Mobilā versija
-1.3°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
11. oktobris, 2013
Drukāt

Ziemāju sējumi dažviet Latvijā lietavu dēļ būs jāpārsēj

Foto: LETAFoto: LETA

Lietavu dçï Daugavpils rajonâ applûduði 13 000 hektâri sçjumu, lauku un pïavu

Latvijā nokrišņu dēļ pēdējo nedēļu laikā dažviet labības lauki ir applūduši un lauksaimniekiem ziemāju sējumus nāksies pārsēt pavasarī, atzina aptaujātie lauksaimnieki.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Latraps” izpilddirektors Edgars Ruža teica, ka kopš 23.-24. septembra, kad Zemgalē sākās ilgstošs lietus, lauki vietām ir kritiski applūduši. Līdz ar to atsevišķām saimniecībām daļu ziemāju sējumu nāksies pārsēt pavasarī. “Zemgalē ir diezgan bēdīgi ar ziemāju sējumiem. Bijušas milzīgas lietus gāzes, līdz ar to sadīgušie ziemāji gājuši bojā, noslīkuši,” sacīja Ruža, piebilstot, ka pagājušajā nedēļā Zemgalē vietām nolija pat mēneša nokrišņu norma.

Viņš teica, ka citos reģionos situācija ir citādāka – Vidzemē un Latgalē laika apstākļi kopumā sējas darbiem nav skādējuši.

Ruža sacīja, ka septembra sākumā laika apstākļi ziemāju sēšanai bija labvēlīgi, līdz ar to sējas darbi noritēja raiti. Lauksaimnieki pamatā sējas darbus ir beiguši, tas bija jāizdara jau savlaicīgi, līdz 20.septembrim, pretējā gadījumā pastāv mazāka iespēja, ka sējumi veiksmīgāk pārziemos. “Jo vēlāk sējumi tiek iestādīti, jo mazāka iespēja, ka tie pārziemos,” viņš norādīja.

Kooperatīva pārstāvis atzina, ka tiem lauksaimniekiem, kuri sējas darbus nepaspēja pabeikt savlaicīgi, atlikušie darbi būtu jāatstāj uz pavasari. “Nevienam jau nevar pavēlēt, bet vēli sējas darbi ir riskanti,” sacīja Ruža, atzīmējot, ka ziemāji tādējādi var pārziemot tikai tad, ja ziema ir bagāta ar sniegu.

Arī Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons apliecināja, ka ziemāju sējas darbiem vajadzētu būt aizvadītiem.

Viņš pastāstīja, ka Vidzemē atsevišķās saimniecībās, atšķirībā no Zemgales, kopš augusta bijis liels sausums, nokrišņi nav bijuši un ir pat vēlami. Citviet, piemēram, Gulbenē lauki dažviet ir applūduši un sējumus nāksies pārsēt pavasarī.

Biedrības “Zemnieku saeima” (ZSA) priekšsēdētājs Juris Lazdiņš atzina, ka lietavu dēļ Zemgalē ziemāju sējas darbi kādu laiku bija apstājušies un lauksaimnieki tos atsāka tikai pirms pāris dienām. Vietām Zemgalē pēdējo nedēļu laikā nolija mēneša nokrišņu norma, līdz ar to dažiem lauksaimniekiem varētu nākties pārsēt sējumus pavasarī.

Lazdiņš arī apstiprināja, ka pārlieku liela sausuma dēļ vietām Vidzemē ziemāji var nepaspēt sadīgt.

ZSA priekšsēdētājs teica, ka vidēji 5% ziemāju sējumu lauksaimniekiem jāpārsēj katru gadu.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+