×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
3. aprīlis, 2014
Drukāt

Zināmi Latvijas Literatūras Gada balvas nominanti (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Paziņoti Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) nominanti; laureāti noskaidrosies 24. aprīļa vakarā.

Ekspertu komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Šlāpins atzina, izvēlēties nominantus bijis ļoti grūti, jo grāmatu raža pērnajā gadā bijusi daudzskaitlīga un daudzveidīga, taču, intervējot nominantus portālam satori.lv, pārliecinājies, ka tie visi ir sava aroda meistari.

Arī pārējie eksperti, izsakoties par atsevišķām nomināciju kategorijām, piekrita, ka izvēlēties patiesi bijis sarežģīti tieši labās darbu kvalitātes dēļ. Ieva Kolmane cildinošus vārdus veltīja latviešu tulkotājiem, salīdzinot viņus ar mūsu atskaņotājmāksliniekiem, kuru profesionalitāti novērtē klausītāji visā pasaulē.

Ronalds Briedis sacīja, ka iepriekšējais bijis nozīmīgs gads bērnu grāmatu jomā, un atgādināja, ka rakstīt un izvērtēt bērnu literatūru ir īpaša atbildība, jo tieši bērnībā tiek likti pamati tam, vai tālākajā dzīvē cilvēks turpinās lasīt vai ne.

Vērojot tendences, žūrija izteica domu, ka turpmākajos gados būtu vērts apsvērt vēl vairāku nomināciju ieviešanu – piemēram, balvu par labāko dokumentālās prozas darbu vai arī nomināciju Fantāzijas literatūra, jo patlaban esot vērojams gan fantāzijas un fantastikas darbu kopuma palielināšanās (pa vienai grāmatai nominēts gan pieaugušo, gan bērnu literatūras sadaļā), turklāt esot arī samērā daudz darbu, kurus sarežģīti ievietot konkrētā kategorijā.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijā darbojas literatūrkritiķe un tulkotāja Ieva Kolmane, dzejniece Anna Auziņa, portāla satori.lv redaktors Ilmārs Šlāpins, rakstniece Dace Rukšāne-Ščipčinska, dzejnieks, literārās izglītības programmas Literārā akadēmija vadītājs Ronalds Briedis, tulkotāja Ieva Lešinska-Geibere, dzejnieks un tulkotājs Jānis Vādons, literatūrzinātnieks Raimonds Briedis un literatūrkritiķis, dzejnieks Arvis Viguls. Par balvas norisi kopīgi rūpējas Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja, Latvijas Rakstnieku savienība un Latvijas Literatūras centrs.

Labākais dzejas darbs:
Edvīns Raups, “Mirklis šis”;
Marts Pujāts, “Nāk gaismā pati lampa”;
Artis Ostups, “Fotogrāfija un šķēres”;
Māris Salējs, “Nedaudz vairāk”.

Labākais prozas darbs:
Osvalds Zebris, “Koka nama ļaudis”;
Ieva Melgalve, “Mirušie nepiedod”;
Gundars Ignats, “Pārbaudes laiks”;
Māra Zālīte, “Pieci pirksti”.

Labākais Latvijas autora oriģinālliteratūras darbs bērniem:
Laima Kota: Matilde un Terēze jeb Kā būt Te, Tur un Citur, Dienas Grāmata;
Juris Zvirgzdiņš: Taro, Tama un Kicune, Pētergailis;
Luīze Pastore: Maskačkas stāsts, Neputns;
Maritana Dimsone: Rozā kvarca brālība, Dienas Grāmata.

Labākais ārvalstu literatūras latviskojums:
Māra Poļakova: Edvarda Vitmora romānu cikls “Jeruzālemes kvartets”;
Maima Grīnberga: Katjas Ketu romāns “Vecmāte”;
Dace Meiere:, Roberto Bolanjo romāns “2666”;
Edvīns Raups: Federiko Garsijas Lorkas “Lekcijas”;
Guntars Godiņš: Artura Alliksāra “Dzeja”.

Spilgtākā debija literatūrā:
Henriks Eliass Zēgners, “Elementi”;
Jānis Joņevs, “Jelgava ‘94”;
Jeļena Glazova, “Transfēri”.

Ekspertu komisijas speciālbalva par ieguldījumu literatūrzinātnē piešķirta Braku muzeja vadītājai Annai Kuzinai par izpētes darbu 30 gadu garumā, kas vainagojies ar izdevumu “Blaumanis tuvplānā”.

Savukārt balva par mūža ieguldījumu piešķirta bērnu rakstniecei un māksliniecei Margaritai Stārastei. Tā kā mūžība, apsteidzot vēsti teju par dažām dienām, aizsauca pie sevis Latvijas spožāko un tautas sirdī iemīļoto bērnu literatūras vēstnieci, ekspertu komisija lēma balvu novēlēt Mūža balvas laureātes ģimenei – lai Margaritas Stārastes izcilais ieguldījums Latvijas rakstniecībā, grāmatu mākslā un kultūrā rod pelnītu turpinājumu un piemiņu. Latvijas Literatūras gada balvas pasākumā tiks godināts Margaritas Stārastes ieguldījums Latvijas rakstniecībā.

Lai iepazīstinātu ar LALIGABA nominantiem tos lasītājus, kuri viņu darbus vēl nav lasījuši, tiek rīkoti divi lasījumi. 11. aprīlī plkst.18 “NicePlace Mansards” notiks dzejas, bet 16, aprīlī plkst. 18 turpat – prozas darbu lasījumi.

LALIGABA nominētās dzejas un prozas grāmatas lasīšanai būs pieejamas “Vīna Studijās” – Elizabetes ielā 10 un Stabu ielā 30, lasāmas un iegādājamas grāmatu veikalā “NicePlace Mansards”, “Jāņa Rozes” grāmatnīcu tīklā un citās grāmatnīcās.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Vai tad Latvijā vēl ir literāti? Es nerunāju par tiem viendienīšiem modes ākstiem un grafomāniem. Es runāju par nopietniem vārda māksliniekiem. Nudien nav nācies tādus lasīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+