Pasaulē

Ziemeļkorejas diktatora pusbrāli nogalēja ar nervu indi0

Ziemeļkorejas diktatora Kima Čenuna pusbrālis Kims Čennams ir noslepkavots ar letālu nervu toksīnu VX, kas tiek izmantots ķīmisko ieroču ražošanā, paziņojusi Malaizijas policija.

Nedēļas nogalē Malaizijas policija ir atzinusi Kualalumpuras lidostu par “drošu” pēc pārbaudes, kurā tika meklēta toksisku ķimikāliju un citu bīstamu vielu klātbūtne pēc Ziemeļkorejas diktatora Kima Čenuna pusbrāļa Kima Čennama slepkavības.

Lidostu atzīst par drošu

Publicējot pagaidu ziņojumu par toksikoloģiskās ekspertīzes rezultātiem sakarā ar Kima Čennama slepkavību Kualalumpuras lidostā, policija paziņoja, ka slepkavas par indi izmantoja ļoti toksisko VX, kam nav ne garšas, ne smaržas. Toksīna VX pēdas ir atrastas uz mirušā vīrieša sejas. Jau vēstīts, ka 13. februārī Kualalumpuras Starptautiskajā lidostā aptuveni stundu pirms tam, kad 45 gadus vecajam diktatora pusbrālim bija paredzēts doties uz Makao, izlidošanas zālē viņam uz sejas tika uzliets kāds šķidrums. Uzbrukumu veica divas sievietes. Viņš, sāpēs mokoties, tika nogādāts lidostas klīnikā, bet pa ceļam uz vietējo slimnīcu nomira. Autopsijā noskaidrots, ka nāves cēlonis nebija sirdslēkme, un izmeklētāji secinājuši, ka Kimam uz sejas uzlieta toksiska viela. Dienvidkorejas un ASV amatpersonas uzskata, ka Kimu Čennamu nogalinājuši Ziemeļkorejas atsūtīti aģenti.

Policija tvarsta līdzdalībniekus

Malaizijā policijas apcietinājumā atrodas divas sievietes – vjetnamiete un indonēziete –, kuras, kā uzskata izmeklētāji, pastrādājušas slepkavību, kā arī viens ziemeļkorejietis, kurš varētu būt iedevis šīm sievietēm indi slepkavībai. Vakar Malaizijā ieradās Ziemeļkorejas delegācija, kuras uzdevums ir aizvest Kima Čennama mirstīgās atliekas uz Ziemeļkoreju. Kima līķis atrodas morgā Kualalumpurā. Ziemeļkoreja ir apsūdzējusi Malaiziju par sazvērestību kopā ar tās ienaidniekiem, kā arī paziņojusi, ka nepieņems vietējās policijas veiktos autopsijas rezultātus pēc tam, kad Malaizija ignorēja Ziemeļkorejas aicinājumus atdot tai diktatora pusbrāļa mirstīgās atliekas. Malaizijas policija paziņoja, ka Ziemeļkorejai būs jāgaida līdz izmeklēšanas pabeigšanai, kas nav iespējama, kamēr nav saņemts DNS paraugs no Kima ģimenes.

Malaizija lūgusi Interpolu izsludināt starptautiskajā meklēšanā četrus ziemeļkorejiešus, kas tiek turēti aizdomās par līdzdalību Kima Čennama slepkavībā un pēc tās atstājuši Malaiziju, paziņojis Malaizijas policijas priekšnieks Halids Bakars. Vēl divi cilvēki – Ziemeļkorejas diplomāts un šīs valsts lid­sabiedrības darbinieks – 
izsludināti meklēšanā, jo izmeklētāji vēlas viņus nopratināt. Šie abi aizdomās turētie, pēc visa spriežot, joprojām ir Malaizijā, sacīja Halids Bakars.

Kims Čennams kādu laiku tika uzskatīts par tēva Kima Čenira amata varbūtējo mantinieku, tomēr pēc skandāla, kas izraisījās, Kimam Čennamam 2001. gadā mēģinot ar viltotiem dokumentiem ieceļot Japānā, lai tur apmeklētu Disnejlendu, viņš tēva labvēlību zaudēja. Kopš tā laika viņš dzīvojis ārpus valsts, galvenokārt Ķīnai piederošajā Makao. Pēc Kima Čenira nāves 2011. gadā par Ziemeļkorejas diktatoru kļuva Kims Čenuns. Kims Čennams bija pazīstams kā reformu aizstāvis. Reiz kādam Japānas laikrakstam viņš izteicās, ka neatbalsta varas mantošanu pa dinastijas līniju. Kima lieta ir pirmais tik pazīstama ziemeļkorejieša vardarbīgas nāves gadījums kopš 2013. gada decembra, kad Ziemeļkorejā ar nāvi tika sodīts diktatora tēvocis Čans Sonthēks.

LA.lv