Latvijā
Sabiedrība

Ziedotāju nauda plūst uz Latviju 16

Foto – Shutterstock

Diasporā ir ļoti attīstīta ziedošanas kultūra, un, kopš Latvija atguvusi neatkarību, ar ārzemju latviešu finansiālu atbalstu šeit paveikts daudz.

Nodibinājumā “Vītolu fonds”, kas nodarbojas ar talantīgu, taču mazturīgu jauniešu izglītības atbalstīšanu, kopš fonda dibināšanas 2002. gadā līdz šā gada 30. septembrim no citām valstīm (ASV, Austrālijas, Kanādas, Lielbritānijas, Vācijas, Dānijas, Zviedrijas, Venecuēlas, Ēģiptes, Izraēlas un Spānijas) saņēmis ziedojumus, kuru kopējā summa ir 11 194 020 eiro. Ar ziedoto līdzekļu atbalstu stipendiju ir saņēmuši 1749 jaunieši.

Nodibinājums “Latvijas Universitātes fonds” darbojas kopš 2004. gada. Tā pārstāve Brigita Zutere vēsta, ka fonds ir respektabla filantropijas organizācija, kas rūpējas par izciliem, centīgiem studentiem, maģistrantiem, doktorantiem, pedagogiem, zinātniekiem, kā arī atbalsta izcilus izglītības, zinātnes, sporta un kultūras darbiniekus un projektus sadarbībā ar izglītību atbalstošiem mecenātiem un partneriem: “LU fondu atbalsta mecenāti visā pasaulē, tādējādi saglabājot un stiprinot saiti gan ar Latviju, gan Latvijas Universitāti. Īpaši jāuzsver dāsnākie atbalstītāji no ASV, Austrālijas un Vācijas. Tā, piemēram, no organizācijas “Friends of the University of Latvia”, kas apvieno ASV dzīvojošus Latvijas izcelsmes pilsoņus, pērn saņemts dāsns 53 000 USD ziedojums. Organizācijas prezidents LU Goda biedrs un Latvijas goda konsuls Ilinoisas pavalstī ASV Roberts Blumbergs jau piekto gadu atbalsta talantīgākos LU Sociālo zinātņu fakultātes diplomātijas studentus.

Ar ASV dzīvojošā LU zelta mecenāta Roberta Rūša ģimenes gādību stipendijas ir piešķirtas 69 studentu un studenšu korporāciju jauniešiem no dažādām Latvijas augstskolām.

LU Goda biedrs, Latvijas Goda konsuls Filadelfijā, ASV, Džons Medveckis ir iedvesmojis savus bērnus un draugus ziedot LU Biznesa ideju fonda izveidei Latvijas Universitātē.

Nozīmīgu atbalstu LU sniedzis Dr. Alfreda Raistera 2016. gada testamentārais novēlējums 223 000 USD apjomā mecenāta piemiņas stipendijas izveidei.

Latviešu izcelsmes Ņujorkas latviešu draudzes mācītāja un izcilas personības Richarda A. O. Zariņa (1913–2006) piemiņas fonda dibinātāji ir Antra, Bertrams un Kristaps Zariņi.

Austrālijā dzīvojošais LU zelta mecenāts Dr. Jānis Priedkalns ir novēlējis LU 142 400 eiro, kas izmantojami kā neaizskaramais kapitāls Jāņa Priedkalna Medicīnas zinātņu pētniecības fondam.

Tāpat zelta mecenātu saimei (ziedojums virs 140 000 eiro) pieder Austrālijā dzīvojošais Eigits Dāvis Timermanis.

Savukārt Kurta Hāgena 2,4 miljonu novēlējums paredzēts, lai Latvijas studentiem pavērtos iespējas studēt Vācijā.”

Latvijas Bērnu fonds kopš 1994. gada sadarbojas ar Amerikas latviešu apvienību, kas 23 sadarbības gados Latvijas ģimenēm un studentiem ir piešķīrusi vairāk nekā 2,5 miljonus USD.

Okupācijas muzejam kopš tā izveides no tautiešiem ārzemēs pavisam ziedoti 9,5 miljoni dolāru, no tiem pieci miljoni ir nākuši no ASV un 3,5 miljoni – no Austrālijas.

2016. gadā ziedotāji, kas dzīvo ārpus Latvijas, muzejam ir ziedojuši 262 972 eiro.

Kokneses fondam, kas veido Likteņdārzu, no ārzemju latviešiem vislielāko ziedojumu – 60 000 eiro – ir devis Vācijā dzīvojošais Gaidis Graudiņš. Ir cilvēki un grupas, kas pastāvīgi katru gadu ziedo Likteņdārzam, piemēram, Saginavas latvieši (ASV), Šternu ģimene Austrālijā, “Daugavas vanagu” Pertas nodaļa Austrālijā, Dagmāra Ernstsons (ASV), Rita un Dainis Martinsoni (ASV), Jānis Skābardis (ASV), Juris Rīmanis (Austrālija) u. c.

LA.lv