Viedokļi
Komentāri

Zigfrīds Dzedulis: Monopolista apetīte nepārsteidz; amatpersonas neapjēdz jauno elektrības tarifu sekas 16

LETA

No 1. augusta noteikto jauno abonēšanas maksu iedzīvotājiem (mājokļos ar vienfāzes pieslēgumiem 1,50 eiro mēnesī, mājokļiem ar trīsfāžu pieslēgumiem – 2,40 eiro par vienu ampēru gadā bez pievienotās vērtības nodokļa) valstī vienīgais elektrotīklu īpašnieks un uzturētājs uzņēmums “Sadales tīkls” pamato ar nepieciešamību lietderīgāk izmantot izbūvētos pieslēgumus.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis arī apgalvo, ka no klientu kopskaita (tādu pavisam ir 
1 200 000) šo maksājumu lielākā daļa (ap 750 000) nejutīšot, proti, nekāda sadārdzinājuma nebūs. Toties tikšot panākts lielāks līdzsvars starp tiem patērētājiem, kuri elektrību tērē, un tiem, kuri to netērē, kaut arī elektrības tīkliem ir pieslēgušies.

Taču no malu malām redakcijā no iedzīvotājiem, tostarp uzņēmējiem saņemtie signāli liecina, ka notiek pilnīgi pretēji Pinkuļa kunga apgalvojumiem. Par aizvadītajiem diviem mēnešiem saņemtie elektrības rēķini ir ievērojami sadārdzinājušies.

Piesolītā līdzsvara vietā tīšuprāt radīts absurds – ļaudis ar mazāku rocību, kuri, naudu taupot, tērējuši elektrību mazāk, tagad spiesti maksāt vairāk. Vai tā izpaužas piesolītais līdzsvars?!

Elektronisko sakaru uzņēmuma “Baltcom” valdes priekšsēdētājs Nikolā Buasēns atzīst, ka telekomunikāciju, lauksaimniecības un virknei citu nozaru uzņēmumu, kuriem tehnoloģiski nepieciešami daudzi pieslēguma punkti, jaunie tarifi radījuši ievērojamu un nepamatotu elektrības sadārdzinājumu.

Pagājušajā nedēļā notikušajā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē, kurā apsprieda uzņēmuma “Sadales tīkls” ieviestos un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) neapdomīgi apstiprinātos tarifus, man radās iespaids, ka ne “Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs A. Pinkulis, ne SPRK pārstāvis Gatis Ābele, ne Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks īsti neapjēdz, kādas ir ieviesto tarifu sekas. Un pat nedzird vai izliekas nedzirdam, ko saka iedzīvotāji. Pirmais Saeimā mēģināja vilkt veco meldiņu par tarifu līdzsvarošanu un to, ka iedzīvotāji varot izvēlēties sev atbilstošu elektrības cenu piedāvājumu. It kā nebūtu zināms, ka elektrības vadi un kabeļi pieder monopoluzņēmumam “Sadales tīkls”.

Otrais apgalvoja klātesošajiem, ka pirms tarifu apstiprināšanas SPRK esot rūpīgi tos vērtējis. Bet trešais pūlējās iestāstīt, ka jaunie tarifi likšot iedzīvotājiem naskāk pārskatīt, cik stipri pieslēgumi viņiem vajadzīgi. Monopolista apetīte nepārsteidz. Tāpat nepārsteidz, ka amatpersonas un ierēdņi dzīvo savā, no iedzīvotāju problēmām atrautā pašapmierinātības pasaulē.

Pārsteidzošākais un bēdīgākais ir tas, ka Saeimas deputāti šajā komisijas sēdē nodemonstrēja savu nevarību, kaut arī no viņiem visvairāk tiek gaidīta rīcība, turklāt neatliekama. Tā vietā, lai vēl šogad pārtrauktu šo “Sadales tīkla” radīto un SPRK vieglu roku apstiprināto absurdu, deputāti neatrada neko labāku kā uzdot Ekonomikas ministrijai plašāk izskaidrot iedzīvotājiem izmaiņu nepieciešamību. Izrādās, nelaime nav elektrības rēķinu dramatiskā sadārdzinājumā, bet iedzīvotāju neizglītotībā. Sak, paši esat muļķi, ja nespējat apzināties, cik svarīgi maksāt par elektrību trīskārt lielākus rēķinus.

LA.lv