×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
23. decembris, 2014
Drukāt

Ziemassvētku brīnums – labi ceļi un “galdiņ, klājies” (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Kā liecina uzņēmuma Coca-Cola decembra sākumā veiktā aptauja, ja būtu iespējams Ziemassvētku brīnums, visvairāk – 25% – Latvijas iedzīvotāju vēlētos redzēt Latvijas ceļus labā stāvoklī.

Vēl 17% respondentu priecātos piedzīvot īstu Ziemassvētku pasaku, gluži kā reklāmās – skaisti izgreznotu pilsētu, sniegu un pārsteigumus. Tikai nedaudz mazāk, 16% aptaujāto, iedzīvotāju labprāt sagaidītu svētku galda un mielasta uzrašanos no “zila gaisa”, lai pirmssvētku laiks nebūtu jāpavada virtuvē vai iepērkoties lielveikalā.

Viens no gaidītākajiem brīnumiem un viesiem ikvienās mājās ir, iespējams, mītiem apvītākais tēls pasaulē – Ziemassvētku vecītis, daudzās kultūrās saukts arī par Santa Klausu, Salavecīti vai Salatēvu. Aptaujā noskaidrojies, ka lielākā daļa aptaujāto Latvijas iedzīvotāju (39%) uzskata, ka Ziemassvētku vecītis ir dzimis Lapzemē – (Somija), 18% šo tēlu saista ar kristietības izplatīšanos viduslaiku Eiropā, bet 13% respondentu netic Ziemassvētku vecīša eksistencei.

Savukārt 6% norāda, ka Ziemassvētku vecīti, kādu mēs to pazīstam mūsdienās, radījuši uzņēmuma Coca-Cola mākslinieki, un patiešām – Ziemassvētku vecīši, ko mākslinieks Hedons Sundbloms radīja, sākot no 1931.gada, ir ietekmējuši mūsdienu Ziemassvētku vecīša tēlu visā pasaulē. Sundbloms palīdzēja izveidot mūsdienīgu Ziemassvētku vecīša tēlu – omulīgu, laipnu, sarkanā mētelī un ar baltu bārdu, kas vēl šodien visā pasaulē dzīvo bērnu iztēlē.

Taujāti par Ziemassvētku tradīcijām, kas tiek ievērotas ģimenē, vairums aptaujāto (88%) par populārāko tradīciju atzinuši Ziemassvētku eglītes rotāšanu. Svētkos neiztikt arī bez apdāvināšanas, bez kuras svētkus nespēj iedomāties 75% respondentu. Tāpat iedzīvotāji minējuši piparkūku cepšanu (52%), karstvīna baudīšanu (34%) un dzejoļu skaitīšanu (34%) pie eglītes.

Aicināti nosaukt ēdienus un dzērienus, kuri noteikti tiks iekļauti svētku maltītē, gandrīz puse aptaujāto (44%) atzīmējuši, ka tie būs mandarīni, nedaudz mazāk – piparkūkas (39%), un gandrīz tikpat cilvēku (37%) galdā cels tradicionālos speķa pīrāgus. Savukārt sātīgākus ēdienus Ziemassvētku vakariņām izvēlēsies 31% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, kuri atzinuši, ka svētku vakariņas nav iedomājas bez rasola, štovētiem kāpostiem un pelēkajiem zirņiem ar speķi.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. tadus celus par tadu naudu -mans nodoklis par gadu ir 162 euro-fuij un kauns.mana rajona neviens eilapins nav aizlapits.

Draugiem Facebook Twitter Google+