Kultūra
Literatūra

Zināmi Baltvilka balvas laureāti0

Foto: LETA

Svinīgā sarīkojumā Doma dārzā dzejnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā, 24. jūlijā, tika paziņoti šī gada laureāti bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.

Tapa skaidrs, ka šogad Jāņa Baltvilka balvas laureāts rakstniecībā ir Lauris Gundars ar stāstu “Sveiks, Vali!” (“Liels un Mazs”, 2017), kurā, tēlojot mazmeitas un vectēva savstarpējas sapratnes caurstrāvotas ikdienas gaitas, labsirdīgi humoristiskā intonācijā trāpīgos dialogos asprātīgi risināta problēma, kā pārvarēt noslēgtību.

Jāņa Baltvilka balvu 2018 bērnu un jauniešu grāmatu mākslā saņēma Gita Treice par oriģinālilustrācijām grāmatām “Brūveri brūvē” (Pēters Brūveris, Indra Brīvere, Zane Brūvere, “Pētergailis”, 2018) un “Latviešu brīnumu pasakas” (sastādītāja Inga Karlsberga, “Jāņa Rozes apgāds”, 2017), kas jau iznākusi vairākās valodās. Māksliniece spējusi radīt ilustrācijas, kurās neparasto dzejoļu saturs iegūst pārliecinošas realitātes piepildījumu.

Šogad Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) piešķīra žūrijas atzinības balvu māksliniekam Jānim Blankam par simtā bikibuka – Artura Gobas dzejoļa “Zemes vēzis” (“Liels un Mazs”, 2017) – ilustrācijām, kur ar efektīgu zemes vēža vizualizāciju radīts spilgts sērijas paredzētā nobeiguma akcents.

Grāmata “Brūveri brūvē” saņem arī portāla “Delfi” lasītāju balvu.

AS “Latvijas Valsts meži” balvas JAUNAUDZE debijā bērnu literatūrā un grāmatu mākslā par laureātu kļuva Emīls Mozga, Ādažu Brīvās Valdorfa skolas 8. klases skolēns, par ilustrācijām pirmajai triloģijas “Ceļš uz nezināmo zemi” grāmatai “Melnais akmens” (Aivars Kļavis, “Zvaigzne ABC”, 2018).

Jau iepriekš izskanējusī ziņa liecināja, ka Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā laureāte šogad ir igauņu rakstniece Tīa Selli par stāstu “Mia ir priecīga” (“Jāņa Rozes apgāds”, 2017), kurā, vienkārši un patiesi tēlojot mazās enerģiskās un darbīgās meitenes Mias ikdienu mājās kopā ar māti, aktualizēta īpašību, kas raksturo ētisku personību, nozīme. Viņas grāmatu “Mia ir priecīga” tulkojusi vairākkārtēja šīs balvas ieguvēja Maima Grīnberga, tulkotāja, kura iepriekšējā sezonā augstā profesionālā līmenī veikusi tulkojumu no igauņu valodas arī vēl citām grāmatām – Andrusa Kivirehka garstāstam “Oskars un lietas” (“Liels un Mazs”, 2017) un Hilli Randas pasakai “Sniegbaltais un ogļmelnais” (“Liels un Mazs”, 2018).

Laureāti saņēma diplomus, mākslinieces Ineses Brants veidoto balvu un naudas prēmijas, kā arī iespēju vienu mēnesi dzīvot un strādāt Ventspils starptautiskajā rakstnieku un tulkotāju mājā. Arī LVM balvas “Jaunaudze” laureāts saņēma naudas prēmiju, kuras mērķis ir veicināt izaugsmi.

Pasākumu vadīja Jūrmalas teātra aktieri, komponista Edgara Mākena dziesmas ar Jāņa Baltvilka tekstu atskaņoja grupa “Jūk” un soliste Sniedze Prauliņa.

Galerijas nosaukums

Grāmatas vērtēja LBJLP prezidente, Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne; Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra medijpratības eksperte, komunikācijas zinātņu doktore Aiga Grēniņa; mākslas zinātniece, pedagoģijas doktore, Latvijas Universitātes asociētā profesore Austra Avotiņa; Latvijas Nacionālā kultūras centra vizuālās mākslas izglītības speciāliste Ilze Kupča un ar bērniem kopā lasošie tēti – mūziķis Jānis Holšteins-Upmanis un režisors Mārtiņš Eihe.

LA.lv