×
Mobilā versija
+15°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
14. augusts, 2013
Drukāt

Ziloņķiploki. Kā audzēt? (1)

zilonkiplokss3

“Kā no sēklām izaudzēt ķiplokus ‘Elefants’?”
 Jānis Lielvārdē

 

Ziloņķiplokiem ‘Elephant’ audzēšanas cikls ir tāds pats kā ziemas ķiplokiem. Sēklas var izsēt oktobrī. Nākamajā gadā no tām izaug viendaivaini sīpoli. Trešajā gadā tie sadalās vairākās lielās daiviņās, un iegūst normālu ražu. Vasarā ziloņķiplokiem vajadzīgi parastie kopšanas darbi – papildmēslošana, laistīšana, ravēšana. Papildmēslojumu dod 2 – 3 reizes, izmantojot amonija vai kalcija nitrātu un kompleksos minerālmēslus.

Ziloņķiploku audzēšanai piemērota vidēji smaga, trūdvielām bagāta augsne. Noteikti neder nabadzīga, smilšaina, kā arī smaga māla zeme.

Pirms stādīšanas dobi uzrok vismaz lāpstas dziļumā. Pamatmēslojumā rudenī dod kompleksos minerālmēslus – apmēram 50 gramu uz kvadrātmetru. Parasti tad arī stāda (septembrī, oktobrī) 25 x 25 cm attālumā. Var arī stādīt pavasarī, bet tad no daiviņas veidojas tikai viens bumbulītis. Lai arī ziloņķiploki bagātīgi zied, sēklas pie mums neienākas.

– Eiropā lielākoties šos ķiplokus pavairo veģetatīvi, jo no sēklām audzēt nav izdevīgi, zaudē laiku, kamēr tiek pie daiviņām, – stāsta Baltijas ķiploku audzētāju biedrības priekšsēdētājs Viktors Ciganovičs. – Latvijā ziloņķiplokus audzē jau trešo gadu. Šogad pirmo reizi veicam izmēģinājumus LLU MPS “Vec­auce”, lai iegūtu oficiālus rezultātus par to ražību un slimībizturību. Esam pārliecinājušies, ka šķirne ‘Elephant’ pie mums aug labi – jūlija beigās rīkotajā lauku dienā redzējām, ka sīpoli jau ir 12 cm diametrā. Pašlaik tie turpina augt un kļūs vēl lielāki. Ražu parasti novāc augusta beigās, galviņas ir vismaz ar 12 daivām.

Ja ir vēlēšanās iegādāties ziloņķiploku stādmateriālu, pašlaik augustā var izdarīt pasūtījumu Baltijas ķiploku audzētāju biedrībā (Rīgā, Brīvības gatvē 195–11). Minimālais daudzums – 10 kg, cena, sākot no Ls 5 kilogramā. Importa stādmateriālu interesenti saņems brīdi pirms stādīšanas, jo, nepiemērotos apstākļos glabājot (mitrumā vai arī telpās, kur uzdarbojas grauzēji), var palikt pāri krietni mazāk no vajadzīgā daudzuma.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kādas muļķības?! Pie mums no sēklām NEAUG!

Draugiem Facebook Twitter Google+