×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
4. februāris, 2017
Drukāt

Juris Lorencs: Trampa dēļ 2017. gads var kļūt par robežšķirtni pasaules vēsturē (19)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Viens no vispretrunīgāk vērtētajiem ASV prezidenta Donalda Trampa dekrētiem – uz laiku pilnībā aizliegt iebraukt ASV cilvēkiem ar Jemenas, Irākas, Irānas, Lībijas, Sīrijas, Somālijas un Sudānas pasēm. Es neatceros līdzīgu precedentu jaunāko laiku Rietumu demokrātiju vēsturē. Vienīgi dažas musulmaņu valstis pilnībā neielaiž savā teritorijā Izraēlas pilsoņus.

Dekrēts ir strīdīgs vairāku iemeslu dēļ. Patiesībā ar to tiek apšaubīta ASV drošības iestāžu kompetence, kas jau tā rūpīgi pārbauda katru vīzas pieprasītāju. Tāpat tiek pārkāpts viens no Rietumu tiesiskuma stūrakmeņiem – nevainības prezumpcija. Tā vien izskatās, ka dekrētam vairāk ir sabiedrisko attiecību gājiens – lūk, kā es pildu priekšvēlēšanu solījumus! Bet bija arī vēl cits apsolījums – pilnībā aizliegt iebraukt valstī musulmaņiem. Vai tiešām Tramps pildīs arī to? Turklāt lēmums nav taisnīgs, jo pazīstamākie islāmistu teroristi un vardarbības ideologi nāk no citām, ASV draudzīgām valstīm – Saūda Arābijas, Ēģiptes, Pakistānas. Tāpat aizliegums diskriminē miljonus kristiešu, kas dzīvo Irākā, Sīrijā un Sudānā. Netiešā veidā Trampa dekrēts skar arī Latviju. Vairāki vadoši Eiropas politiķi brīdinājuši, ka pašreizējā Trampa politika vienotās Eiropas (un tātad arī Latvijas) nākotni padara neprognozējamu.

Bet lietai ir arī morālā puse. ASV paziņojušas, ka tās četrus mēnešus neuzņems nevienu bēgli no septiņām valstīm, uz kurām attiecināts iebraukšanas aizliegums. Ja atskatās pēdējā pusgadsimta vēsturē, tad redzam, ka gan ASV, gan PSRS un tās mantiniece Krievija ir darījušas ļoti daudz, lai destabilizētu reģionus, kur šodien plosās kari un no kurienes plūst bēgļu straumes. Afganistānā viss sākās ar padomju iebrukumu 1979. gadā, Irāka sabruka pēc ASV vadītās koalīcijas invāzijas 2003. gadā. Jemenas pilsoņu kara cēloņi meklējami tālajos 60. gados, kad ar Rietumu un PSRS “palīdzību” šo zemi sadalīja divās valstīs – Ziemeļjemenā un sociālistiskajā Dienvidjemenā. Bet Sīriju šodien plosa visi, kam nav slinkums: Krievija, ASV, islāma teroristi, pat Saūda Arābija un Izraēla.

Krievijā ieradies pavisam neliels bēgļu skaits no Tuvajiem Austrumiem (galvenokārt Sīrijas), kas drīzāk atgādina par haotisku migrāciju, ne organizētu glābšanu. Nevienu bēgli nav uzņēmušas bagātās arābu valstis – Saūda Arābija, Arābu Emirāti, Katara, Kuveita, Omāna. Patiesībā vienīgā, kas šiem nelaimīgajiem cilvēkiem sniedz palīdzīgu roku, ir Eiropa.

Jau labu laiku izskan apgalvojumi, ka gan Turcija, gan Krievija izmanto bēgļus kā instrumentu, lai iespaidotu Eiropā notiekošo. Turcijas mērķi ir īslaicīgi un aprobežojas ar politisku un materiālu labumu izkaulēšanu, bet Krievijai tie visdrīzāk ir ilglaicīgāki, tēmēti uz Eiropas Savienības destabilizāciju. Tagad Erdoganam un Putinam pievienojies Tramps, savdabīgs zilonis trauku veikalā, kurš ar savām neapdomīgajām kustībām situāciju var tikai pasliktināt.

Ja bēgļus uzskata par ieroci, tad pietiek uzmest skatu globusam, lai saprastu, ka tieši Eiropa ir visievainojamākā, visapdraudētākā pasaules vieta. Amerika ir tālu, viņpus okeānam, savukārt Krieviju no krīzes reģioniem – Āfrikas, Tuvajiem un Vidējiem Austrumiem – šodien nodala daudzu valstu robežas. Daudz tuvāk ir bagātā un pagaidām vēl līdzjūtīgā Eiropa. Lai pilnībā nosargātu tās dienvidu un austrumu robežas, nepieciešami milzīgi resursi un politiskā griba. Turklāt pastāv vēl tāda lieta kā brīva cilvēku kustība Šengenas zonā!

Aizvien vairāk izskatās, ka līdz ar Trampa atnākšanu 2017. gads var kļūt par robežšķirtni pasaules vēsturē, līdzīgi kā pirms simt gadiem tāds bija 1917. gads, kas pasaulei atnesa boļševiku revolūciju Krievijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. pasaulee nav miera.Kada veida netieshi tas skar Latviju? Vai tad Latvija sabraukushie musulmanji grib braukt uz Ameriku? ta apmeram vareetu saprast.Kapec Latvija ta pardzivo par Trampu.Vinjsh dara pareizas lietas,jadzivo tur kur esi piedzimis,nevis jaskraida pa zemeslodi,labaku dzivi meklejot.

 2. Lorencam visi nav mājās. Muļķis.

 3. Nevarētu būt tā, ka bēgļu pieplūdums tieši uz ES, nevis Krieviju saistīts pirmkārt ar ES pievilcīgo sociālo atbalstu sistēmu, Šengenas iespējām, augsto dzīves līmeni? Protams, Krievija izmanto savā labā ES problēmas, bet rada šīs problēmas ES pati. Un tajā vietā, lai meklētu vainīgos ārpusē, būtu jāsāk šīs problēmas risināt, tad arī ārējiem spēkiem un konkurentiem nebūs iespēju tās izmantos.

 4. 2017. gads varbūt arī var kļūt par robežšķirtni , bet raksts ir murgs

 5. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Ja nav iespējams mainīt jebko, kas nešķiet gana ideāls, bet no kā nav iespējams izvairīties – atliek vienīgi izmantot iespēju manīt attieksmi pret to.”

  Un, arī: “Nav jēgas “ķert kreņķi” par divām lietām – par to, ko var labot (tāpēc, ka VAR to mainīt), un par to, ko nevar labot (tāpēc, ka nav jēgas “cepties” par to, ko NEVAR ietekmēt).”

  =======

  Mediju ziņa (20.01.2017.): _Internetā esot “noplūdināts ziņojums”, ko esot “sagatavojis kāds bijušais Lielbritānijas izlūkdienesta darbinieks, kura identitāte neesot aktualizēta un kurš izsaka aizdomas, ka Kremlis, iespējams, jau vismaz 5 gadus varētu būt aktīvi veidojis sadarbību ar Trampu”. “Taču pats Tramps to noliedz un uzsver, ka Krievijā viņam nav pilnīgi nekādu biznesa interešu”, liecinot “vēl kāda cita informācijas avota internetā nplūdinātas ziņas”. Savukārt, “balstoties uz šādu u.c. taml. pa interneta pažobelēm sagrābstītu “informāciju”, tiek ģenerētas arvien turpmākas tādas pašas visnotaļ diskutablas kvalitātes un uzticamības “ziņas”, kas tiek izplatītas tā dēvētās “rietumdemokrātiski orientēto sabiedroto bloka dalīblocekļu” kontrolētajos masmedijos, tajā skaitā arī šajā valstī – piemēra pēc: “Parādi, kas ir tavi draugi, un es pateikšu, ka esi tu pats – ja šo kritēriju piemēro Donaldam Trampam, tad kļūst skaidrs, ka jaunievēlētais ASV prezidents ir cilvēks, kas nekautrējas vairot savu bagātību, ņemot talkā šaubīgas izcelsmes krievu naudu. Tramps apgalvo, ka nekad klātienē nav ticies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, taču uzskata, ka mācēs atrast kopīgu valodu ar Kremļa saimnieku. (2017. gada) 20. janvārī Tramps stāsies ASV prezidenta amatā, un viņš apņēmies ievadīt jaunu laikmetu ASV un Krievijas attiecībās. Runas par iespējamo Trampa un Putina draudzību izraisa pamatotu satraukumu Latvijā un citās Krievijas kaimiņvalstīs, liekot uzdot jautājumu, cik gan ciešas bijušas Trampa līdzšinējās saites ar Maskavu. (u.t.t., u.t.j.pr.)” – šīs konkrētās “ziņas” autors ir kāds “Ģirts Kasparāns”, kas šo “ziņu” ir publiskojis masmedija “latvijas avīze” (tautā dēvēta arī par “LA-vīzi”) apgādā…_
  ——-
  .
  “SVEŠĀ valstī mainās vara – ko lai MUĻĶU zeme dara!?!…”
  ( aktuālais prātuļojums – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “āmurikā” mainās vara ~
  Ko lai “krīzes šokā” dara,
  Tie, kas iepriekš “līda… (ķēķī)”,
  CITAM “bosam”, ilgu strēķi???…

  ‘Jeņķos’ “polit-haoss” valda:
  “Waitenhauzē” – TRUMPIS galdā,
  “obanānam” – “vilka pase”,
  “masmēdekļi” – ‘fišku masē’.
  “Protrestanti” lasās baros,
  Klīst pa ‘štrāsēm’ novakaros,
  Ķērcot “F..ING!!!”, unisonā,
  Ko šiem suflē megafonā.
  “twitter”bedrē – lumpeņkaujas:
  ‘Frīki’ “mellām mutēm” raujas,
  Caurām diennaktīm ar spamu,
  TRUMPI gānot – ne…(“blekbamu”).
  “deRmoliberastu” skapī,
  “aktīvisti” – rīstās knapi,
  “pasīvisti” – ziepē… (speķi):
  “Wow – kam TAGAD līst zem deķa?…”

  “Austrumkrajā” – šampis dzirkstī,
  ‘Pontus veijerā laiž pirksti’,
  Diskusijās – ‘mēles saldas’:
  “Jeņķos BEIDZOT ‘korišs’ valda!!!
  TAGD – ‘sabīdīt var štelles’,
  Lai (vairs) fōna lupatlelles,
  “Bosiem” nemaisās pa kājām ~
  Kā sen (Jaltā) “sarunājām”!!
  “obanāns” – lai rāpjas palmā:
  Turpmāk CITA “Bosa” galmā,
  Vērts būs ‘fektēt’ “domubiedrus”,
  Nevis – liet pa tukšo sviedrus!…”

  (G)ejrōpā – ‘iet biezā sviestā’,
  Katrā sīkā “zarnumiestā”,
  Un (pat) “vadošajā blicē”,
  Rukšķi, kas pie SILES ‘zicē’:
  Esot “ienākusies baža” ~
  “Brexits” JAU ir baigā ‘laža’,
  TAGD – TRUMPIS vēl nāk virsū?!
  ‘Ordnungs’ pasaulē = ‘pa (t)irsu’!!!
  Ko lai ‘štuko’, kur lai ‘deso’?
  Par ko iespringt, dēļ kā stresot??
  Kam drīkst ticēt, kuru(s) klausīt
  (Bet – BEZ ‘riskiem ķert starp ausīm’)???…”

  “eurolatv(ĀN)ijai” = ‘šaize’:
  “SVEŠA “jeņķu” kalpu maize,
  Gadiem diņģēta un grauzta ~
  Vai tiks “tradīcija lauzta”?!
  Ko lai TAGAD glu(m)ie dara,
  JA vairs nebūs “hibrīdkara” ~
  Kas šai “valstī” turpmāk “bankos”,
  SVEŠOS OKUPANTU tankos?…
  Tie, kas “hibrīdpropagandā”,
  ‘(P)iziepējās’ “bamšļa bandā” ~
  Ko lai APMELO un lamā,
  “masmēdekļu” lumpeņspamā??
  Kā lai TAGAD “slāvus” gānī,
  JA – šiem (kopā!) briestot plāni,
  “Pokerā ar ‘jeņķu’ trumpjiem” ~
  ‘Piegriezt krānu piķa pumpjiem’?!?
  Kam lai TAGD bučo… (kājas),
  JA no jeņķu “baltās mājas”,
  “Signāli” nāks “pretrunīgi” ~
  Kan lai vergo, padevīgi?!???…”

  SVEŠĀ(s) zemē(s) mainās vara ~
  Diez – ko MUĻĶU zeme dara,
  Vai “bez ziepēm (…) lien” un kauna,
  SVEŠIEM “saimniekiem”, no jauna?…

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju”, nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” un taml. necilu “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 6. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 7. Аналогичный закон был у Обамы,но тогда его никто не замечал.

 8. par Jura Lorenca rakstu Atbildēt

  Raksts ir virspusējs, balstīts emocijās. Nav izdarīts mājas darbs, nav veikts pētījums, nav faktoloģijas. Nav paskaidrots kāpēc impērijas (asv un krievija) plosa valstis. Kur ir fakti par izejvielu iegūšanas un tranzīta kontroles izšķirošo lomu valstu saplosīšanā? Kur ir fakti par “ideoloģiju” (reliģiju) izmantošanu/izveidošanu, lai piesegtu izejvielu iegūšanas un tranzīta kontroles politiku? Kur ir apskats par šo impēriju cīņu ar pašu izveidoto “ideoloģiju”? Nav vajadzīgs barot savu tautu ar kailām emocijām, ja nav drosmes rakstīt patiesību.

 9. lūdzu, aizvāciet no latviskas saziņas telpas kaut kādā nesaprotamā valodā rakstīto!

  • Kas tas ir pridurivatsa. Ja tev ir ko teikt- izvēlies sabiedrību, izvēlies tēmu, valodu- komunicēsim. Tavs tonis atgādina 13 gadus pirms Staļina nāves. Aizmirsti to- un runāsim par lietu.

 10. Esmu jau rakstījis, ka notikumus Sīrijā izraisīja Sauda Arābija. Krievija tur izpilda bendes lomu, ko apmaksā Sauda Arābija. Tas bija vajadzīgs, lai iznīcinātu pārmēru savairojušos islama radikāļus. Tas ir arī Eiropas interesēs. Tagad visi dalībnieki rāda ar pirkstiem viens uz otru, redzot kaimiņā vaininieku. Visi grib rādīties balti un pūkaini. Tā ir ciniska maskurāde. Diemžēl kroplības, ko rada fundamentālā reliģija uzdod sabiedrībai grūtas problēmas un piespiež kļūt pat par bendi.

 11. Skaidri redzams,ka trampa un putina mērķis ir ES sagraušana,arī Ķīnai nav nekas pretī ,ka viens spēcīgs ekonomisks un militārs konkurents sadalīsies atpakaļ nacionālās valstīs ar pagājušos gadsimtos raksturīgu domāšanu un rīcību.

  • “…militārs konkurents sadalīsies atpakaļ nacionālās valstīs ar pagājušos gadsimtos raksturīgu domāšanu un rīcību.”
   ———–
   Jā, šis “militārais konkurents” atkal atgriezīsies pie savu senču etniskajām saknēm un atkal turpinās savu mērķtiecīgo renesansi uz garīgo attīstību – tā, kā tas paredzēts visām garīgai attīstībai perspektīvām būtnēm. Bet politiskajiem avantūristiem būs jāatbild par savu destruktīvo rīcību un sociālo anarhiju.

 12. Jauki laiki ir pienākuši, nevajag vairs lamāt Putinu, kā veru interentu , tā dubļi pār ASV galvu

 13. Mediji mums uzbur iedomu pasauli.
  Nedaudz smieklīgi 🙂
  Paši sevi mierina.

 14. Tā ka “demokrāti”, aiz kuriem stāv globalisti un lielkapitālisti ir izmisuši, parādās piedraudēšana ar pilsoņu karu. Negrib atdot varu normālā demokrātiskā varas pārejas procesā. tad jau bij jātaisa pilsoņu karš ari kad Obamu ievēlēja, ne? Taisīsim tagad katru reizi varbūt pēc sorosa neomarksistu parauga, kad tiks pārvelēta partija, kura nebij iepriekšēja periodā.
  Ir jābūt absolūti aklam, lai neredzētu, ka marksistu mazbērni ir tieši sorosa spēki. Ar masu imigrāciju, starptautisko internacionāli, tautu pārvietošanu, Rozas Luksemburgas idejām, totalitārisma tendencēm, politisko oponentu ieslodzīšanu psihiatriskajās slimnīcās (gluži nē, bet vismaz to saukšanu par trakiem) u.tml. sīs visas ir marksistu tradicionālās metodes. Un politika. Cīņa par pašiedomāta ipatnējas izpratnes taisnīgumu ar vardarbības palīdzību.
  Starpcitu pat homosekusālisma un prostitūcijas strauja ieviešana kā izrādās tika piekopta Veimāras republikas laikā.

 15. Iespējams, ka Trampa mērķis ir vēl palielināt bēgļu plūsmu uz Eiropu – tieši tas, kas vajadzīgs Kremlim. Tā izskatās, ka viņa galvenais mērķis, proti, pavājināt Eiropu un Vāciju labi saderās ar Krievijas interesēm. Īstais politiķis, kā zināms, nekad savus īstos mērķus neatklāj. Kaut gan neesmu pārliecināts, ka Tramps ir īstais politiķis.

Draugiem Facebook Twitter Google+