×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
17. janvāris, 2013
Drukāt

Ziemas sajūtas Jāņa Kalnmaļa gleznās


Līdz 26. janvārim Rīgā Mākslinieku nama izstāžu zālē skatāma gleznotāja Jāņa Kalnmaļa gleznu izstāde “Apsnidzis ērkšķogu krūms”.
 Kā jau izteic pats nosaukums, skatītājiem vērtēšanai tiek nodots liels skaits pēdējo gadu laikā tapušo darbu, kuros attēlota ziema, koki, krūmi.

 

Mākslinieks ir reālisma virziena gleznotājs. Un savu gleznoto viņš saskata dabā. Mākslinieks dabā ieguvis atkal jaunas un jaunas krāsu kombinācijas. Arī arvien jaunus motīvus, ar ko iepriecināt savas mākslas cienītājus un draugus. Par sevi mākslinieks teicis: “Esmu dabas mīļotājs pēc pārliecības, un daba ir mans lielākais skolotājs.” Šajā izstādē visi darbi izpildīti eļļas tehnikā. Kā to parāda izstāde, pēdējos gadus mākslinieks ir pievērsies ainavai, kaut gan vienlīdz labi strādā arī figurālajā glezniecībā, portretā, glezno arī aktus un kluso dabu. Šoreiz mākslinieka redzeslokā – koki, kas uz mums raugās dažādās kombinācijās, līki, greizi, bet no dabas veidoti. Parādītie koki nav vienas sugas, vienāda vecuma un katram no tiem mākslinieks atradis savu pieeju, savu attēlošanas veidu. Nekur nekas neatkārtojas. Viņa radītajos darbos nav grūti saredzēt, ka, izmantojot savu gleznotāja pieredzi, mākslinieks galveno uzmanību pievērsis virsmas apstrādes dažādošanai. Kalnmaļa radītajos darbos ir viss: krāsu uzklājums, plastiskums, ritmiskums, punktējumi, pludinājumi, sabiezinājumi, bet tas viss ir darīts ar mēra izjūtu, gaumi. Izmantojot šos gleznošanas paņēmienus, nekā tajos nav par daudz un arī par maz. Jā, to var atļauties mākslinieks, kam neatlaidīgā un sūrā darbā ir sava paliekoša vieta latviešu glezniecībā.

Savdabīgu akcentu viņa izstādei piešķir arī fakts, ka telpa, kurā atrodas izstādītās gleznas, nav apkurināta. No gleznām raugās ziema ar puteņiem, sniega vērpetēm, apsnigušiem kokiem. Un izstāžu zāle vēl šo gleznās attēloto pastiprina, un ne vienmēr šāda mākslas darbu un apkārtējās vides savstarpēja papildināšana ir sastopama.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+