Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto LETA

Zināms, cik budžeta vietas šogad būs pieejamas augstākās izglītības iestādēs 0

Šogad augstākās izglītības iestādēs būs pieejamas 26 327 budžeta vietas, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 399
Lasīt citas ziņas

Akadēmiskā personāla minimālā atalgojuma un valsts obligātās sociālās apdrošināšanas likmes pieaugums ļāvis nodrošināt lielāku katras budžeta vietas finansējumu, saglabājot kopējo vietu skaitu aptuveni 2017.gada līmenī. IZM, Veselības ministrijas, Zemkopības ministrijas un Kultūras ministrijas padotībā esošajās augstskolās un koledžās 2018.gadā kopumā pieejamas 26 327 budžeta vietas.

Salīdzinājumā ar pagājušo gadu, par diviem miljoniem eiro pieaudzis pieejamais finansējums valsts finansētajām studiju vietām IZM augstskolām un koledžām. Pieaugot akadēmiskā personāla minimālajam atalgojumam un valsts obligātās sociālās apdrošināšanas likmei, vienas studiju vietas bāzes izmaksas ir palielinājušās no 1393,11 eiro 2017.gadā līdz 1458,51 eiro 2018.gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus pēdējo gadu laikā finansējums IZM augstskolām un koledžām studiju vietu nodrošināšanai pakāpeniski palielinājies. Ja 2016.gadā valsts budžeta dotācija bija 52 748 439 eiro, bet 2017.gadā – 55 214 624 eiro, tad 2018.gadā budžeta dotācija ir 57 289 790 eiro. Paredzams, ka finansējums studiju vietas izmaksām turpinās pieaugt arī nākamajos gados, piebilda IZM.

“Valsts finansēto studiju vietu sadalē prioritārs atbalsts tiek nodrošināts eksaktajām jeb STEM zinātņu jomām. Tās ir jomas, pēc kuru speciālistiem pieprasījums jau šobrīd pārsniedz piedāvājumu. Studijas šajās programmās ir arī dārgākās, tāpēc nepieciešams valsts ieguldījums,” skaidroja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa.

Salīdzinājumā ar 2017.gadu, ir veiktas arī izmaiņas budžeta vietu sadalījumā starp studiju programmām, ņemot vērā to atbilstību tautsaimniecības attīstības prognozēm, augstskolu stratēģiskajai specializācijai un valsts budžeta līdzekļu efektīvam ieguldījumam. Būtiski faktori ir arī studiju programmu akreditācijas ilgums (priekšroku budžeta vietu piešķīrumā dodot uz sešiem gadiem akreditētajām studiju programmām), jaunie principi tematiskajā grupā “Izglītība” (kur studiju vietas tiks salāgotas ar pāreju uz konceptuāli jaunu skolotāju sagatavošanas sistēmu augstskolās), kā arī ciešāka doktorantūras studiju programmu sasaistei ar pētniecības rezultātiem.

Kā ziņots, valsts finansēto studiju vietu sadalījums šogad plānots “bez grandiozām pārmaiņām”, aģentūrai LETA iepriekš atzina Augstākās izglītības padomes (AIP) priekšsēdētājs Jānis Vētra.

Vētra uzsvēra, ka budžeta vietu sadalījumā šogad grandiozu pārmaiņu nav, jo finansējums budžeta vietām tiek rēķināts atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, no kā izriet, ka nevarētu notikt strauji un iepriekš neprognozēti budžeta vietu skaita kritumi vai pieaugumi. Līdz ar to kopumā 2018.gadā budžeta vietu sadalījumā iezīmētas operacionālas pārmaiņas, atzina AIP vadītājs, piebilstot, ka visas pārmaiņas, kas iekļautas AIP sagatavotajā ieteikumā, ir veiktas, izanalizējot visu studiju programmu piedāvājumu.

Reklāma
Reklāma

“Tie nav būtiski uzlabojumi. Nevar teikt, ka no 2018.gada sāksies pilnīgi jauna dzīve,” atzina Vētra.