Zimbabvē amatā stājas jauns prezidents 0

Zimbabves līdzšinējais viceprezidents Emersons Mnangagva piektdien nodeva prezidenta amata zvērestu, stājoties ilglaicīgā Zimbabves līdera Roberta Mugabes vietā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Inaugurācijas runā jaunais prezidents izklāstīja vērienīgu pārmaiņu programmu, solot atcelt vairākas politikas nostādnes, ar kurām bija raksturīga Mugabes valdīšana.

Mnangagva solīja valdības kompensācijas baltajiem fermeriem, kuru zemes konfiscējis Mugabe. Tāpat viņš solīja aizsargāt starptautiskās investīcijas, kā arī atjaunot attiecības ar ārvalstu valdībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

2018.gada vēlēšanas notiks kā plānots, viņš uzsvēra.

“Mums visiem ir jāstrādā kopā – jums, man, mums visiem, kas veido šo valsti,” ceremonijā pārpildītajā nacionālajā stadionā, kurā ir 60 000 vietu, sacīja Mnangagva.

Opozīcijas līderis Morgans Cvangirai, kurš vada Demokrātisko pārmaiņu kustību, ierodoties stadionā, izpelnījās vētrainus aplausus.

Ceremonijā piedalījās Zambijas un Botsvānas prezidenti Edgars Lungu un Ians Hama, kā arī Zambijas neatkarības kustības līderis Kenets Kaunds. Lielbritānija, kuras kolonija savulaik bija Zimbabve, paziņojusi, ka uz ceremoniju nosūtījusi vienu no parlamentārajiem sekretāriem.

93 gadus vecais Mugabe, kurš vadījis valsti 37 gadus, otrdien atkāpās no amata. Neilgi pirms tam parlaments sāka debates par viņa impīčmenta procedūru.

75 gadus vecais Mnangagva agrāk ieņēmis tieslietu un aizsardzības ministra amatus, gadiem ilgi gādājot par kārtību, kā rezultātā viņš izpelnījās iesauku “Krokodils”. Daudzi opozīcijas atbalstītāji uzskata, ka viņš spēlēja nozīmīgu lomu armijas pastrādātajās slepkavībās pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, Mugabem vēršoties pret politisko opozīciju.

Līdz šim politiskā haosa laikā Mnangagva ir izmantojis iekļaujošu valodu, pāris stundas pirms Mugabes atkāpšanās no amata aicinot visus zimbabviešus strādāt valsts labā.

Reklāma
Reklāma

Varas krīzi Zimbabvē izraisīja Mugabes lēmums 6.novembrī atcelt Mnangagvu no valsts pirmā viceprezidenta amata. 14.novembrī varu valstī pārņēma armija, kas centās panākt, lai Mugabe atkāpjas.

Roberts Mugabe ir bijis pie varas Zimbabvē kopš 1980.gada. No 1980. līdz 1987.gadam viņš bija premjerministrs un tad kļuva par valsts prezidentu. Viņa vadītā “Zimbabves Afrikāņu nacionālā savienība – Patriotiskā fronte” (ZANU-PF) ir valdošā partija kopš 1980.gada, kad Zimbabve ieguva neatkarību no Lielbritānijas.

Neskatoties uz pieaugošo spiedienu atkāpties, Mugabe nevēlējās atstāt valsts galvas amatu pirms nākamā gada vasarā gaidāmajām prezidenta velēšanām, kurās plānoja kandidēt uz vēl vienu termiņu.