×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. oktobris, 2012
Drukāt

Ziemas barība (1)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Kādu ziemas barību bitēm labāk izbarot, lai ziemošanas laikā ietu bojā pēc iespējas mazāk bišu?
 G. Kalnīte Jelgavas novadā

 

Par medus aizstājēju der pēc ķīmiskā sastāva medum līdzvērtīgs šķīdums. Tātad tam pamatā jāsastāv no glikozes un fruktozes vai saharozes, ko medus nesējas var sašķelt glikozē un fruktozē.

Bites uzturā spēj patērēt glikozi, fruktozi, maltozi, saharozi, melezitozi un trehalozi, visi pārējie cukuri ir nevēlami. Nepārstrādājamo vielu daudzums bišu ziemas barībā nedrīkst pārsniegt 0,1 %, citādi tas var izraisīt pārslodzi bišu zarnu traktā. Lai ziemas barības šķīdums nekristalizētos, fruktozei jābūt pārsvarā pār glikozi.

Bišu piebarošanai jau sen izmanto cukura sīrupu. Nav svarīgi, vai cukurs ražots no cukurniedrēm vai cukurbietēm, bet tam jābūt rafinētam. Nerafinētā bieži vien ir bitēm kaitīgi citu vielu piemaisījumi. Ideālā variantā cukurbiešu vai cukurniedru cukuram vajadzētu saturēt 99,9 % saharozes.

Ļoti labs bišu barības līdzeklis ir invertētais cukura šķīdums. Tirdzniecībā ir atšķirīgu sastāvu invertētie cukura šķīdumi, jo tos plaši izmanto pārtikas rūpniecībā, taču bitēm der tikai no saharozes ražotais. Visdrošāk iegādāties speciāli biškopības industrijas vajadzībām ražotu invertēto cukura šķīdumu, piemēram, Apiinvert vai Ambrosia (šo invertsīrupu sastāvs ir gandrīz identisks).

Latvijā ir četri bišu barības līdzekļu importētāji un tirgotāji.

• SIA “Vinnis” piedāvā Vācijas firmas “Sűdzucker” produkciju. Apiinvert invertsīrups pašlaik nopērkams 28 kg oriģināliepakojumā (pārtikas plēves maisā, kas iefasēts kartona pakā). Cena, pērkot līdz 300 kg invertsīrupa, ir Ls 26,35 par vienu iepakojumu; iegādājoties 300 – 1000 kg, tas izmaksā lētāk – Ls 24,70 lati. Bioloģiskie biškopji pēc iepriekšēja pasūtījuma var iegādāties arī kristālisko cukuru.

• Zemnieku saimniecība “Lielvaicēni” tirgo kompānijas “Nord­zucker” ražoto Ambrosia produkciju. Invertsīrups 20 litru (25 kg) traukā maksā Ls 24, bet 10 litru (14 kg) spainī – 14 latus.

• SIA “Deiva” pārdod gan “Nord­zucker” ražoto Ambrosia invertsīrupu 20 litru spaiņos, gan pašu uzņēmumā gatavotu galda cukura šķīdumu 10 l pārtikas plastmasas spaiņos.

• IK “Ziemeļu bite” nopērkams firmas “Nordzucker” invertsīrups Ambrosia dažādos fasējumos: oriģināliepakojumā (28 kg) un pārtikas plastmasas spaiņos (20 l).

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tie pēdējie trīs tirgo vienu un to pašu, bet nesakrīt KG!!!! Tajos spaiņos vai tik nav kkas šķaidīts??? 🙁

Draugiem Facebook Twitter Google+