Publicitātes foto

Tartu atklāta ūdens pasaule, kurā izmantotas 8,5 tonnas ūdens 
 0

Tartu ir zinātnes, radošās domāšanas un kultūras centrs, galvenokārt pateicoties Tartu universitātei, uz kuru tiecas tik daudz studēt gribētāju ne tikai no Igaunijas, bet arī no Latvijas un citām pasaules valstīm. Šajā Dienvidigaunijas pilsētā ir pa gabaliņam no visa – kultūras, arhitektūras, vēstures un, galvenais, zinātnes. Tomēr Tartu apmeklētājs laika izjūtu pazaudē, nevis staigājot pa vecpilsētu, bet gan apmeklējot modernu un elpu aizraujošu zinātnes centru.

Reklāma
Reklāma

Ahhā? AHHAA!


Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

AHHAA zinātnes centrs ir vieta, kur jaunākajiem apmeklētājiem iepazīt pasauli un lielajiem atgriezties pie saknēm – pie aizrautības un vēlmes izzināt.

Centra pirmsākumi meklējami jau 1997. gadā, kad tas bija tikai Tartu universitātes projekts. Laika gaitā tas attīstījies un mainījis telpas, taču nu jau trīs gadus AHHAA atrodas speciāli zinātnes centram būvētā ēkā, kur trīs tūkstošos kvadrātmetru apmeklētājiem ir iespēja ceļot no zemes dzīlēm līdz pat Visuma tālākajam punktam. Fizikas, ķīmijas un bioloģijas procesi, kas skolā likās tik sarežģīti, ir atainoti ļoti saprotamā un aizraujošā veidā. Gandrīz katrā no ekspozīcijām paši varam aktīvi iesaistīties un iemācīties ko jaunu. Veidojot izstādes, galvenokārt izmantota metode “pieliec rokas”. Ir iespēja pieskarties, izmēģināt, kustināt un veidot ekspozīcijas, lai labāk izprastu dažādus dabas procesus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zinātnes centrā ir divas pastāvīgās izstāžu zāles – tehnoloģijas un dabas zāle, kā arī viena zāle, kurā ekspozīcijas mainās ik gadu. Tehnoloģijas zālē viennozīmīgi favorīti dažādās vecuma grupās ir brīvais kritiens un iespēja ar velosipēdu braukt pa trosi. Ar savu un draugu svaru mēs varam kontrolēt Hobermana lodes saraušanos un izplešanos. Savukārt dabas mīļotāji var sekot līdzi 50 tūkstošu ziemeļu mežaskudru ikdienas gaitām – acīgākie apmeklētāji noteikti ievēros, ka patiesībā skudras un to ikdiena ir ļoti līdzīga cilvēku pasaulei.

Īstais pārbaudījums AHHAA centrā nebūt nav brauciens ar velosipēdu deviņu metru augstumā, bet gan Šanhajas māja ar 20 grādu šķību grīdu un sienām, kā arī līdzsvara tunelis, kurā grūti saprast, kas griežas – grīda, sienas vai tu pats.

Peld vai grimst? 


Šomēnes AHHAA atklāja jaunu jūras izstādi, kas ieved mūs vilinošajā, taču nedaudz biedējošajā ūdens pasaulē. Runā, ka cilvēks nebaidās no tām lietām, ko pazīst, tieši tāpēc zinātnes centra apmeklētājiem būs iespēja iepazīt jūras pasauli, apskatot 14 dažādas ekspozīcijas, kuru radīšanai izmantotas 8,5 tonnas ūdens.

Katrs zinās par spiedienu, kas iedarbojas uz cilvēka organismu, nolaižoties dziļāk ūdens dzelmē. AHHAA ir iespēja to sajust un izbaudīt uz savas ādas.

Cilvēkam vienmēr ir gribējies savaldīt dabas stihijas un izmantot tās savam labumam. Tāpat ir ar ūdeni. Pasaules lielākais kanāls Panamā savieno Panamas līci Klusajā okeānā ar Karību jūru Atlantijas okeānā, samazinot jūras ceļu par 13 tūkstošiem kilometru. Kanālā tiek izmantota slūžu sistēma, kas patiesībā ir ģeniāla, taču vienkārša ūdens līmeņu regulēšana. Zinātnes centrā var pārbaudīt savas prasmes un regulēt slūžas, lai nepārplūdinātu pilsētu. Un pamēģināt, cik lielu vilni katrs no mums spēj radīt.

Viena izstāde sniedz atbildes uz tik daudziem jautājumiem, un, iespējams, pēc jūras izstādes apmeklējuma kāds vairs nebaidīsies no ūdens. Un kāds no apmeklētājiem arī mācēs izglābties no grim­stoša kuģa.

Viens no diviem


No zemes dzīlēm līdz Visuma tālākajiem punktiem – tieši to piedāvā AHHAA. Vienā brīdī tu esi Tartu, bet jau otrā ceļo laikā un telpā, jo garām tev skrien miljoniem zvaigžņu un simtiem galaktiku. Ja mēs skaitītu, tad šajos Visuma ceļojumos atrastu piecus miljonus zvaigžņu un visus mītiskos zodiaka 12 zvaigznājus. Rokas stiepiena attālumā ir ne tikai Zeme, bet arī pārējās Saules sistēmas planētas, kuras var ne tikai apskatīt, bet arī uzzināt daudz jauna par tām.

Reklāma
Reklāma

AHHAA planetārijs ir viens no diviem sfēriskajiem planetārijiem pasaulē – tas veidots kā lode, tāpēc katram ir iespēja sajusties kā astronautam, kurš izgājis pastaigāties kosmosā, jo zvaigznes ir tev blakus, virs tevis un zem tavām kājām. Otrs šāds planetārijs ir tikai Tokijā Japānā.

It kā ārzemēs, 
bet viss latviski 


Izrādās, ka liela daļa no vairāk nekā diviem miljoniem centra apmeklētāju esam tieši mēs – latvieši. Varbūt tas ir mūsu zinātkāres dēļ, varbūt mēs dodam priekšroku aktīvai atpūtai, bet varbūt mums vienkārši ir tuvi kaimiņi. AHHAA informācija par eksponātiem, izglītojošās filmas planetārijā, dažādas darbnīcas un zinātnes teātra uzvedumi ir pieejami latviešu valodā. Tāpat centrā strādā Tartu universitātes studenti no Latvijas, tāpēc pat mazākie apmeklētāji var justies droši un uzrunāt oranžajās jakās tērptos darbiniekus.

Domājot par skolām, centrs izstrādājis īpašu piedāvājumu pirmajām trīs septembra nedēļām, kad ieejas biļetes ir krietni lētākas.

Pa trifelei 
par katru pakāpienu


No zinātnes pavisam netālu vecpilsētas sirdī pasakainā 18. gadsimta ēkā atrodas Tartu Rotaļlietu muzejs, kurā var aplūkot visdažādākās rotaļlietas un aizmirsties stāstos par tām, vai kopā ar ģimeni uzspēlēt kādu galda spēli no savas bērnības. Skvēriņos un nelielos laukumos paslēpušies gan nozīmīgi pieminekļi, gan mūsdienu māk­slas studentu skulptūras.

Lai nonāktu pilsētas augstākajā punktā Tomes kalnā, jāpievārē diezgan daudz pakāpienu, taču tas ir tā vērts, jo skats pār pilsētu ir neaizmirstams. Un pēc garām pastaigām mēs varam sevi palutināt, apmeklējot kādu no iecienītajām kafejnīcām vai restorāniem Tartu.

Ja pēc maltītes kārojas izkustēties, pilsētā ir arī ūdens atrakciju parks “Aura” ar lielāko baseinu Igaunijā (50 x 25 metri). Savukārt lielākajā pilsētas iepirkšanās centrā “Lounakeskus” var gan slidot, gan apmeklēt 4D kino, gan pāri visam iepirkšanās centram izmēģināt savus spēkus aktīvās atpūtas parkā – gluži kā latviešu “Mežakaķis”, tikai iekštelpās.

Ne vienmēr visskaistākās un aizraujošākās lietas ir jāmeklē tālu. Tikai pāris stundu brauciens šķir mūs no Tartu, kur divu dienu laikā var gan atpūsties, gan iziet īso kursu zinātnē.

Fakti


Mājas lapa: www.ahhaa.ee/lv

Biļetes cena: € 4 – 12

Atrašanās vieta: Sadama 1, Tartu, Igaunija – 2 minūšu gājienā no Tartu autoostas.

Brauciens ar autobusu no Rīgas līdz Tartu ir aptuveni četras stundas. Biļetes cena € 11 – 16 vienā virzienā (autobusi kursē četras reizes dienā).