×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
4. augusts, 2016
Drukāt

Armijai plāno pirkt radiosakaru ierīces par 67 miljoniem. Vai iepirkums nav par lielu? (36)

Attēlam ir ilustratīva nozīme. HARRIS corporation publicitātes fotoAttēlam ir ilustratīva nozīme. HARRIS corporation publicitātes foto

Aizsardzības ministrija (AM) ieplānojusi tuvākajos gados modernizēt NBS taktiskās radiosakaru sistēmas ar ASV uzņēmuma “HARRIS Corporation RF Communications Division” ražotajām ierīcēm. Modernizācija var izmaksāt līdz pat 67 367 397 eiro. Salīdzinājumam – tas ir vairāk nekā 1/6 no Latvijas aizsardzības budžeta 2016. gadam (kopā 367,86 miljoni eiro). Militārais eksperts M. Vērdiņš gan pauž šaubas par iepirkuma apjomu un to, vai jaunās ierīces karavīri un zemessargi pilnībā pārvaldīs.

Aizsardzības ministrija uzsver, ka sarunu procedūras gaitā izvēlējusies iegādāties taktiskās radiosakaru sistēmas no ASV uzņēmuma “HARRIS”, ar ko noslēgts vairāku gadu līgums, bet tajā norādīta līgumcena ir maksimālie griesti. Tas nozīmējot, ka reālie izdevumi var arī tos nesasniegt. Jau kopš 1999. gada Latvijas NBS un zemessardze esot izmantojusi tieši “HARRIS” korporācijas ražotās radiosakaru sistēmas. Ministrijā skaidro, ka NBS vienību rīcībā jābūt sakaru līdzekļiem, kurus, apgādājot ar papildaprīkojumu, varētu lietot pēc iespējas vairāku uzdevumu izpildei. Patlaban 24 NATO dalībvalstis izmanto šīs kompānijas radiosakaru līdzekļus. Turklāt tos lieto arī daudzas NATO sadarbības programmas “Partnerattiecības mieram” valstis.

“Iepriekšējā praktiskā pieredze vietēja mēroga un starptautiskās mācībās un misijās ir parādījusi, ka “HARRIS” radiostacijas pilnībā nodrošina kaujas radiosakaru un draudzīgo spēku izsekošanas prasības balss un datu/tīkla režīmos, un savietojamību ar citu NATO valstu radiosakaru sistēmām,” skaidro AM. Līdz 2019. gadam tikšot iegādātas militārās taktiskās radiosakaru sistēmas “HARRIS” “Falcon-II” un “Falcon-III”.

Militārais eksperts, NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš uzsver, ka “HARRIS” ražotās ierīces ir ļoti labas, jo spēj nodrošināt kvalitatīvus un šifrētus radiosakarus, tomēr viņu mulsinot iepirkuma summa – vai tas nav par lielu? “Ja ierīces šajā apjomā piedāvātu arī civilajām struktūrām, kā policijai un ugunsdzēsējiem, tad nerastos jautājums par iepirkuma apjomu,” spriež M. Vērdiņš. Tomēr “HARRIS” ierīces ir sarežģītas lietošanā, un, ja, piemēram, tās tiek dotas ārrindas zemessargiem, rodas jautājums, cik daudz viņi būs spējuši tās apgūt. “Ja ārrindas zemessargs ierodas uz mācībām dažas reizes gadā, apmācības ir nepilnīgas. Būtu nepieciešama sistemātiska apmācību programma. Tas ir līdzīgi kā ar mobilajiem telefoniem – ne visas funkcijas mēs tajos izmantojam, jo bieži nav laika iedziļināties,” salīdzina eksperts.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. MAN IR ŠAUBAS PAR KVALITĀTI Atbildēt

  …. rakstam. Racijas ir pasaules klases. Bet nu nu nu, kā tas var būt ticams – ka “NBS rezerves kapteinis” ir uzskatams par “militāro ekspertu”?

 2. aņakoņdai un vatei Atbildēt

  Jūsu komentāri ir nekompetenti un īsti valdības troļļu garā. Nomelnot oponrntu. Bet pēc būtības nespējat izspiest nevienu teikumu.

 3. Vēl nebūtu nekas, ja armija iepirktu kaut ko no vietējiem ražotājiem. Bet visi tie miljoni aiziet amerikāņu militārajām kompānijām. Nav brīnums, ka šie tā spiež NATO dalībvalstis arvien celt militāros budžetus.

  • Vatnik, varbut nesmirdinies ar kremla propagandu?
   Tiem, kas nebaro savu armiju, jabaro svesa.
   Bet amerikani mums palidz lai ta nebutu.

 4. Latvijā ir ap 5.000 armijnieku un vēl tikpat zemessargu. Tad jau sanāk, ka katra no viņiem nodrošināšana ar sakariem izmaksās 6700 eiro. Tad jau lētāk sanāk katram izdalīt pa iPhonam ?

  • Neesmu liels speciālists ,bet cik esmu dzirdējis,tad šī sakaru sistēma ir nodrošināta pret nopeilēšanu un arī pret “glušakiem”.Piedāvāt sakarus ar iPhoniem,tas nu vienkārši sakot ir stulbums.
   2014g.Krimas okupācijas laikā,pirmais ko KF veica bija sakaru,t.sk.mob.noglušīšana.Ukraiņu armija tika atstāta bez sakariem.

 5. Aņakoņdai un citiem kariņu spēlētājiem Atbildēt

  ksts no citiem avotiem par armijas iepirkumiem. Es tiešām NEVIENĀ latviešu preses slejā neatradu ko tādu: pamēģiniet saprast saturu:
  По мнению депутата Сейма Яниса Адамсонса, министерство в этом случае либо чего-то не договаривает, либо проводит «очередную аферу», потому что, по его словам, на сайте Минобороны Великобритании сделка оценивается в районе 40 млн евро, а Латвия тратит 240 млн евро. Он считает абсурдным, что на переоснащение, обучение экипажа и инфраструктуру нужны еще 200 млн евро. В таком случае, как иронизирует Адамсонс, Латвии было бы выгоднее приобрести 200 танков «Абрамс», которые стоят по 1,2 млн долларов, и создать целую танковую армию

  • Ak Āamsons.Vai tas pats izbijušais zampoļits,kurš saņem krievijas pensiju?

   • Ko tu saukājies. es ar konkrētiem piemēriem un rakstiem, ar atsaucēm, bet tu mauj mauro maurošanas pēc. Lūdzu paskaidro, ja es ko nesaprotu. Bet pagaidām es lasu Latvijas presi abās valodās, salīdzinu. nav no svara Ādamsons vai kāds cits, bet būtība no tā nemainās. ja avīze sniedz nepareizu infu, kur ir atsaukums vai pretējās puses viedoklis. Pretējā puse šajā gadījumā – valsts ar trulu, stulbu ierēdņu armiju.

    • anniņ,nomierinies.Tev jau pirkstiņi raustas pa klavieri,manu niku rakstot,dabūsi vēl sirsklauvi.
     Un turpmāk nejauc radiosakarus no kuriem nekā nesaproti,ar dzimumsakariem,kuru tev arī laikam nav,ka tik agresīva esi.

     • Anna aņakoņdai

      Agresīva esi tu pati. Palasi savus komentārus. Uzbrukt citādam viedoklim, nosaukājot par trolli, kāda esi tu pati.

 6. Viss ir relatīvs – mūsu armijai, iespējams, būs dārgākās sakaru iekārtas pasaulē, rēķinot uz vienu iedzīvotāju. Un visnoplīsušākie zābaki …

  • Pierobežniece Anna Atbildēt

   Turpinam: un visvecākie kāpurķēžu bruņinieki – ja Latvija kādam uzbruks, vai tos bruņiniekus ar lafetēm vedīs vai vilcienu platfotmās uz kaujas lauku. Jo par nodokļu maksātāju naudu tiek remontēti/būvēti/atjaunoti ceļi/lielceļi/šosejas. ja Latvija aizstāvēsies – ko darīs bruņinieki ar kāpurķēdēm? Rēķinot uz vienu iedzīvotāju – skat info zemāk krievu valodā 240 miljoni par 80tajos gados ražotajiem bruņiniekiem – visdārgākie pasaulē.
   par sapieru lāpstiņām – klāt nebiju, bet bildē redzēju, ka lielākā daļa salūzušas. Vai ar to sapieru lāpstiņu varētu uztaisīt harakiri anakondai?

  • Noplīsuši zābaki?
   Zābaki jākopj.Kā tad agrāk,kad kerzoviki bija,vienam tie kalpoja gadu,citam saplaisāja un sāka jukt jau pēc pāris mēnešiem.

   • Padarmijas jaunākais seržants – uzminēju?

   • Nelej letu chugunu. Izskatas pec parasta savu saimnieku izsutama, kas aizstav to savaritas ziepes.
    Sanacis ta, ka man gadijies pasam tos kirzas zabakus ne tikai redzet, bet smagi palietot visdramatiskakajos apstaklos, gan dublos, gan sniega, gan svelme t diapazona 100 gradi, no – lidz + 50. Labakais, kadu kopsanu tie dabuja, bija kkada apsabamas kvalitates melna zamba, aizmirsu ka sauca, bet slitakaja gad, parasta atstradata ella, vai solidols., galvenais lai spidetu.. Un iztureja. Tadi brinumi, par kadiem stasti, netika noveroti.
    Ari Zemessardzes adas zabaki izturibas zina bija diezgan labi. Bet tagadejie armija sadotie it ka modernie ir arpus jebkuras kritikas, gan mirkst, gan svist, gan salst.

    • + 100 – _50!!
     Uz Marsa dienēji,muldētāj? Pat Vidusāzijā tāda temp.amplitūda nebija.
     Un par zābakiem runājot,esmu tos nonēsājis vairāk,kā tu spēj iedomāties.
     Turpini vien ņaudēt,kopā ar Anniņu.Divi zābaki,vai pareizāk sakot vaļenki, – pāris.

     • Ar tevi skaidrs – parasts vatenis, kam patik sagrozit faktus, tipsks melu propagandists..

 7. Summas, visdrizak, ka VISI “iepirkumi” ir neadekvatas, jo skaidrs, ka tie pasi “veezhi” ar naudas, iepirkumu lietam vien nodarbojas, ka ari to piesedzeji – komandejosie, kuri, visdrizak, ir daljaa..
  Bet citadi, sakari ir vajadzigi un Harris ir labi. Kaut ari polu razojuma tuvas darbibas racijas ari nav sliktas…
  Bet joprojam nenoversta NBS nozelojamiba, kuras paklautiba ir iebazta Zemessardze, ir tai joprojam apbrunojuma neesosie ieroci, jo par atmestajam humpalu ieroca parodijam G 3/ AK 4 tadus nevar saukt, jo derigi nevis militaram, bet mednieku aktivitatem, tapec kareivju starpa pamatoti iesaukti par pagalem.
  Bet kas ir kaujinieks bez normalas trieciensautenes? nekas. Kaut lai cik tam bus labas racijas, vai apgerbs. Normala, funkcionala, erta, atbilstosa modernam taktiskam prasibam trieciensautene ir 1. !!!!!! nepieciesamiba jebkuram kareivim. Tagad tadas ir bullpup tipa. Kas Latvija tiek ignorets jau gadiem. To varetu saukt ka neparko citu ka konkretu aizsardzibas speju sabotazu, noziegumu pret valsti.
  Un tad ir zabaki, kuri, lai cik jauki izskatitos, funkcionalites zina ir zem katras kritikas, gan nesamerigi atri samirkst, gan salst, gan gan svist, neatbilst nevienam militari nepieciesamam kriterijam.

  • domā velti par AM ministru ielika ZZS biedru – pie tam pilnīgi nesaistītu ne ar militārām lietām, ne ar valstiskām….spēkavīrs ar trenera izglītību….

   Nauda ir šai nozarei daudz, nu šī ir kārtīgi “jāapgūst” un tam ir vajadzīgs cilvēks, kas to visu akceptē ar savu parakstu….

  • kas notiek?kādi atkal uzvārās?Kā mazi puikas spēlē kariņu!Smieklīgi-kas mēs esam pret lielajām valstīm un ja sāks palīgi palīdzēt-tad tikai lai nesaka ka tam būs jēga…..un mēs no tā cietīsim minimāli.Bet drīzāk te notiek naudas atņemšana tautai nevajadzīgām lietām!kāds atkal no tā nopelnīs!kā bija ar tām lāpstām-viss ir apklusis-kā jau muļķu zemē-dar ko un kā grib!

 8. Pierobežniece Anna Atbildēt

  Izlasīju līdz beigām rakstiu. Jābēg no šīs valsts. Par zābakiem, formastērpu audumiem. Vai paši kretīni armijas vadībā apjēdz, ka drīz vairs nebūs cilvēku ko apģērbt. Jo cilvēki bēg prom. Neesmu speciāliste kara lietās, bet lasot tekstu – sajūta kā lasot anotāciju par otrā pasaules kara filmu. Zviedru granātmetēji, amerikosu prettanku ieroči, kaut kur pavīd kājnieki, sapieri….. Zeme atveries un aprij tos negaušus.
  maza pārdoma par latviešu tautas pasaku: – bija tāda pasaka kur viens putns sagribēja knābi kā dzērvei, asti kā pāvan un kājas kā strausam. Kopā sanāca nelietojams komplekts.
  Izlasot rakstu par ierošiem, sakariem, lāpstiņām un britu bruņiniekiem – kaut kas līdzīgs. Ir inženieriem tāds jēdziens – tehnoloģiju savietojamība. Kā ar to putnu, tā ar armijas ieročiem – tehnoloģiju nesavietojamība sanāks.

 9. Pierobežniece Anna Atbildēt

  labi dzīvo AM. Bruņumašīnas Lielbritānija pārdod par 40 milj. Latvieši pērk par 240 miljoniem. Starpība 200 miljoni paliek funkcionāriem. Tagad radiosakari par 67 miljoniem – varbūt mobilie sakari lētākbūtu. Bija mums vesela radiorūpnīca – ir taču speciālisti saglabājušies – uztaisat savus radiosakarus un pārdodat amerikosiem. Pretīga, pretīga, ierēdņu, korumpantu valsts. Un cīnīties ar to nav iespējams, jo visam pāri nato noslēpums.

  • …..varbūt mobilie sakari lētākbūtu…..
   Anniņ,turi nu muti!

   • Anniņa Anakondai Atbildēt

    Atver nu platāk…. par 67 milj ne to vien vari…

    • Nevajag plātīties ar savu stulbumu.
     …uztaisat savus radiosakarus un pārdodat amerikosiem…
     Tu Anniņ,no ražošanas saproti tik pat daudz ,kā sivēns no apelsīniem.
     Vārds “amerikosi”vien jau norāda,no kādas sugas esi.

     • par sugu – esmu tīrasiņu latviete un no tiem laikiem, kad Latvijā bija gan VEF gan radiotehnika. Tāpēc zinu ko runāju. Bet tu no kokāpirdējiem, kuriem acīs tik miljoni no valsts kabatas. Kariņu8 sagribējāt paspēlēt. Idiotu bars. Kā stulbā amerikosu filmā. Tik pērciet tos vecos ieročus un tehnoloģijas un muldiet par tās vai citas paaudzes ieročiem. Bet pērkat tikai vecus klamus – kā art bruņiniekiem – 40 gadus vecus. Un pēc būtībasd – vai Latvija gatavojas kādam uzbrukt, vai no kā aizsargāties? Vienā un otrā gadījumā militāristi vienkārši pumpē ārā naudu no valsts kases. Kur liks tos mēslus, kas obanaā vienosies ar kaimiņvalsti par turpmāko sadarbību. Latvijas militāristi nespēs vien caurumus atrast, kur ielīst – tāpat kā tu.

     • Cuku kuti dzimis zvirbulis lielaks cuka, neka tu latviete..
      Latvijai neesot no ka aizstaveties? Vel precizak savu vates piederibu nodeklaret nav iespejams.

    • Nekrīti histērijā Anniņ,tas kaitīgi veselībai,bet savu sugu nenoslēpsi,lai arī,varbūt ,pasē rakstīts latviete.
     Vispār humors vien.Par medicīnu,vai teiksim,metalurģiju neviens nediskutē.Tikko parādās kāda ziņa par mil.jautājumiem,tā katra sētmalas krancene,sevi par lielu speciālistu uzskata.

  • Mehanizācija ir PROJEKTS, nevis pliku “dzelžu” iepirkšana, to jau nu vajadzēja zināt! Tehnika ir jānovieto garāžās, kas jācēl. Tehnika ir jāuztur – jāper degviela, rezerves daļas. Tehniku un tās sakarus, bruņojumu, kas jāiepērk kopā ar munīciju, ir jāmācās pielietot – karavīriem jāmācās, jāceļ apmācību vietas, jāiegādājas simulatori utt… Tas viss prasa līdzekļus, un to armija ir teikusi ne vienu vien reizi. Tas viss pieejams te: http://www.mil.lv/Par_mums/Attistiba_un_planosana/Mehanizacija.aspx

  • Atsaukšanās uz Lietuvu un Igauniju ir tik pat idiotiska kā šī ziņa, jo nav kaimiņzemju armijniekiem uzprasīts, cik viņiem izmaksās tehnikas uzturēšana, piem., nepieciešamo garāžu celtniecība, karavīru apmācība, munīcijas iegāde priekš šīs tehnikas, respektīvi nav uzprasītas kopējās projekta izmaksas!. Latvijas armija to jau sen ir norādījusi, paskaidrojot gan to par cik nopirka un paskaidrojot arī to, ka tehnikas iegāde ir tikai daļa no mehanizācijas projekta, kuram, starp citu, rit tikai pirmais posms. To visu gan prese, gan promaskaviskei deputāti, kuri, saprotams, negrib stipru Latvijas armiju, var uzzināt te ( un jau sen): http://www.mil.lv

  • nesen runājos ar NBS cilvēkiem- šie lepni paziņo, ka grasās veidot remontbāzes autotransportam. saku, ka tas ir ļoti dārgi un nepieciešama pieredzējuši speciālisti. Saņēmu atbildi- nauda mums nav šķērslis….- tā lūk dzīvojam..

   šķērslis mums ir kompetence, kā šo naudiņu izlietot. Par to varētu arī bērnus skolot un pensionārus ārstēt…

 10. Vai lēmumu pieņem tie paši, kuri tās ķīniešu lāpstiņas sapirkās?

  • Te nu es piekrītu par 100% Par tām lāpstiņām bija ne tikai jāatlaiž,bet arī jātiesā.Uzskatu ka tā ir sabotāža.

 11. V var piezvanīt uz dzimto pilsētu un noskaidrot – kas tas ir par kantori ar 10 € .

Draugiem Facebook Twitter Google+