×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
8. marts, 2013
Drukāt

Ziemeļkoreja anulē neuzbrukšanas paktus ar Dienvidkoreju

Foto - AFPFoto - AFP

Ziemeļkoreja paziņoja, ka anulē neuzbrukšanas paktus ar Dienvidkoreju un likvidē tiešo līniju ar Seulu, šādu soli sperot dažas stundas pēc tam, kad ANO Drošības padome pieņēma rezolūciju par jaunām sankcijām pret Ziemeļkoreju.

Ziemeļkoreja “anulē visas starp Ziemeļiem un Dienvidiem panāktās neuzbrukšanas vienošanās,” teikts Mierīgas atkalapvienošanās komitejas paziņojumā, norādot, ka pakti spēku zaudēs no pirmdienas. Iepriekš šonedēļ Phenjana piedraudēja, ka šajā dienā arī tiks denonsēts 1953. gada pamiera līgums. “Tā arī informē Dienvidu pusi, ka nekavējoties pārtrauc Ziemeļu-Dienvidu tiešo līniju,” teikts oficiālās Ziemeļkorejas ziņu aģentūras izplatītajā paziņojumā. Tiešā līnija tika izveidota 1971. gadā un Ziemeļkoreja agrāk tās darbību apturējusi piecas reizes, no kurām pēdējā bija 2010. gadā. Neuzbrukšanas pakts tika parakstīts 1991. gadā un tas paredz strīdu risināšanu mierīgā ceļā un domāts nejaušu militāru sadursmju novēršanai.

ANO Drošības padome ceturtdien vienbalsīgi pieņēma rezolūciju, kurā Ziemeļkorejai noteiktas jaunas sankcijas, šādi izolēto komunistu valsti sodot par pagājušajā mēnesī veikto kodolizmēģinājumu. Rezolūcijā ANO “melnajā sarakstam” pievienotas vēl divas individuālas personas un divas organizācijas, pastiprināti ierobežojumi attiecībā uz Ziemeļkorejas finanšu darījumiem, cita starpā arī uz plašiem norēķiniem skaidrā naudā, kas ir saistīti ar tās ieroču programmu. Vēl pirms rezolūcijas pieņemšanas Ziemeļkoreja draudēja, ka Dienvidkorejas un ASV manevru dēļ jauns karš ir “nenovēršams”. Ziemeļkorejas armija “īstenos savas tiesības veikt preventīvu kodoltriecienu, lai iznīcinātu agresora militāros objektus”, teikts komunistu valsts Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Ziemeļkorejai tagad noteiktas vienas no bargākajām sankcijām, kādas ANO jelkad kādam režīmam izsludinājusi. 2094. rezolūcijā Drošības padome arī draud, ka tiks īstenoti “būtiski tālāki pasākumi”, ja Ziemeļkoreja veiks jaunu kodolieroču vai raķešu izmēģinājumu. Jaunajā rezolūcijā ANO sankciju sarakstam pievienota valdības zinātņu akadēmija un tirdzniecības uzņēmums. Rezolūcijā arī pausts aicinājums vērīgāk uzraudzīt Ziemeļkorejas diplomātus. ASV amatpersonām ir aizdomas, ka Ziemeļkorejas diplomāti pārvadā skaidru naudu somās, šādi apejot finanšu sankcijas. Drošības padome pauž satraukumu, ka Ziemeļkoreja “ļaunprātīgi izmanto privilēģijas un imunitāti”, kas ir noteiktas diplomātiskajās konvencijās. Rezolūcijā noteikts, ka ar Ziemeļkorejas ieroču programmu saistīto finanšu transakciju aizliegums ir jāattiecina arī uz plašajiem norēķiniem skaidrā naudā.

Iepriekšējās rezolūcijās valstīm tika dotas tiesības pārbaudīt Ziemeļkorejas kravas kuģus. Tagad šādas pārbaudes noteiktas par obligātām. Jaunajās sankcijās valstis aicinātas noraidīt lidmašīnas, par kurām ir radušās aizdomas, ka tajās varētu būt aizliegtas preces. Iepriekš Drošības padome jau bija aizliegusi luksusa preču eksportu, bet šajā rezolūcijā pirmo reizi noteikts, ka uz Ziemeļkoreju aizliegts konkrētu juvelierizstrādājumu, jahtu, kā arī luksusa un sacīkšu automašīnu eksports.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+