×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
30. decembris, 2016
Drukāt

Franks Gordons: Zīlē un zelē, kāds būs 2017. (14)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Arhīvs.

Ar alvas liešanu vien nepietiek: gan gudri, gan pārgudri analītiķi ņemas zīlēt, kas draud notikt 2017. gadā. Zīlējot tiek zelēti divi vārdi: Tramps – žurnāla “Time” gada cilvēks – un Putins, kurš varbūt pelnījis “gada necilvēka” titulu, ņemot vērā viņa “ērgļu” uzlidojumu traģiskās sekas Sīrijā.

Ņujorkas ziņu dienests “Bloomberg”, kas pirms gada pareģoja gan Britānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, gan Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās, arī šoreiz publicējis savu “pesimista ceļvedi” 2017. gadam.

“Bloomberg” uzdevumā 146 analītiķi, ekonomisti un stratēģi izsvēruši gan iespējamus, gan mazticamus variantus, kas mūs jaunajā gadā sagaida. Ļoti izteiksmīgs un zīmīgs ir šāds slēdziens: “ASV un Eiropa, kas gadu desmitiem bija politiskās stabilitātes bastions, tagad eksportē politiskus riskus uz pārējo pasauli.”

Eiropā nepatikšanas, īpaši ekonomikas jomā, var sagādāt Grieķija, un par riska faktoriem var kļūt Lielbritānija un Polija, kur panākumus gūst, kā teikts ziņojumā, populisms.

“Bloomberg” analītiķi pareģo, ka Francijas prezidenta vēlēšanās uzvarēšot Marina Lepēna – radikālās “Nacionālas frontes” līdere. Francijā paredzams arī referendums par šīs valsts izstāšanos no Eiropas Savienības: pēc “Brexit” – “Frexit”? Vācijā, pareģo “Bloomberg” pesimisti, parlamenta velēšanās Angela Merkele cietīšot sakāvi, un viņas ieilgušajai kanc­lerībai tiks pielikts punkts. Un Itālijā par premjerministru varot kļūt kustības “Piecas zvaigznes” līderis Bepe Grillo, kurš ierosināšot referendumu jautājumā par eiro aizstāšanu ar veco labo itāļu liru.

Donalds Tramps ievadīšot pamatīgu finansiālu reformu, bet 2016. gada vēlēšanu zaudētāju protesta kustība kļūšot asāka, un tās smagpunkts būšot Kalifornija.

Drūms ir “Bloomberg” analītiķu pareģojums, ka prezidents Tramps grasās iesaldēt (“to suspend”) ASV dalību NATO un tad arī ANO.

Un ko Krievijas prezidents Putins? “Bloomberg” paredz, ka viņa vadībā Krievija atgriezīšoties starptautiskajā arēnā, kā mēdz teikt franči – “en grace” – ar grāciju. Vai tas nozīmē, ka tai daudz kas tiks piedots?

Te mēs nonākam pie grāmatu apskata, kas publicēts žurnāla “The New York Review of Books” jaunākajā numurā. Apskatā aplūkotas piecas nesen iznākušas grāmatas par Krieviju un tās priekšteci Padomju Savienību. Apskata autors ir Roberts Kotrels, bibliogrāfiskā žurnāla “The Browser” redaktors, kurš bijis “The Economist”, “Financial Times” un “The Independent” korespondents Honkongā, Tokijā, Parīzē, Briselē un Maskavā.

Visplašāk Kotrels analizē pirmo no aplūkojamajām grāmatām – “2017: War with Russia”, tās autors ir britu ģenerālis Ričards Širets, kurš no 2011. līdz 2014. gadam bija otrais svarīgākais komandieris NATO militārajā struktūrā. Širets aprak­sta ļoti iespējamu scenāriju: 2017. gadā 
Krievijas karaspēks no Doņeckas un Luhanskas iebrūk Ukrainā un trijās dienās okupē pusi no tās. Un, tā kā Ukraina nav NATO dalībvalsts, NATO reakcija izpaliek. Tūdaļ seko Krievijas agresija pret Baltijas valstīm. Latvijas krievvalodīgo protesta demonstrāciju Rīgā izmanto tur iefiltrētie Krievijas specvienību ļaudis, lai provocētu haosu. Krievu snaiperi no slēpņiem nošauj trīs demonstrantus, radot ieganstu Krievijas karaspēka iebrukumam. No Pleskavas tiek izsēdināts gaisa desants Rīgā, un pēc četrām stundām seko tanku vienības. Tas pats notiek arī Lietuvā un Igaunijā.

Pārsteigtie NATO vēstnieki Beļģijā spēj vienoties tikai par divu mīnukuģu (vienu britu, vienu vācu) sūtīšanu uz Rīgu, apliecinot atbalstu. Krievu lidmašīnas nogremdē šos kuģus, un tikai tagad Vācija negribīgi atzīst, ka tas ir karš starp Krieviju un NATO. Taču Baltija ir jau zaudēta un Krievija liek saprast, ka uz katru mēģinājumu atgūt Baltiju tiks atbildēts ar kodolieročiem…

Grāmatas recenzents Roberts Kotrels raksta: “Manas galvenās mājas (“my principal home”) ir Latvijā, un tāpēc šis “uz faktiem balstītais pareģojums” zināmā mērā attiecas uz mani personiski.” Roberts Kotrels ir precējies ar latvieti Solveigu Silkalni, kura strādā Latvijas vēstniecībā Londonā. Ģimenes mājvieta ir Latvija, un Robertam pieder grāmatveikals “Robert’s Books”.

Nu ko lai saka par drūmajām prognozēm? Priekšā daudz nezināmā. Putins ir neaprēķināms, Tramps arī, turklāt vēl impulsīvs. Atliek vērot un cerēt, ka pesimisti būs kļūdījušies.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. => grafists
  Man ļoti izteiksmīgs un būtisks Gordona tekstā šķiet šāds slēdziens: “ASV un Eiropa, kas gadu desmitiem bija politiskās stabilitātes bastions, tagad eksportē politiskus riskus uz pārējo pasauli.”
  Redzu, ka arī Krievija eksportē savu nestabilitāti uz ārpasauli – Krimnaš, Lugandonija, “Turcijas nazis Krievijas mugurā”, Sīrija. Kur tālāk meklēs kašķi?
  Militārisms nevar dzīvot bez finansējuma, bet šādam finansējumam vajag tautas atbalstu. Krievija stipri līdzinās Ziemeļkorejai – dzīvo grūti, ražot pati maz ko prot, bet atombumbām nauda un tautas atbalsts atrodas.
  Neviens domājošs cilvēks nevēlas Krievijas politisko sabrukumu, tāpat, kā ASV, Lielbritānijas, Francijas, Vācijas vai ES sabrukumu. Nepatīkams ir nestabilitātes un kara eksports uz “vājām” valstīm (failed state). Pirms Otrā pasaules kara Vācijas un PSRS militārisms iesildījās Spānijā…
  Negribētos, ka šodien nestabilā Krievija pret nestabilo ASV (un NATO) iesildītos Baltijā. Sīrijā jau iesildās pilnā sparā… 🙁

 2. Man ļoti izteiksmīgs un būtisks Gordona tekstā šķiet šāds slēdziens: “ASV un Eiropa, kas gadu desmitiem bija politiskās stabilitātes bastions, tagad eksportē politiskus riskus uz pārējo pasauli.”
  Redzu, ka arī Krievija eksportē savu nestabilitāti uz ārpasauli – Krimnaš, Lugandonija, “Turcijas nazis Krievijas mugurā”, Sīrija. Kur tālāk meklēs kašķi? Militārisms nevar dzīvot bez finansējuma, bet šādam finansējumam vajag tautas atbalstu. Krievija stipri līdzinās Ziemeļkorejai – dzīvo grūti, ražot pati maz ko prot, bet atombumbām nauda un tautas atbalsts atrodas.
  Neviens domājošs cilvēks nevēlas Krievijas politisko sabrukumu, tāpat, kā ASV, Lielbritānijas, Francijas, Vācijas vai ES sabrukumu. Nepatīkams ir nestabilitātes un kara eksports uz “vājām” valstīm (failed state). Pirms Otrā pasaules kara Vācijas un PSRS militārisms iesildījās Spānijā… Negribētos, ka šodien nestabilā Krievija pret nestabilo ASV (un NATO) iesildītos Baltijā. Sīrijā jau iesildās pilnā sparā… 🙁

 3. Nesen ,,Melānijas hronikas,, režisora tiktais ,ka mums atņemtas tiesības vēlēt saeimu spilgti raksturo patreizējo situāciju valstī .Tas nozīmē ka vajadzīgs savs ,,tramps,, tikai izvēles nekādas ,kaimiņveidīgie,, tam neder.Vēlēšanas bez izvēles tiks boikotētas ,ko nevar teikt par ,,saskaņas,, elektorātu,tālāk cita valdība ,tad referendums pēc Krimas modes un nekāds krievu karaspēka iebrukums nebūs vajadzīgs ,viss notiks likumīgi un demokrātiski.

 4. Divaina satura rakstus LA ir citejusi 2016.gada izskana.Citejot Bloomberg`a fantazijas izvirdumus,LA apzinati vai ari neapzinati izplata kremla cekistu dezinformaciju.Vai LA nav zinama George Friedman gramata,kura ir sakopotas, visa pasaule pazistamu , politiku,vesturnieku,militaro ekspertu,izlukdienestu,psihologu,socialogu un finansistu analizes.Kuras visas vienpratigi ir nakusas pie rezultata ,ka Krievija ka lielvalsts beigs pastavet lidz 2020.gadam.Krievijas politiskais,finansialais,militarais un socialais bankrota nav apturams.

 5. Jaunam gadam Franks varētu mums kaut ko optimistisku piemeklēt. Iespējams ka to iespaidojis Ukrainas balsojums ANO pa Izraeles apmetnēm. Domāju gan, ka Merkele šoreiz vinnēs vēlēšanās un uzbrukuma gadījumā Ukrainai atradīsies vajadzīgie ieroči un tajos plašumos krievs arī iestrieks. Stāsti par Krievijas armijas varonību ir mīts neviss patiesība. Redz, ka pat nošautais sūtnis staigājis caurās štibletēs. Tāda ir arī tā visa mašinērija.

 6. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Viss, kas ar mums notiek un, vienlaikus, arī rada iespēju neaiziet bojā, padara mūs stiprākus.”

  =======

  “Zem-eglītes ( no kr.val. ~ ‘pod joločku’) prātuļojumiņš”.
  ( Iz “O.M.© arChīva”, ANNO ~ Gadumija, 2007. / 2008. 2016. / 2017. )
  .
  Klāt Gadumija, kalendārs tā saka.
  Priekš ‘katra viena’, treknāka vai švaka:
  Priekš “tautas kalpu” varzas “augstā mājā”,
  Un viņu “kungiem” šīs “valsts” nabagmājā.
  .
  Priekš premjeriem un prezidentiem “cēliem”,
  Un Tēvu Zemi pamest spiestiem dēliem,
  Priekš “daudzpartiju” sugas polit-klauniem,
  Un “valsti” uzturošiem “pūļa auniem”.
  .
  Priekš “elites”, kas SILES ēnā ‘ganās’,
  Un “lumpeņiem”, kas kaut kā iztikt manās,
  Priekš varas vergiem, truliem pakalpiņiem,
  Un “socpatversmēs” – šīs “valsts” pabērniņiem.
  .
  Priekš “partkomiem”, kas stiķē valdīšanas,
  Un “pensīšiem”, kam pietrūkst iztikšanas,
  Priekš “shēmotājiem”, kas “pa biezo vārās”,
  Un tiem, kam “labdarības zupa” vārās.
  .
  Priekš “spriedumu” un “normu” tirgotājiem,
  Un Tiesiskuma velti meklētājiem,
  Priekš “godībām”, kas ņirdzot piegrābj ķešas,
  Un tiem, kam “ķēķa tiesās” noplēš vešas.
  .
  Priekš “biedriem”, kas “uz vietām” lepni dzīvo,
  Un tiem, kas “točkās” indējas ar sīvo,
  Priekš pašvaldoņu sugas kangariņiem,
  Un “simtlatniekiem”, kuri vergo viņiem.
  .
  Priekš bandītiem ar “apkaklītēm baltām”,
  Priekš bļodlaižām ar muguriņām “staltām”,
  Priekš falša “veiksmes stāsta” zombijfaniem,
  Priekš NOZOMBĒTU “aunu bara” ganiem.
  .
  Priekš SILES cūklopiem un “reņģēdājiem”,
  Priekš Fermas rukšķiem, viņu barotājiem,
  Priekš varas “ešeloniem” & “pārmijniekiem”,
  Priekš “LR valsts” un MZ pavalstniekiem.

  Kā Veco gadu ŠOREIZ Jaungads aizstās?…
  Priekš dažiem – salūts “ilgtspējīgi” laistās,
  Zem sudrabegles – “ekskluzīvas” preces.
  Priekš vairuma – kūst siltā liesmā sveces…

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU zeme SILES “valsts” “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 7. Atliek tikai cerēt, ka Krievija sabruks ātrāk, nekā paspēs iesākt savus plānus. Ja es pareizi atceros tad ES pamatlicējas ir bijušas Francija un Anglija itkā lai bremzēt Vācijas ekonomiku. Bet izrādijās otrādi. Tagad laikam ar to pašu mērķi viņas grib izstāties un droši vien atkal izrādīsies otrādi.

  • Viņa jau ir sabrukusi, atliek tikai uzmanīties lai atlūzas uz galvu nesāk birt. Tādi vadoņi, kas tur tagad saimnieko kā kampt un šaut civīlos, neko citu neprot. Tikai paši stulbāki tic tam, ka viņi par vienotu Krieviju raizējās.

 8. A kur “grapista pozicija”? Vihodnoj na starij novij hod?

  • RE kā viens jau bez krieva viedokļa, proti, bez tā generālās līnijas, nevar iztikt! Sovoks jau dziļi asinīs!

  • Te atkal jūsu neapnīkstošais jerunģīrovannij tro грапист! Rakstībīna man gan drusku pakropļote, ne īsti greek, (vai kā ņemci saka: griech geworden), vai kā te dažs saka ka bulgāru. Bet naudine tokš man tro грапист vajage: – ha, ha, ha kāda tur okupation!? – Bet okupation tokš bija! Visi godīgie cilvēki tak okupee = strādā = occupation. Bet sliņķi noliedz okupāciju. Bet kur tad sliņķi un tro грапист lai ņem naudu, ja ne no strādājošajiem. Par occupation! Jaunajā gadā vairāk nelamāšos! йух, онваг, кадум Mazāk arī nē!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+