Latvijā
Novados

Zilākalna virsotnē plāno jaunu skatu torni 2


Kādreizējo Kokmuižas zirgu stalli Kocēnu iedzīvotāji kopīgā talkā sakopa un tagad rīko šeit izstādes, teic novada priekšsēdētājs Jānis Olmanis.
Kādreizējo Kokmuižas zirgu stalli Kocēnu iedzīvotāji kopīgā talkā sakopa un tagad rīko šeit izstādes, teic novada priekšsēdētājs Jānis Olmanis.
Foto – Gundega Skagale

Kocēnu novada dome vēlas būvēt jaunu skatu torni Zilākalna virsotnē. Tūrisma vajadzībām plānots pielāgot arī kalna pakājē esošo ūdenstorni un iekārtot tajā 3D ekspozīcijas.

Zilaiskalns (127 m v. j. l.) ir augstākais paugurs Vidzemes ziemeļrietumu daļā. Nostāsti vēsta, ka senatnē tā apkaimē dzīvojuši daudzi zintnieki, vārdotāji un kalnam piemītot īpašs spēks, tādēļ tas piesaista daudz interesentu. Zilākalna apmeklētājiem līdz tā virsotnei ar kājām jāmēro aptuveni 800 m garš posms, tomēr ne katram tas ir pa spēkam, īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem. Tādēļ iedzīvotāju un tūristu labsajūtai Kocēnu novada dome ceļa posmā no stāvlaukuma līdz kalna virsotnei uzstādījusi koka soliņus, uz kuriem atsēsties un atpūsties. Šis vides darbs veikts Latvijas Pašvaldību savienības īstenotā projekta “Pašvaldību labie darbi parkos Latvijas simtgadei” ietvaros.

Kocēnu novadā plānots attīstīt arī Zilākalna pakājē esošo ūdenstorni. Piecpa-dsmit metrus augstais tornis būvēts 1950. gadā un vairs netiek izmantots ūdens apgādē. “Te varētu veidoties Latvijā vēl nebijusi ekspozīcija. Ieejot tornī, jāuzliek brilles un atrodies citā realitātē,” stāsta novada vadītājs Jānis Olmanis.

Ūdenstornī plānots izveidot trīs dimensiju (3D) interaktīvas ekspozīcijas. Katrs stāvs stāstīs par savu tēmu, piemēram, pirmajā atradīsies ekspozīcija par kūdru un tās ieguvi no 18. gadsimta līdz mūsdienām. Otrajā būs izstāde par industriālā ciema – Zilaiskalns – izveidošanos un attīstību, arī par 50. gadu arhitektūru, pilsētvides plānošanu un pašu ūdenstorni, tā agrāko pielietojumu.

Plāni attiecībā uz Zilokalnu ir ļoti grandiozi, neslēpj novada priekšsēdētājs, taču pagaidām neveicas ar finansējuma piesaisti. “Zilākalna virsotnē ir ugunsnovērošanas tornis, bet tas ir tik vecs, ka tajā ir ļoti nedroši kāpt. Cilvēki ne visai omulīgi jūtas, jo tas mazliet šūpojas. Neviens nevar dot garantijas, cik ilgi tas tornis stāvēs un kurā brīdī apgāzīsies,” stāsta J. Olmanis. Tāpēc līdzās enerģētisko apļu vietai plānots būvēt jaunu atklāto skatu torni, savukārt ugunsnovērošanas torni demontēt. Tiks arī labiekārtotas pastaigu takas.

Lai Zilākalna virsotnē uzbūvētu jaunu skatu torni, kopējās izmaksas lēšamas ap 500 tūkst. eiro, rēķina pašvaldība. “Zilaiskalns daļēji pieder “Latvijas valsts mežiem”, bet uzņēmums piekrīt nodot šo teritoriju apsaimniekošanā pašvaldībai. Viņiem vienīgais nosacījums saglabāt jaunajā tornī darba vietu ugunsdrošības uzmanīšanai,” piebilst J. Olmanis.

No Zilākalna virsotnē esošā torņa skaidrā laikā var saskatīt Burtnieku, Vid-zemes pilsētas un apkārtnes mežus ļoti lielā platībā. Redzamība var sasniegt pat 50 kilometrus. Tornis kā skata vieta apmeklētājiem ir slēgts. Jaunā skatu torņa augstumam jāpārsniedz virsotnē esošo koku garums, kas ir vismaz 25 metri.

Zilaiskalns ir viena no pazīstamākajām senajām kulta vietām Latvijas teritorijā. Zilākalna kulta vietu komplekss sastāvējis no svētajiem kokiem, kalniem, birzs, avota, kultakmeņiem. Zilākalna masīvā esošie atsevišķie pauguri tiek dēvēti kā Dievu kalni, kuriem senāk bijis katram savs nosaukums, piemēram, Upurkalniņš, Avotiņkalns, Oļu kalns, Jāņa kalns un citi.

LA.lv