Ziema – piemērots laiks kataraktas operācijai 0

Ir daudz procedūru, ko vēlams veikt ziemā, kamēr pavasara siltā saulīte nevilina doties ārā no mājām. Tagad ir piemērots brīdis arī kataraktas operācijai.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 13
Lasīt citas ziņas

Katarakta ir viena no biežākām acu slimībām cilvēkiem gados, jo tā ir daļa no dabiskā novecošanās procesa. Vēl vairāk to veicina veselībai kaitīgi darba apstākļi, nepilnvērtīgs uzturs un dažādu slimību un acu patoloģiju komplikācijas. Lielākam riskam pakļauti cukura diabēta pacienti.

Katarakta ir acs caurspīdīgās lēcas apduļķošanās, kuras dēļ lēca sabiezē un nelaiž cauri pietiekami daudz gaismas. Tādēļ samazinās redzes asums un skaties kā caur netīru stiklu – attēls ir miglains un izplūdis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienīgais drošais ārstēšanās veids šajā gadījumā ir operācija. Tās laikā ķirurgs aizstāj apduļķoto acs lēcu ar mākslīgo – dzidru un caurspīdīgu. Daudziem cilvēkiem kataraktas operācija dod iespēju atkal skaidri redzēt pasauli.

Lai izvairītos no komplikācijām, pirms operācijas nepieciešama rūpīga izmeklēšana. Latvijas Universitātes asociētais profesors Igors Solomatins piebilst, ka šajā laikā ārsts izvēlas pacientam piemērotāko mākslīgo lēcu, ņemot vērā individuālās īpatnības un vajadzības. Mākslīgās lēcas spēj kompensēt arī redzes traucējumus, kas radušies pirms kataraktas: tuvredzību, tālredzību un astigmātismu. Modernā medicīna piedāvā arī multifokālās lēcas, kas atšķirībā no standarta versijām nodrošina lielisku redzi gan tuvumā, gan tālumā. Vairumā gadījumu pacienti tad var iztikt bez brillēm.

Kataraktas operāciju veic ar vietējo anestēziju, tādēļ procedūra ir nesāpīga. Dažkārt iespējams izmantot speciālus pretsāpju acu pilienus, taču vecākiem ļaudīm piemērotāka ir tradicionālā metode, jo uztraukums pirms pasākuma viņiem var izraisīt pēkšņu lēcienveidīgu asinsspiediena paaugstināšanos, nelabvēlīgi ietekmējot operācijas iznākumu un radot bīstamu komplikāciju risku.

Moderna kataraktas operācija ir ātra un viegla. Ierobežojumi pēc tam ir minimāli, arī atveseļošanās periods ir salīdzinoši neilgs. Toties ieguvums ir acīmredzams – profesionāla ķirurga darbs dod iespēju atkal redzēt skaidru bildi.

Pirmajās pēcoperācijas dienās apkārtējie priekšmeti var izskatīties deformēti, jo zīlīte ir paplašināta. Kad tā sašaurinās, ir pamanāma redzes uzlabošanās, un pēc dažam nedēļām redze pilnībā atjaunojas.

Lai atveseļošanās noritētu bez sarežģījumiem, pirmajās 2 – 3 nedēļās nevajadzētu gulēt uz operētās acs pusi, nepieļaut ūdens un ziepju nokļūšanu acī. Pirmajos trīs mēnešos pēc operācijas jāizvairās no smaga fiziska darba un sportiskām aktivitātēm, it īpaši, ja ir strauji jānoliec galva vai kādu laiku tai jābūt noliektai. Acu kosmētiku drīkst lietot ne ātrāk kā pēc mēneša. Izejot ārā, obligāti jālieto saulesbrilles. Jāuzmanās arī no straujām temperatūras svārstībām.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.