbolisti, Valsts kanceleja, akciju sabiedrība “Grindeks” u. c.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kāds intervāls nepieciešams ,lai nodotu asinis atkārtoti, nodots 450 (07.06.15.).

  2. Es savā mūšā paspēju nodot savas asinis 30 reižu. Man pat izteica pateicību par to kvalitāti, bet šodien manas vēnas var izmest miskastē. Pēc operācijas man nevarēja pieslēgt sistēmu jo vēnas neņēma pretī.
    Tagad ar lielām grūtībām tikai no delnas virspuses dažreiz izdodas noņemt asinis analīzēm. Nepārcentieties, jo vēlāk pat pats pie savām asinīm netiksi.

Draugiem Facebook Twitter Google+