×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
9. aprīlis, 2013
Drukāt

Ziemcietes no sēklām – kuras izvēlēties?

Geum_chilensis_Feuerball2

“Manos šīs vasaras plānos ir izveidot plašu ziemciešu dobi nojauktas ēkas pamatos. Pavasarī tur vēl neko stādīt nevarēs, bet pa vasaru viss liekais būs novākts un arī zeme sagatavota. Visai lielajai dobei stādus nenopirkšu, tas būtu pārāk dārgi.

 

Gribu pati izaudzēt no sēklām (piemēram, pildītās pīpenes, brūnactiņas), lai jau nākamgad būtu aizpildīti lielāki laukumi un grezni ziedētu. Ko vēl varētu pagūt iesēt kastītēs vai dārza dobēs, lai līdz rudenim izaugtu dēsti?
” Antra Dienvidkurzemē

 

Veikalos var atrast visdažādāko augu sēklas. Sējot aprīlī podiņos vai sējumu kastītēs viegli dīgstošu ziemciešu sēklas, līdz rudenim noteikti izaugs spēcīgi dēsti, lai stādītu tos paliekamā vietā. Pieticīgas, ātri augošas daudzgadīgās puķes maijā var sēt puķudobē.

Ko tieši izvēlēties, lai paliek pašu ziņā, bet ieskatam noderēs šis saraksts.

Alpu ēdelveiss (Leontopodium alpinum) piemērots audzēšanai akmeņdārzos, arī sausziediem. Augs ir 20 – 25 cm augsts, tam ir sīki, dzelteni, it kā pūkaini ziediņi. Zied jūlijā un augustā. Audzē saulainā vietā, kaļķainā, samērā nabadzīgā augsnē. Nevajag mēslot ar slāpekli!

Sēklas piedāvā SIA “Mauriņš”, SIA “Hedera”.

Ārendsa akmeņlauzīte (Saxifraga x arendsii) ir akmeņdārzos iecienīts zemsedzes augs. Ēnmīlis, tāpēc nereti sastopams arī kapu stādījumos. Zied sīkiem ziediņiem, kas izvietoti apmēram 15 cm gara kāta galā. Aug trūdvielām bagātās augsnēs.

Sēklas piedāvā SIA “SilJa”.

Austrumu magone (Papaver orientale) ‘Coral Reef’ zied jūnijā jūlijā ar lieliem (12 cm diametrā) koraļļkrāsas ziediem, augstums – 60 cm. Aug saulainās vietās, caurlaidīgās, kaļķi saturošās augsnēs.

Sēklas piedāvā SIA “Hedera”.

Austrumu ziemziedei (Helleborus orientalis) jeb sniegrozei ‘Double Queen’ ir pildīti ziedi, augs 30 – 40 cm augsts. Audzē labi mēslotā, mālainā, kaļķi saturošā augsnē, zemei jābūt pietiekami mitrai, labāk jūtas pusēnā vai ēnā.

Sēklas piedāvā SIA “Hedera”.

Čīles bitene (Geum chiloense) ir pieticīga, audzējama ūdens­caurlaidīgā augsnē, saulainā vai daļēji noēnotā vietā. To stāda akmeņdārzos, augu grupās, veidojot krāsu kompozīcijas. Augs 20 – 40 cm augsts, zied no jūnija līdz augustam.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”.

Daudzgadīgais puķuzirnis jeb platlapu dedestiņa (Lathyrus latifolius) ir izturīgs, samērā vienkārši audzējams vīteņaugs, taču tam nepieciešams balsts. Sējams vai stādāms gar dārza žogiem, pie lapenēm un terasēm, labi drenētā, trūdvielām bagātā augsnē. Zied baltiem un dažādu toņu rozā ziediem, kas atšķirībā no viengadīgajiem nesmaržo. Ļoti piemēroti dažādu ziedu pušķu veidošanai.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Mauriņš”, SIA “Hedera”, SIA “SilJa”.

Daudzlapu lupīna (Lupinus polyphyllus) piemērota grupu stādījumiem, arī griezto ziedu ieguvei. Sasniedz aptuveni 1 m augstumu, zied no jūnija līdz augustam, dažādu nokrāsu ziedi sakārtoti cilindriskās ziedkopās. Mazprasīga, taču slikti pacieš pārstādīšanu. Stāda pēc salnām saulainā vietā vai pusēnā, augu no auga – 60 cm attālumā.

Sēklas piedāvā SIA “Mauriņš”, SIA “Hedera”, SIA “Agrimatco Latvia”, SIA “Schetelig”, SIA “SilJa”.

Mazos kompaktos dārziņos iederas krāšņi ziedošā zema auguma lupīna ‘Gallery Dwarf Mixed’. Agri sējot, tā uzzied jau pirmajā gadā.

Sēklas piedāvā SIA “Hedera”, SIA “Eva dārzam”.

Dārza obrēta (Aubrieta x cultorum) piemērota saulainām vietām akmeņdārzos, labāk aug sārmainās augsnēs, prasa daudz barības vielu. Līdz 15 cm augsta, zied maijā un jūnijā ar sarkanvioletiem vai zili violetiem ziediem. Šķirnei ‘Cascade Purple’ augi nepārsniedz 10 cm, ilgi un bagātīgi zied sīki, 1 cm diametrā. Ļoti labi izskatās stādījumos kopā ar dzeltenajām kalnu alisēm.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Mauriņš”, SIA “Hedera”, SIA “Dārza studija”.

Deviņvīruspēks (Verbascum) Mixed – šāds uzraksts uz sēklu paciņas nozīmē, ka veidosies skaistas ziedu vāles plašā krāsu gammā. Augi ir zema auguma, ar tumši zaļām lapām, lieliski izskatās ziemciešu stādījumos. Agrāk iesētie zied jau pirmajā gadā. Audzē saulainā vietā, diezgan sausā, barības vielām nabadzīgā, caurlaidīgā augsnē.

Sēklas piedāvā SIA “Hedera”, SIA “Eva dārzam”.

Dzirkstelītes (Dianthus deltoides) jeb sila neļķes audzējamas grupās saulainās vietās. Tie ir zemsedzes augi, veido līdz 35 cm augstus ziedu  paklājus, kas bagātīgi zied no jūnija līdz vēlam rudenim un jauki smaržo. Dzirkstelītes ir lieliskas ziemciešu dobju, apmaļu un akmeņdārzu stādījumos, bez pārstādīšanas audzē trīs četrus gadus.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Hedera”, SIA “Schetelig”, SIA “Emin dārzam”.

Heihēras (Heuchera) ir iecienītas ziemcietības, krāšņo lapu un samērā vienkāršās audzēšanas dēļ. Tās ir dekoratīvas visu augšanas sezonu. Krietni virs lapām paceļas ziedkopas ar zvanveida ziediņiem. Vienā vietā heihēras var augt 5 – 7 gadus.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”.
Armeria_maritima

Jūrmalas armērija (Armeria maritima) ir līdz 20 cm augsts zemsedzes augs ar zemu zālveida lapojumu. Zied vasaras sākumā, ilgstoši saglabā dekorativitāti. Piemērota akmeņdārziem, var audzēt saulainās vietās, labi drenētā dārza zemē, kā arī sausās smilts augsnēs. Dēstus stāda 15 x 20 cm attālumā.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Agrimatco Latvia”, SIA “SilJa”, SIA “Dārza studija”, SIA “Emin dārzam”.

 

 

 

 

 

Lielziedu platpulkstenītes (Platycodon grandiflorus) neparastie balonveidīgie pumpuri atveras skaistos zvanveida ziedos. Tie zied no jūnija līdz augustam nākamajā gadā pēc sējas. Augs ir līdz 50 cm augsts, ar zilganzaļām lapām, der audzēšanai puķu podos un grieztajiem ziediem. Augsnei jābūt labi mēslotai, vidēji mitrai, caurlaidīgai.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Hedera”, SIA “Eva dārzam”.

Lancetlapu brūnactiņa (Coreopsis lanceolata) ‘Baby Gold’ ir 40 cm augsta. Tai ir dzelteni ziedi. Lai paildzinātu ziedēšanas laiku, vecos ziedus ieteicams regulāri noņemt. Labi aug saulainā vietā, irdenā, auglīgā augsnē.

Sēklas piedāvā SIA “Dārza studija”.

Lielziedu brūnactiņa (Coreopsis grandiflora) ‘Rising Sun’ zied no jūlija līdz septembrim, tai ir zeltaini dzelteni ziedi ar sarkanu vidu. Augstums – līdz 45 cm, teicami der ziedu griešanai, ūdenī tie ilgi turas svaigi.

Sēklas piedāvā SIA “Mauriņš”.

Kailstublāju delfīnija (Delphinium nudicaule) ‘Laurin’ zied jūlijā un augustā ar sarkaniem ziediem. Augi ir zema auguma (40 – 50 cm), izmantojami gan ziemciešu stādījumos grupās, gan akmeņdārzos. Vajadzīga saulaina vieta un labi mēslota, pietiekami mitra dārza augsne.

Sēklas piedāvā SIA “Hedera”.

Kalnu smiltene (Arenaria montana) ir līdz 15 cm augsts zemsedzes augs. Piemērota saulainām vai daļēji noēnotām vietām, akmeņdārziem. Zied baltiem ziediem jūnijā.

Sēklas piedāvā SIA “Agrimatco Latvia”.

Klinšu alise (Alyssum saxatile) zied koši dzelteniem ziediem maijā un jūnijā, bet, apgriežot noziedējušos, septembrī uzzied atkārtoti. Augstums 20 – 40 cm, piemērota audzēšanai saulainās vietās, akmeņdārzos. Augsnes ziņā nav izvēlīga.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Mauriņš”, SIA “Hedera”, SIA “Agrimatco Latvia”, SIA “Dārza studija”.

Mazais mārsils (Thymus serpyllum) zied jūnijā un jūlijā ar gaiši violetiem ziediem blīvos ķekaros. Ziedošie dzinumi paceļas 5 cm virs lapojuma. Stādīšanas attālums 15 x 15 cm. Audzē saulainā vietā, sausā, vieglā, ar barības vielām trūcīgā augsnē. Labs akmeņdārzos.

Sēklas piedāvā SIA “Schetelig”.

Pļavas pīpenei jeb margrietiņai (Chrysanthemum leucanthemum) ‘Exhibition’ raksturīgi lieli, pildīti, balti ziedi. Augs 70 – 80 cm augsts.

Sēklas piedāvā SIA “Hedera”.

Šarlaksarkanā pīpene (Chrysanthemum coccineum) ‘Robinson Giants’ veido kuplu, 40 cm augstu krūmu. Stāda 50 – 60 cm attālumā augu no auga, ziedēs nākamā gada jūnijā, jūlijā. Dārzā efektīgi izskatās pat neliela šarlaksarkano pīpeņu grupa. Izmantojamas arī griezto ziedu ieguvei un pušķu veidošanai. Jāizvēlas auglīga, bet pietiekami caurlaidīga, viegla augsne, jo smagā, mitrā zemē šīm puķēm ir īss mūžs.

Piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”.

Vārpu liatres (Liatris spicata) violetsārtie ziedi sakārtoti diezgan blīvās vārpās. Zied no jūnija līdz augustam. Augs 50 – 80 cm augsts, var stādīt gan dobēs, gan puķu kastēs. Teicama grieztajiem ziediem, arī sauso ziedu kompozīcijām, jo labi saglabā krāsu.

Sēklas piedāvā SIA “SilJa”.

Purpursarkanā ehināceja (Echinacea purpurea) zied no jūlija beigām līdz oktobrim, augs sasniedz 80 – 120 cm augstumu. Audzē saulainā vietā, labi mēslotā, caurlaidīgā dārza augsnē. Jāpārstāda ik pēc trim četriem gadiem.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Hedera”, SIA “Schetelig”, SIA “SilJa”, SIA “Dārza studija”, SIA “Emin dārzam”.

Ozolītes (Aquilegia caerulea) ir 65 – 75 cm augstas, ar lieliem, dažādu krāsu ziediem un gariem piešiem. Piemērotas audzēšanai saulē un pusēnā, labi mēslotās, pietiekami mitrās augsnēs. Izmanto grieztajiem ziediem un ziemciešu grupās.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Hedera”, SIA “Agrimatco Latvia”.

Skarainā ģipsene (Gypso­phila paniculata) jeb plīvurpuķe ‘Snow Flake’ ieteicama ziemciešu ilgmūža stādījumiem, der grieztiem un sausiem ziediem, auga augstums – līdz 80 cm. Zied jūlijā – augustā, sīkie, baltie, ziediņi sakārtoti lielās, sazarotās ziedkopās. Ģipsene labi jūtas vieglās, sārmainās augsnēs.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Schetelig”, SIA “Dārza studija”.

Zilganā auzene (Festuca glauca) stādāma un audzējama saulainās vai daļēji noēnotās vietās. Īpaši dekoratīvi šī kompaktā graudzāle (augstums 20 – 30 cm) izskatās grupās, apdobēs kopā ar zema auguma skujeņiem un ziemcietēm. Pēc noziedēšanas vecās ziedkopas vēlams nogriezt vai izraut.

Sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”.

Zobainā prīmula (Primula denticulata) ‘Drumstick Mixed’ – skaista pavasara puķe akmeņdārziem. Ziedi līdz 35 cm aug­stās lodveida galviņās, zied aprīlī un maijā. Lapas gaiši zaļas, sakārtotas rozetē. Audzē vidēji mitrā, trūdvielām bagātā augsnē, saulē vai pusēnā.

Sēklas piedāvā SIA “Eva dārzam”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+