Pasaulē

Klūnijs kritizē Holivudas klanīšanos diktatoram Kimam 16

Foto – AFP/LETA

ASV prezidents Baraks Obama brīdinājis Ziemeļkoreju, ka tai nāksies atbildēt par hakeru uzbrukumu kinostudijai “Sony Pictures”, lai panāktu kinostudijas atteikšanos no Phenjanas režīmam nevēlamas filmas demonstrēšanas.

Obama norādīja, ka kinostudija ir izdarījusi kļūdu, kad pēc saņemtajiem draudiem atcēla filmas “Intervija” pirmizrādi, kuras centrā ir divi žurnālisti, kuriem dots uzdevums noslepkavot Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu. “Mēs varam apstiprināt, ka Ziemeļkoreja bija iesaistīta šajā uzbrukumā,” paziņoja Obama, solot “atbildēt proporcionāli un tādā laikā un veidā, kādu izvēlēsimies paši”. “Mums nevar būt sabiedrība, kurā kaut kāds diktators var sākt uzspiest sabiedrībai cenzūru,” uzsvēra ASV prezidents. Filmas par Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) plāniem nogalināt Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čenunu nedienas sākās pirms mēneša, kad hakeri sāka tīmeklī publicēt sensitīvu un dažkārt apkaunojošu kinostudijas “Sony Pictures” informāciju, sākot no algu sarakstiem un beidzot ar e-pastiem, kuros vadošie darbinieki šķendējas par studijas zvaigznēm. Hakeri arī draudējuši sarīkot teroraktus kinoteātros, kas izrādīs filmu “Intervija”, kuras pirmizrāde ASV bija paredzēta 25. decembrī. Šo draudu dēļ vairākums ASV kinoteātru pirms dažām dienām paziņoja, ka atsakās no filmas demonstrēšanas plāniem, atzīmē aģentūra “AFP”.

Ziemeļkoreja aicinājusi ASV kopīgi veikt izmeklēšanu par hakeru uzbrukumu kinostudijai “Sony Pictures”, paziņojot, ka tai ir iespējas pierādīt, ka Phenjanai ar to neesot nekāda sakara. ASV noraidīja šo piedāvājumu, izsakot priekšlikumu Ķīnai, Ziemeļkorejas tuvākajai sabiedrotajai, lai tā palīdzētu bloķēt Ziemeļkorejas kiberuzbrukumus. Pēc Federālā izmeklēšanas biroja datiem, kiberuzbrukumā kinostudijai “Sony Pictures” lietoti paņēmieni un programmatūra, kas izmantoti arī citos Ziemeļkorejas hakeru uzbrukumos, piemēram, ielaušanos Dienvidkorejas banku vietnēs. Ziemeļkorejas vēstnieks ANO nosodījis kinolenti “Intervija”, nodēvējot to par “neslēptu terorisma sponsorēšanu, kā arī kara pieteikumu”.

Aktieris Džordžs Klūnijs nopēlis Holivudas ietekmīgāko studiju vadītājus, kuri baiļu dēļ atteicās parakstīt petīciju kinostudijas “Sony” atbalstam pēc postošā hakeru uzbrukuma, raksta kino nozares žurnāls “The Hollywood Reporter”. Klūnijs publiskojis aicinājumu, mudinot Holivudas smagsvarus izrādīt atbalstu kinostudijai “Sony” un iestāties par vārda brīvību, taču bailēs no hakeriem neviens to nav uzdrošinājies parakstīt.

LA.lv