×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
20. decembris, 2012
Drukāt

“Zilās mēles” vaininieks – vakcīna; atceļ eksporta aizliegumu

Tā kā apstiprinājušās iepriekš paustās aizdomas, ka Baltijas valstīs un Polijā liellopu infekciozā katarālā drudža jeb tā sauktās “zilās mēles” slimības vīrusa izcelsme ir no vakcīnas, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) atceļ pagaidu eksporta liegumu atgremotājdzīvniekiem.

Kā biznesa portālu ‘Nozare.lv” informēja PVD pārstāve Ilze Meistere, Eiropas Kopienas References laboratorijā veiktie papildus izmeklējumi apstiprina iepriekš paustās aizdomas, ka Baltijas valstīs un Polijā zilās mēles slimības vīrusa 14.serotipa izcelsme ir no vakcīnas, nevis dabā cirkulējošs slimības izraisītājs.

Līdz ar to dienests, pamatojoties uz Eiropas Savienības dalībvalstu veterināro dienestu vadītāju vakar Briselē pieņemto lēmumu, ir atcēlis infekciozā “zilās mēles” slimības dēļ noteikto pagaidu aizliegumu atgremotājdzīvnieku – liellopu, aitu, kazu un savvaļas atgremotāju – izvešanai uz citām valstīm.

“Zilās mēles” slimības vīruss apmēram 200 govīm tika konstatēs 29.novembrī, tādēļ PVD uz laiku apturēja veterināro sertifikātu izsniegšanu liellopiem. Uz Eiropas Savienības tirgu drīkstēja izvest tikai tos dzīvniekus, kuriem veiktas attiecīgas analīzes, savukārt Turcijas tirgus audzētājiem uz laiku bija pilnībā slēgts.

Kā iepriekš “Nozare.lv” informēja PVD Veterinārā uzraudzības departamenta direktora vietnieks Edvīns Oļševskis, “zilās mēles” slimībai ir 24 tipi, savukārt Latvijā noņemtajās apmēram 200 dzīvnieku analīzēs apstiprinātas 14.vīrusa tips.

“Tas nenozīmē, ka būs jālikvidē slimie dzīvnieki, kā tas ir cūku mēra gadījumā. Dzīvnieki nav slimi, bet gan definēti kā vīrusa nēsātāji. Audzētājiem jāizturas ar sapratni pret aizliegumu un nedaudz jāuzgaida ar liellopu pārdošanu uz ārzemēm, kamēr tiks veiktas atkārtotas pārbaudes,” sacīja Oļševskis.

“Ja izrādīsies, ka dzīvnieki saslimuši, jo slimība cirkulē dabā, izvešanas liegums varētu tikt atcelts, taču pirms dzīvnieku izvešanas no Latvijas, tie būs jāizmeklē uz vīrusa klātbūtni – PVD kā uzraudzības iestādei ir jāapliecina, ka dzīvnieki nav slimi. Savukārt, ja pie vainas būs iepriekš veiktās vakcīnas, pēc konsultācijas ar Eiropas Komisijas ekspertiem liegumu varētu atcelt un dzīvniekiem papildu izmeklējumi pirms veterinārā sertifikāta saņemšanas nebūs nepieciešami,” sacīja PVD pārstāvis.

“Zilā mēle” ir mājas un savvaļas atgremotāju slimība, kuras raksturīgās pazīmes ir drudzis, gļotādu iekaisums, tūska. Slimību ierosina vīruss, taču tā nav uzskatāma par lipīgu – dzīvnieks nevar aplipināt dzīvnieku. Slimību izplata insekti. Šī kaite nav bīstama cilvēkiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+