×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
11. marts, 2014
Drukāt

Ziloņi pēc cilvēka balss nosaka tā dzimumu, vecumu un tautību (1)

Ivara Bušmaņa fotoIvara Bušmaņa foto

Savvaļas ziloņi pēc cilvēka balss skaņas spēj noteikt to dzimumu,vecumu un tautību, secinājuši Saseksas universitātes zinātnieki, ziņo BBC.

Tas gan nenozīmē, ka, sadzirdējuši braucam tūristu busiņu, viņi snuķī vicinās jūsu valsts karodziņu. Šī ziloņu prasme ieklausīties cilvēku balsī izstrādājusies sadursmēs ar masajiem, secinājuši profesore Kārena Makkomba un doktors Grēms Šenons.

Dzīvnieki izrādījuši lielākas bailes, sadzirdot pieauguša masaju vīrieša balsi, nekā tad, ja runā sieviete vai bērns. Tāpat viņus mazāk satraukušas netālu dzīvojošās Kamba cilts pārstāvju balsis. Pētnieki uzskata, – šāda atšķirība veidojusies tādēļ, ka masaji gana mājlopus, savannās nereti piedzīvojot sadursmes ar brīvi klejojošajiem savvaļas ziloņiem. Kamba cilts turpreti nodarbojas ar lauksaimniecību un ar ziloņiem saskaras ievērojami mazāk.

Zinātnieki ierakstīja teikumu: “Paskat, paskat, ziloņu bars nāk!” masaju cilts sievietes, vīrieša un bērna balsī, kā arī Kambas cilts vīrieša balsī. Ziloņi daudz piesardzīgāk reaģēja uz masaju vīrieša balss ierakstu, turklāt reakcija nemainījās, ja vīrieši centās mainīt balss toni, mākslīgi padarot to spalgāku.

Jau agrāki pētījumi atklājuši, ka ziloņi pazīst masaju sarkano apģērbu un tiecas no tā piesargāties.

Profesore Makkomba intervijā BBC sacīja, ka pētījumi apliecina – ziloņi cenšas pielāgoties cilvēku radītajiem draudiem, jo “cilvēki, neapšaubāmi, ir bīstamākie un daudzpusīgākie plēsoņas, ar ko ziloņiem mūsdienās nākas saskarties”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Un arī banku, kurā ir rēķins!

Draugiem Facebook Twitter Google+