×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
15. decembris, 2016
Drukāt

Ziemassvētku festivālā mirdzēs Latvijas un ārvalstu mūziķi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

"Xylem Trio".

No 16. līdz 30. decembrim Dzintaru koncertzālē norisināsies jau otrais Ziemassvētku festivāls. Deviņos koncertos gaidāma tikšanās ar Maestro Raimondu Paulu, Valsts Akadēmisko kori “Latvija”, trio “Art-i-Shock”, muzikālo apvienību “Raxtu Raxti” koncertā ģimenēm, Elīnu Šimkus un trio “Angelicus”, pianistu Reini Zariņu, Rīgas Doma zēnu kori, “Xylem Trio”, grupu “Queen’s six” un pasaulslaveno tenoru Aleksandru Antoņenko.

Šā gada Ziemassvētku festivālu atklās Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” diriģenta Māra Sirmā vadībā, klausītājiem piedāvājot divu aktuālu koncertprogrammu izlasi. Pirmajā daļā skanēs dziesmas no projekta “Latvijas komponisti Latvijas simtgadei”, kurā vairāk nekā 70 latviešu komponistu tika mudināti rakstīt jaundarbus korim, izvēloties tos veltīt kādai no piecām stihijām – zeme, ūdens, mīlestība, debesis (gaiss) un uguns. Koncerta otrajā daļā skanēs līdz šim mazāk zināmas Raimonda Paula kora dziesmas, kuras jaunā un tikko atvērtā CD apkopojis VAK “Latvija”. Pie klavierēm sēdīsies pats Maestro Raimonds Pauls.

Trio “Art-i-Shock” vienmēr spēj pārsteigt – tam piemīt spilgts uzstāšanās veids un neordināra pieeja repertuāram. Sastāvā muzicē “Sinfonietta Rīga” čellu grupas koncertmeistare Guna Šnē, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sitaminstrumentāliste Elīna Endzele un pianiste Agnese Egliņa. Koncertā mūzika no tradīcijās kalta klasicisma līdz avangarda mūzikas abstraktajiem triepieniem. Astors Pjacolla, Ludvigs van Bēthovens un latviešu komponists Rihards Dubra, kurš speciāli trio sarakstījis opusu “Rudens kaislības”.

Koncertā visai ģimenei brīnišķīgā pasaka skanēs svaigās krāsās un pasaku tēlos – uz skatuves dzīvos Baltais kaķītis, Melnais runcis, Velni, Raganas, Suns un Govs, Pagraba meistara kundze un Inspektora kungs, Vecais pavārs, princese Ilzīte un slimais Ķēniņš. Muzikālā apvienība “Raxtu Raxti” priecēs, spēlējot Imanta Kalniņa un Kārļa Auzāna mūziku oriģinālos aranžējumos, bet horeogrāfe Liene Grava izaudīs deju rakstus.

Trio “Angelicus” satikušās trīs šarmantas dāmas – soprāns Elīna Šimkus, flautiste Sondra Lejmalniece  un arfiste Ieva Šablovska. Ziemassvētku mūzikas programmā trio “Angelicus” aicina klausītājus veldzēties tīrā skaistuma esencē. Pārpasaulīgs Bahs, tēlains Vivaldi, mierinošs Šūberts un Rēgers un Volfganga Amadeja Mocarta “Laudate Dominum”. Arī Sezārs Franks un viņa slavenākais skaņdarbs “Panis Angelicus”, jūrmalnieks Rihards Dubra un ziemeļnieks Edvards Grīgs. Visbeidzot – īru un angļu tautas dziesmas un mīļas Ziemassvētku melodijas.

Pianists Reinis Zariņš koncertā atskaņos Olivjē Mesiāna apjomīgo ciklu klavierēm “Divdesmit skatieni uz Kristus bērnu”. Ciklam cauri vijas četri vadmotīvi – Dieva tēma, mistiskās mīlestības tēma, akordu tēma, zvaigznes un krusta tēma. Apmēram divu stundu garais un reti atskaņotais opuss ir viena no 20. gadsimta klaviermūzikas virsotnēm.

Tās ir retas, bet neizmirstamas reizes, kad pasaulslavenais Latvijas operdziedonis Aleksandrs Antoņenko Latvijas publikai uzstājas kamermūzikas programmās. Šoreiz kārta pienākusi latviešu komponistu vokālajai daiļradei. Kopā ar viņu uz skatuves būs pianists, bijušais LR ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, jo abi ar A. Antoņenko savulaik bijuši skolasbiedri Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā.

Jāņa Lūsēna sen tapušas un līdz šim maz atskaņotas dziesmas festivālā dzirdēsim mecosoprāna Kristīnes Zadovskas un Rīgas Doma zēnu kora balsu skanējumā. Abiem māksliniekiem tuva ir latviešu dzejas klasika, radot Ziemassvētku laikam tik atbilstošo maigo un klusināto skanējumu. Pie diriģenta pults Mārtiņš Klišāns.

“The Queen’s Six” ir sešbalsīgs vīru ansamblis no Lielbritānijas. Tā dalībnieki ir Vindzoras pils Svētā Džordža kapelas kora dalībnieki. Mūziķi piedalās karaliskās ģimenes norisēs, uzstājoties aptuveni astoņas reizes nedēļā. Koncertā Jūrmalā skanēs Viljama Bērda, Tomasa Tallisa, kā arī karalienes Elizabetes iemīļotākā komponista Mihaela Pretoriusa mūzika, līdzās tai – Pētera Čaikovska un Gustava Holsta skaņdarbi, kā arī skaistākie Ziemassvētku korāļi.

Talantīgā kungu trijotne “Xylem Trio” (sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe, saksofonists Oskars Petrauskis un pianists Raimonds Petrauskis) pārlikuši savā oriģinālajā instrumentu kombinācijā tradicionālās svētku melodijas. R. Petrauskis koncertā uguņos ne tikai pie klavierēm, bet arī viņa radītājā “Jaungada svītā” un “Korāļu fantāzijās”. Jaundarbu sagaidīsim arī no R. Zaļupes.

 

Varbūt noder!!

16. XII 19.30 Atklāšanas koncerts. Raimonds Pauls un koris

17. XII 19.00 Trio “Art-i-Shock”. Bēthovens un Pjacollas tango

18. XII 12.00 Koncerts ģimenei. Kaķīša dzirnavas

21. XII 19.30 Elīna Šimkus. Trio “Angelicus”

22. XII 19.30 Olivjē Mesiāns. Divdesmit skatieni uz Kristus bērnu

23. XII 19.30 Aleksandrs Antoņenko. Solokoncerts

27. XII 19.30 Jānis Lūsēns un Kristīne Zadovska

29. XII 19.30 “The Queen’s six”

30. XII 19.30 “Xylem trio”

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 5 – 40

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+