×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
17. jūlijs, 2012
Drukāt

Ziemeļkorejā turpinās varastrīce


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Turpinoties cīņām par ietekmi starp Ziemeļkorejas augstākajām amatpersonām pēc paaudžu nomaiņām režīma galvgalā, “veselības stāvokļa dēļ” visus militāros un civilos amatus zaudējis līdzšinējais armijas komandieris Li Jonho, vēsta Phenjanas oficiālā ziņu aģentūra.


Ziemeļkoreja gadu desmitiem ir bijusi viena no pasaules visnoslēgtākajām valstīm, kur valdošo komunistisko režīmu, kas balstās uz armijas durkļiem, kodoldraudiem un Ķīnas palīdzību, pēc Otrā pasaules kara iedibināja dižais vadonis Kims Irsens. Dižais vadonis varu nodeva dēlam, mīļotajam vadonim Kimam Čeniram, bet pēc viņa aiziešanas mūžībā vienīgā pasaulē palikušā “īstenā” komunistiskā režīma mūžu cenšas paildzināt viņa dēls Kims Čenuns. 69 gadus vecais ģenerālis Li, kurš bija viena no centrālajām Ziemeļkorejas režīma figūrām, oficiālajos pasākumos bieži bija redzams līdzās izolētās staļinistu valsts līderim Kimam Čenunam. Viņa atstādināšana, iespējams, ir daļa no politiskās tīrīšanas procesa, jaunajam valsts vadītājam cenšoties nostiprināt savu varu pār armiju, spriež Ziemeļkorejas politikas eksperti. Šis solis arī varētu liecināt par cīņām augstāko amatpersonu vidū, kas Kimam Čenunam bijušas līdzās viņa varas sešos mēnešos.

 

Kas ir Kima pavadone?

Vēl lielāku interesi nekā vecīgā ģenerāļa Li, kurš bija kalpojis vairākām Ziemeļkorejas vadoņu paaudzēm, atstādināšana izraisījusi 29 gadus vecā valsts vadītāja Kima Čenuna parādīšanās vairākos publiskos pasākumos kopā ar kādu jaunu sievieti.

 

Rietumu plašsaziņas līdzekļos izteikti minējumi, ka viņa varētu būt dziedātāja, ar kuru Kimam ir partnerattiecības. Nedēļas nogalē Kims jau trešo reizi parādījās atklātībā kopā ar jauno sievieti, apmeklējot kādu bērnudārzu Phenjanā.

 

Avoti Dienvidkorejas valdībā izteikušies ziņu aģentūrai “Yonhap”, ka jaunā sieviete “droši vien” ir viņa sieva. Novērotāji uzskata, ka pievilcīgas, jaunas sievas klātbūtne uzspodrinātu gados jaunā un politikā un dzīvē mazpieredzējušā Kima tēlu. Atsaucoties uz avotiem Dienvidkorejas izlūkdienestā, avīze “The Daily Telegraph” raksta, ka Kima partnere ir precēta dziedātāja Hjona Sunvola, kas agrāk uzstājusies ar elektroniskās mūzikas grupu “Bochonbo” un ierakstījusi virkni populāru dziesmu. Uzskata, ka savulaik tēvs pieprasīja Kimam pārtraukt sakaru ar dziedātāju, tāpēc viņa apprecējās ar Ziemeļkorejas armijas virsnieku. Kims un Hjona pazīstot viens otru jau aptuveni desmit gadu.

 

Vicina kodolrungu 
un bloķē informāciju

Ziemeļkoreja reģionālajā Āzijas valstu sanāksmē Kambodžā paziņojusi, ka atomieroči tai nepieciešami ASV kodoldraudu atvairīšanai un tā nekad neatteiksies no tiesībām palaist raķetes “miermīlīgas kosmosa programmas” ietvaros. ASV, Japānas un Dienvidkorejas pārstāvji brīdinājuši, ka visām Ziemeļkorejas provokācijām sekos apņēmīga un koordinēta starptautiskās sabiedrības atbilde. Ziemeļkorejas režīma īstenotā informācijas blokāde Phenjanai ļauj slēpt cilvēktiesību pārkāpumus un turēt tautu neziņā. Tomēr daži fakti liecina, ka informācijas kontrole kļūst vājāka. Phenjana aprīlī publiski atzina, ka tās pēdējais mēģinājums palaist tālas sniedzamības raķeti cietis neveiksmi, lai gan agrāk to noliedza. Analītiķi uzskata, ka valdība neveiksmi atzinusi, jo tauta par to uzzinājusi no citiem informācijas avotiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+