×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. jūlijs, 2014
Drukāt

Ziemeļirānā atrastas sen zudušas civilizācijas tempļa drupas

Foto: livescience.comFoto: livescience.com

Ziemeļirākas Kurdistānas reģionā atklātas 2500 gadu senas skulptūras cilvēka augumā un kolonnu pamati, kas, ticams, ir Urartu valsts galvenajam dievam Haldi veltītu kapeņu atliekas, vēsta portāls livescience.com.

Par šo reģionu, kur atradās Musasiras pilsēta, dzelzs laikmetā sacentās veselas trīs civilizācijas – Urartu, asīrieši un skiti.

“Es neveicu izrakumus, tikai izpēti – cieminieki bija nejauši atraduši šos materiālus,” atzina Leidenes (Nīderlande) universitātes doktorantūras students Dlšads Marfs Zamua, kura izpēti sakusi jau 2005. gadā. Kolonnu pamatnes atrastas tikai viena ciema teritorijā, bet dažādas skulptūras un statuetes – tostarp bronzā smalki izstrādātu savvaļas kazas figūriņu 8,4 cm garumā – samērā plašā apvidū uz dienvidiem no vietas, kur satiekas Irākas, Irānas un Turcijas robežas.

Dievs Haldi Urartu civilizācijai bija tik nozīmīgs, ka runā – pēc asīriešu iebrukuma, kurā viņa templis tika izpostīts un izlaupīts, Urartu karalis Rusa I esot norāvis kroni no galvas un nogalinājis sevi.

Tomēr šie atradumi, šķiet, ir tikai atradumu leduskalna pati virsotne. Marfs Zamua Kurdistānā atradis arī bojātas cilvēku statujas no kaļķakmens, bazalta un smilšakmens līdz pat 2,3 metriem augstumā. Šīs aptuveni 6. līdz 7. gadsimta p.m.ē. Skulptūras, ticams, bijušas izvietotas pie apbedījumiem, jo tām, pēc pētnieka vārdiem, ir skumīgas pozas. “Tas raksturīgi nomadu tautu mākslai un rituāliem, īpaši vadoņu apbedījumos,” sacīja Marfs Zamua.

Patlaban senos apbedījumus apdraud militārs grupējums, kas sevi dēvē par “Islāma valsti Irākā un Levantē” (ISIS), taču, tā kā Kurdistānas apgabals ir autonoms, tam vismaz līdz šim izdevies atturēt ISIS bruņoto spēku iekļūšanu reģionā, tādējādi, iespējams, pasargājot arī skulptūras.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+