Latvijā
Politika

Armijai plāno pirkt radiosakaru ierīces par 67 miljoniem. Vai iepirkums nav par lielu?36


Latvijas NBS no 2015. līdz 2018 gadam atjauno taktiskās radiosakaru sistēmas. Sarunu procedūrā par to piegādi uzvarējis ilggadējs NBS partneris – ASV ražotājs “HARRIS Corporation”. Attēlā redzamais karavīrs nēsā uzņēmuma ražotās taktiskās radiosakaru ierīces.
Latvijas NBS no 2015. līdz 2018 gadam atjauno taktiskās radiosakaru sistēmas. Sarunu procedūrā par to piegādi uzvarējis ilggadējs NBS partneris – ASV ražotājs “HARRIS Corporation”. Attēlā redzamais karavīrs nēsā uzņēmuma ražotās taktiskās radiosakaru ierīces.
Attēlam ir ilustratīva nozīme. HARRIS corporation publicitātes foto

Aizsardzības ministrija (AM) ieplānojusi tuvākajos gados modernizēt NBS taktiskās radiosakaru sistēmas ar ASV uzņēmuma “HARRIS Corporation RF Communications Division” ražotajām ierīcēm. Modernizācija var izmaksāt līdz pat 67 367 397 eiro. Salīdzinājumam – tas ir vairāk nekā 1/6 no Latvijas aizsardzības budžeta 2016. gadam (kopā 367,86 miljoni eiro). Militārais eksperts M. Vērdiņš gan pauž šaubas par iepirkuma apjomu un to, vai jaunās ierīces karavīri un zemessargi pilnībā pārvaldīs.

Aizsardzības ministrija uzsver, ka sarunu procedūras gaitā izvēlējusies iegādāties taktiskās radiosakaru sistēmas no ASV uzņēmuma “HARRIS”, ar ko noslēgts vairāku gadu līgums, bet tajā norādīta līgumcena ir maksimālie griesti. Tas nozīmējot, ka reālie izdevumi var arī tos nesasniegt. Jau kopš 1999. gada Latvijas NBS un zemessardze esot izmantojusi tieši “HARRIS” korporācijas ražotās radiosakaru sistēmas. Ministrijā skaidro, ka NBS vienību rīcībā jābūt sakaru līdzekļiem, kurus, apgādājot ar papildaprīkojumu, varētu lietot pēc iespējas vairāku uzdevumu izpildei. Patlaban 24 NATO dalībvalstis izmanto šīs kompānijas radiosakaru līdzekļus. Turklāt tos lieto arī daudzas NATO sadarbības programmas “Partnerattiecības mieram” valstis.

“Iepriekšējā praktiskā pieredze vietēja mēroga un starptautiskās mācībās un misijās ir parādījusi, ka “HARRIS” radiostacijas pilnībā nodrošina kaujas radiosakaru un draudzīgo spēku izsekošanas prasības balss un datu/tīkla režīmos, un savietojamību ar citu NATO valstu radiosakaru sistēmām,” skaidro AM. Līdz 2019. gadam tikšot iegādātas militārās taktiskās radiosakaru sistēmas “HARRIS” “Falcon-II” un “Falcon-III”.

Militārais eksperts, NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš uzsver, ka “HARRIS” ražotās ierīces ir ļoti labas, jo spēj nodrošināt kvalitatīvus un šifrētus radiosakarus, tomēr viņu mulsinot iepirkuma summa – vai tas nav par lielu? “Ja ierīces šajā apjomā piedāvātu arī civilajām struktūrām, kā policijai un ugunsdzēsējiem, tad nerastos jautājums par iepirkuma apjomu,” spriež M. Vērdiņš. Tomēr “HARRIS” ierīces ir sarežģītas lietošanā, un, ja, piemēram, tās tiek dotas ārrindas zemessargiem, rodas jautājums, cik daudz viņi būs spējuši tās apgūt. “Ja ārrindas zemessargs ierodas uz mācībām dažas reizes gadā, apmācības ir nepilnīgas. Būtu nepieciešama sistemātiska apmācību programma. Tas ir līdzīgi kā ar mobilajiem telefoniem – ne visas funkcijas mēs tajos izmantojam, jo bieži nav laika iedziļināties,” salīdzina eksperts.

Iegādāsies arī lāzera tālmērus

Beigusies arī iepirkumu procedūra par tālās distances lāzera tālmēru iegādi, kurus paredzēts piegādāt 18 zemessardzes paaugstinātās gatavības rotām. Iepirkuma summa – 1 192 890 eiro. Tālās distances lāzera tālmērus izmanto precīza attāluma noteikšanai līdz pretiniekam. AM operacionālās drošības apsvērumu dēļ neatklāj, cik tālās distances lāzera tālmēru plānots iegādāties.

M. Vērdiņš uzsver, ka šīs ierīces ir nepieciešamas – ļoti būtiski lāzera tālmēri ir artilērijas vienībām, kā arī vienībām, kas lieto pārnēsājamos prettanku ieročus, piemēram, 84 mm kalibra Zviedrijā ražotos “Carl Gustaf” granātmetējus. Tālās distances lāzera tālmērus zemessardzei piegādās medību un militāro ieroču tirgotājs “Strēlnieks-A”, kas bieži piedalās AM iepirkumos. Finansējums lāzera tālmēru iegādei paredzēts no 2014. gadā valdībā atbalstītās jaunās politikas iniciatīvas “Zemessardzes attīstība un paaugstinātas gatavības apakšvienību izveide no 2015. līdz 2018. gadam” īstenošanai piešķirtajiem līdzekļiem.

Uz jautājumu, kāpēc abos gadījumos kā iepirkuma forma tika izvēlēta sarunu procedūra, Aizsardzības ministrija sniedza atbildi, ka NBS operacionālajām prasībām atbilst tikai atsevišķu ražotāju piedāvājums un saskaņā ar AM veikto tirgus izpēti tieši konkrēto ražotāju aprīkojums spēj pilnībā izpildīt prasības.

Sludinās jaunu zābaku iepirkumu

Saistītie raksti

“LA” jau rakstīja, ka atklātā konkursā AM plāno apgādāt visus jaunsargus ar jauniem lauka zābakiem par 954 256 eiro. Taču konkurss ir pārtraukts, jo pretendentu iesniegtie paraugi neatbilda iepirkuma tehniskās specifikācijas prasībām – iesniegts brāķis. Jaunsardzes un informācijas centrs (JIC) norāda, ka, ņemot vērā ekspertu priekšlikumus, ir sagatavoti labojumi tehniskajai specifikācijai un tie iesniegti AM saskaņošanai. Citā iepirkumā – par jaunsargu lauka formastērpa auduma iegādi, JIC neesot vēl saņēmis lēmumu no Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) un pašlaik nevarot komentēt to un vai iepirkums būs.

Šajā iepirkumā bija paredzēts iepirkt audumu, kas neatšķiras no iepriekšējos gados jaunsargu formastērpam nepieciešamā auduma. Konkursā par auduma piegādi uzvarēja uzņēmums SIA “Global Tactical Equipment” un līgums bija paredzēts par summu 1 232 680 eiro. Ogrē reģistrētais uzņēmums kā savu darbības veidu norādījis apģērbu un apavu vairumtirdzniecību, tomēr mulsinošs var šķist tā pamatkapitāls – 10 eiro. Par šo iepirkumu sūdzību IUB iesniedzis cits konkursa dalībnieks – SIA “Pro Fashion”, kurš bieži piedalās aizsardzības un iekšlietu nozaru konkursos par apģērbu piegādi. Tas nesen uzvarējis konkursā par darba formas tērpu un tai atbilstošo virsjaku piegādi Jūras spēkiem par 75 099 eiro.

LA.lv