×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
21. augusts, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Zīmes un tulkojumi (9)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Dažās Vācijas kancleres Angelas Merkeles vizītes atbalsīs patlaban ieskanas kaut kas no manas pēckara bērnības, kad vakaros tētis un kaimiņš drūmā noskaņā secināja, ka pievīlušies cerībās uz angļiem, kuri pieļauj okupācijas nostiprināšanos Baltijā. Viņu valodās Anglija, protams, bija visaptverošs Rietumu simbols, ko tajos laikos drīkstēja pieminēt čukstus. Mūsdienu Latvijā bez bažām drīkst skaļi nopūsties, ka par pasaulē ietekmīgāko politiķi ne bez pamata dēvētā Merkele tomēr nav ciemakukulim paķērusi līdzi Krievijas pierobežā izvietojamu NATO karabāzi. Kaut arī Vācijas kanclere publiski vairākkārt uzsvēra alianses līguma 5. pantu, kas šīs militārās savienības dalībvalstīm uzbrukuma gadījumā garantē aizsardzību, šķiet, mazliet vīlušies arī Latvijas valdošās koalīcijas augstākā ranga cilvēki. Lai gan viņi jau nu pavisam skaidri apzinājās no vizītes gaidāmo, taču acīmredzot bija lolojuši klusu cerību saņemt apsolījumu vai vismaz zīmi, ka jau rīt uz brokastlaiku dižs sabiedrotais un alianse kopumā uzņemsies atbildību par to valsts iekšējās drošības orķestri, kurā aizvien griezīgāk sevi piesaka Latvijai izteikti naidīgu instrumentu grupa. Tādu dāvanu A. Merkele pat negrasījās sniegt, ar savu dažu stundu klātbūtni Rīgā gan liekot Maskavai saprast, ka šī vizīte nekādā gadījumā nav sadzīviska ciemošanās un tāpēc Krievijai labāk neapcerēt Krimas scenārija izmantošanu Baltijā. Viņpus Zilupes signāls uztverts, un tīmekļa portāls dni.ru to iztulkojis, kancleres vizīti Latvijā atreferējot materiālā ar nosaukumu “Angelas Merkeles kareivīgās ambīcijas”. Šīs vārdkopas saturā iekļauts mūsdienu Krievijā plaši izplatīts un diemžēl arī labi patērēts ideoloģiskais produkts par Eiropas naidīgajiem tīkojumiem.

Tā nu ir, ka publiskā telpa burtiski pārsātināta ar politiskām zīmēm un mājieniem. Dažu tulkošanai nepieciešami speciāli kodi, bet daļa saprotama bez īpašas piepūles. Teiksim, Latvijas Krievu savienības (LKS) odiozais līgums ar nekur civilizētā pasaulē neatzīto Krimas republiku. Var jau, protams, par LKS lieluma māniju smīnēt un saskatīt tajā vienīgi Saeimas pirmsvēlēšanu triku kreisā spārna radikāļu piesaistīšanai. Bet jau šobrīd labi sadzirdams signāls, ko LKS raida gan saviem atbalstītājiem, gan svārstīgajiem. Esam spēks, aiz kura stāv tautiešu intereses ar ieročiem sargāt gatavā Krievija, – ar būtībā nevienam nesaistošā līguma starpniecību droši ziņo Tatjana Ždanoka & Co –, tāpēc gana vareni, lai arvien skaļāk uzšķaudītu Latvijas valstiskumam. Negribas ticēt, ka tik nepārprotamu zīmi nav saskatījusi Drošības policija (DP). Iespējams, sev ierastajā mieramiku stilā DP turpina novērot LKS izdarības, analizē, salīdzina utt., jebkuru izlēcienu attaisnojot ar demokrātiskā sabiedrībā valdošu vārda brīvību. Arī neviena valdošā koalīcija nav nepārprotami paziņojusi, ka laiks atsacīties no mantras par cittautiešu integrāciju un sākt Latvijā dzīvojošo Krievijas pilsoņu reģistrāciju, izdodot viņiem uzturēšanās atļaujas likumā paredzētā kārtībā. Austrumu kaimiņa retoriskās izpausmes uz šādu soli jau iepriekš paredzamas. Taču nupat Krievijas paziņotais preču embargo savā ziņā atbrīvo rokas – ja mūsu politiķi vēlētos tajā saskatīt izdevību un mudinājumu reizi par visām reizēm likt saprast, kuram Latvijā ir un nākotnē būs teikšana. Bez šā pašu noraidītā signāla jebkura ietekmīga pasaules dižgara vizīte pie mums atstās vilšanās izjūtu.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Ļoti cienot rakstnieci un žurnalisti Moniku Zīli, nesaprotu, kur ir viņas un komentētāju daļas loģika. Ja nu tiešām, nedod, Dievs, karš, kara darbība, pateicoties tādai armijas bāzei, risināsies taisni Latvijas teritorijā. Un Latvijas vietā var palikt viena liela bedre. Nav bail? Jeb labāk būt beigtiem, kā okupētiem? Nez vai visi tā ar mieru? Varbūt kaut aptauju sarīkot?

  • jau būtu tas,ka tie lielie Putina aizstāvības gaidītāji tiktu noslaucīti no zemes līdz ar mums-fašistiem.Tā ka gaidiet vien,tovārišči,gaidiet,rakstiet un sūtiet memorandus savam “glābējam”!

 2. Zīlei ir tik smaga, lasīšanai un uztverei nepiemērota valoda, ka pēc tam ilgi jādomā, ko viņa gribēja pateikt. Cik sapratu, viņa nez kāpēc uzdrošinās runāt visas Latvijas tautas vārdā, izsakot nožēlu, ka “Merkele tomēr nav ciemakukulim paķērusi līdzi Krievijas pierobežā izvietojamu NATO karabāzi. “.
  Tas, ka šī kukuļa nebija, tas ir labākais, kas ar Latviju noticis pēdējā laikā. Tāds ir mans viedoklis. Cik gan ļoti vajag nemīlēt savu zemi, lai pieprasītu šeit NATO bāzes, pie tam, par savu naudu. Ar vienu mērķi – ieriebt Krievijai, jo nav taču noslēpums, ka iespējamā kara gadījumā Krievijas “Iskander”” raķetes tās kopā ar pusi Latvijas noslaucītu dažās minūtēs. Ja nav uzstādītas arī pretraķešu sostēmas, taču tās savukārt, tik tuvu robežai aizliedz uzstādīt spēkā esošas starptautiskās vienošānās. To visu nezinot, blēt pēc bāzēm ir viegli. Arī Zīle izrādas aita no visa lielā, neziņā blējošā aitu bara. Skumji.

  • kuras ir tās starptautiskās vienošanās ,kuras ir saistošas Krievijai?Ja tādu nav,tad par ko mums jāsatraucas?Vienalga Krievija viņas neievēro.Tas nozīmē,ka saistošas tās ir tikai mums.

 3. Protams, – ne jau pasaules dižgari sakārtos lietas Latvijā. Bet ko mēs varam gribēt – memļaks par prezidentu, ome par Ministru prezidenti, sarkanmate, kas labi jūtas gan KGB sponsorētos hokeju čempionātos, gan pozējot ar okupantu valsts Ķīnas vēstniekiem – spīkeres amatā.

 4. Merkele speciali te atbrauca laj patejkt musu auniem laj nemajsas citiem valstim, ka pautas zem kajam un risina pirmkart te savus problemus ar ekonomiku un parastiem cikcekiem.Apmeram ta skneja vinja saruna ar musu valdibu.

 5. Rībetropa un Molotova mūsdienisks variants. Man jau šodien ir skaidrs, ja ASV patiesi neistāsies, ne vārdos bet darbos par Baltijas aizsardzību, ar reālām ASV NATO karabāzēm pie Zilupes un citur, tad no pārējiem tā sauktās eiropas savienības valstīm to nesagaidīsim, kaut tās neatrodas ES priekšpostenī, kurām nebūtu ko uztraukties no Krievijas iebrukuma.

 6. Viss pareizi,bet vajadzīgās iestādes ir kurlas un aklas(vismaz par tādām izliekas).

Draugiem Facebook Twitter Google+