×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
9. septembris, 2013
Drukāt

Ziemāju sējumu ražas šogad būs par 20-30% mazākas nekā pērn

LETALETA

Ziemāju sējumu ražas šogad bargās ziemas dēļ būs par 20-30% mazākas nekā pērn, pavēstīja aptaujātie lauksaimnieki.

 

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Latraps” izpilddirektors Edgars Ruža pastāstīja, ka ziemāju ražas šogad bargās ziemas dēļ būs par apmēram 30% mazākas nekā pērn. Arī kviešus lauksaimniekiem daudzviet nācās pārsēt un to ražas apmērs šogad būs par 40% mazāks nekā pērn. Savukārt ziemas rudzi šogad būs uz pusi mazāk nekā pērn. Turpretī rapša ražas šogad būs pagājušā gada līmenī.

Viņš teica, ka ziemāju ražas apmērs šogad būs zem vidējā līmeņa. “Kopējais ražas apmērs šogad varētu būt vidējā līmenī. Ziemāju ražas apmērs šogad ir zem vidējā līmeņa, savukārt vasarāju ražas būs labas un kopējais ražas apmērs izlīdzināsies,” sacīja Ruža.

Kooperatīva izpilddirektors teica, ka graudu tilpums šogad ir pagājušā gada līmenī un kopumā ražas kvalitāte šogad ir labāka, arī graudi ir lielāki.

Arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis norādīja, ka LLKC speciālisti, veicot iekulto ziemāju ražas apsekošanu, secināja – ziemāju sējumu ražas šogad būs vidējas, par 20% mazākas nekā 2012.gadā, bet labākas nekā 2011.gadā.

Viņš piebilda, ka labāku ražu lauksaimnieki ieguva no vēlajām ziemāju labību šķirnēm, jo tās karstums ietekmēja mazāk.

Balodis norādīja, ka vissliktāk ziemājiem klājies Vidzemē, kur daudzviet sējumi bargās ziemas dēļ gāja bojā, tāpat daļa ziemāju lauku cieta arī Kurzemē, savukārt Zemgalē situācija ir laba, būtiski postījumi nav nodarīti. Turpretī Latgalē lauki vietām šovasar cieta no pārlieku liela sausuma.

Ziemas rapša vidējā raža šogad ir 2,6 tonnas no hektāru zemes. Vidējo ražu līmenis ir zemāks kā pēdējos divos gados, jo liela daļa ziemas rapša lauku cieta no pārmērīgi garās ziemas. Laukos, kuri labi pārziemoja un, kur tika ievērota pareiza agrotehnika, ražas ir vērtējamas kā labas un ir robežās no 3–4 tonnām no hektāra, sacīja Balodis.

Viņš pastāstīja, ka vasaras kviešiem un miežiem LLKC šogad prognozē tādu pašu vidējās ražas līmeni kā pērn. Vislabākās vasaras kviešu un miežu ražas gaidāmas Zemgales un Pierīgas reģionos – 3,7 tonnas no hektāru zemes vasaras kviešiem un 3,2 tonnas no hektāra zemes vasaras miežiem. Savukārt auzām vidējā raža būs par 0,1 tonnu uz hektāru labāka nekā pērn. Arī vasaras rapsim gaidāmas vidējas ražas, iepriekšējā gada līmenī.

“Veicot vasarāju labību prognozēšanu, secinājām, ka, pateicoties pietiekamajam mitrumam maijā, vasaras mieži un kvieši labi saceroja un arī turpmākie laika apstākļi vasarā lielākajā daļā Latvijas bija piemēroti labas ražas veidošanai. Izņēmums ir Latgales reģions, kur daudzviet lielā sausuma dēļ graudi ir ļoti sīki, līdz ar to ražas līmenis nedaudz zemāks,” sacīja Balodis, piebilstot, ka siltie un mitrie laikapstākļi pavasarī labvēlīgi ietekmēja vasarāju ražas.

Eksperti šogad prognozē, ka graudu ražas Latvijā šogad būs virs vidējā līmeņa, taču tās nepārsniegts iepriekšējā gada apjomu, kad Latvijā bija rekordražas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+