×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
13. jūnijs, 2017
Drukāt

“Zīmējumu teātris” iestudējis 16. gadsimta autora “Pazudušo dēlu”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Šogad Eiropas kultūrtelpā viens no nozīmīgakajiem notikumiem ir Reformācijas 500 gadu jubileja, un, lai to atzīmētu, “Zīmējumu teātris” izveidojis starpdisciplināru uzvedumu “Pazudušais dēls. Burkard Waldis. 1527. Rīga”, kura pirmizrāde notiks 28. jūnijā plkst. 19 Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā, LA.lv uzzināja teātrī.

Izrādes pamatā ir Burkarda Valdisa – garīdznieka, politiķa, dzejnieka, mūziķa un arī alvas lējēja – 1527. gadā Rīgā Reformācijas ideju iespaidā sarakstītās garīgās lugas “Parabola par pazudušo dēlu” iestudējums.

“Izrādes pamatā esošais teksts nav interesants tikai no filozofiskā vai reliģiskā aspekta, tas simbolizē arī dramaturģijas atdzimšanu Eiropā, jo tiek uzskatīts par pirmo viduslaiku garīgo lugu. Iestudējumā Burkarda Valdisa tam laikam novatoriskais, dzīvīgais un spēcīgais teksts papildināts ar autora dzīves stāsta atainojumu,” teic teātra pārstāve Katrīna Vastlāve.

Burkarda Valdisa lugā evaņģēlijā paustā līdzība par Pazudušo dēlu noris viduslaiku Rīgā. Pazudušais dēls iemieso ne tikai grēcinieka pārvērtību, bet ir arī simbols baznīcas transformācijai. Radītā izrāde ir kā pierādījums, ka ticība un vēsture ir klātesoša un ka to iespējams pasniegt un uztvert ar mūsdienu mākslā aktuāliem paņēmieniem.

Zīmējumu teātra izrādē gandrīz 500 gadus senais stāsts tiek vēstīts laikmetīgā valodā, viduslaiku muzikālo un tekstuālo vēstījumu papildinot ar laikmetīgo deju, mūsdienīgu scenogrāfiju un gleznotājas klātbūtni.

Režisors Varis Klausītājs uzsver, ka iestudējums rada iespēju vilkt paralēles ar Evaņģēlija līdzību un dzīvi viduslaikos, ietverot tā laika svarīgākās atziņas, kā arī mudina domāt, cik un kādā veidā vēsturiskās idejas dzīvo un pastāv mūsdienās, kā tās interpretē un pielāgo mūsdienu cilvēks Latvijas sabiedrībā.

Gleznotājas Ingrīdas Ivanes radītais lielizmēra gleznojums, kas izrādes laikā pamazām celsies augšā, vēstīs Pazudušā dēla tā brīža objektīvo skatījumu un emociju krāsu attēlojumu. Savukārt lugas un Burkarda Valdisa dzīvesstāsta sižetus atainos dejotāji no deju kompānijas “Ārā” Eva Kronberga un Jānis Putniņš, palīdzot skatītājiem caur laikmetīgās dejas izteiksmi iejusties galvenā varoņa tēlā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+