Apbrīno

Ziemassvētku klasika kinoteātrī 16

Publicitātes foto

Savu 93. dzimšanas dienu kinoteātris “Splendid Palace” sagaidīs ar Frenka Kapras leģendāro lenti “Šī brīnišķīgā dzīve”, kas uzņemta 1946. gadā un ir viena no visvairāk mīlētajām Ziemassvētku filmām.

Ir filmas, kas komentārus neprasa, un Frenka Kapras “Šī brīnišķīgā dzīve” ir to vidū. Pēc pirmizrādes tā neguva popularitāti un draudēja sagraut 30. gados tik iemīļotā komēdiju režisora karjeru, kaut arī Amerikas Kinoakadēmija filmu izvirzīja pieciem “Oskariem”. Pateicoties televīzijai, tā kopš 1973. gada ienāca ne tikai amerikāņu mājās, lai atkal un atkal izstāstītu Džordža Beilija stāstu, kurā jau iepriekš ne reizi vien kopā strādājušie režisors un galvenās lomas atveidotājs Džeimss Stjuarts iekļāvuši arī krietni depresīvas notis kā atsauces no pašu pieredzētā II pasaules karā.

Džordžs Beilijs Ziemassvētku vakarā ir nolēmis izdarīt pašnāvību. Kad viņš jau grasās mesties upē, nezin no kurienes uzrodas Klarenss, kā izrādās – viņa sargeņģelis, lai Beiliju no šī soļa atturētu. Abu sarunu laikā Džordžs ierauga pasauli, kāda tā būtu, ja viņš vispār nebūtu dzimis, un tad arī nav ilgi jāgaida laimīgās beigas, skanot “Auld Lang Syne” un Beiliju ģimenes idillē ieskanoties arī smalkam zvaniņam, kas apliecina, ka Klarenss saņēmis tik ilgi gaidītos spārnus.

“Šī brīnišķīgā dzīve” ir veidota pēc 1939. gadā sarakstītā Filipa van Dorena Sterna stāsta motīviem, un tās dialogi sen kā iegūluši amerikāņu leksikā, un arī pati filma jau pieder klasikas šedevriem, turklāt Amerikas Kinoinstitūts Kapras lenti iekļāvis arī visu laiku labāko ASV filmu sarakstā. Gan Kapram, gan Stjuartam izdevās piedzīvot brīdi, ka viņu pašu mīļākā filma kļuva par vienu no Ziemassvētku obligātajiem elementiem, un amerikāņu mazpilsētas ikdiena un nenovēršamās pārvērtības režisora vīzijā ieguvušas ļoti depresīvas līnijas, kam diemžēl var samanīt līdzinieces mūsdienās. Tāpēc jācer, ka Džordžs Beilijs un Klarenss ir atrodami arī mūsu vidū.

 

UZZIŅA:

“Šī brīnišķīgā dzīve”/”It’s a Wonderful Life”

ASV, 1946.

Režisors: Frenks Kapra

Galvenajās lomās: Džeimss Stjuarts, Donna Rīda, Henrijs Treverss, Laionels Berimors, Tomass Mičels, H. B. Vorners, Vards Bonds, Belua Bondi

Vienīgais seanss – 29. XII pulksten 18.30, ierašanās no plkst. 18.00, pirms filmas – Ditas Rietumas lekcija.

LA.lv