Mobilā versija
-2.2°C
Niklāvs, Nikola, Nikolajs, Niks
Otrdiena, 6. decembris, 2016
14. augusts, 2014
Drukāt

Zinātnieki brīdina no pārspīlētas personisko datu aizsardzības (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vairāki vadošie Eiropas zinātniskie institūti brīdinājuši, ka jaunās Eiropas Savienības (ES) datu aizsardzības normas ierobežos pētījumus, piemēram, par smēķēšanas izraisītajām slimībām un bērnu pārtiku.

ES institūcijām adresētā kolektīvā vēstulē zinātnieki norāda, ka direktīvas projekts par datu aizsardzību ir pārāk tālejošs, pieprasot personas piekrišanu, lai ziņas par viņu izmantotu sociālekonomiskos pētījumos.

“Ja grozījumi tiks pieņemti, Eiropas pētījumiem un labumam, ko tie var sniegt valdībām, ekonomikai un sabiedrībai kopumā, tiks nodarīts nopietns kaitējums,” uzsver zinātnieki.

“Sociālo zinātņu pētījumi parādījuši saikni starp bezdarbu un veselību, sasaistījuši smēķēšanu grūtniecības laikā ar bērna svaru piedzimstot un parādījuši ilgtermiņa priekšrocības bērniem, kuri baroti ar krūti. Personīgo datu izmantošanas ierobežošana šāda veida un daudziem citiem pētījumiem, ierobežos mūsu iespējas nodrošināt to, ka Eiropas politikas veidošana būtu balstīta uz vispamatīgākās pierādījumu bāzes,” brīdina pētnieki.

Grozījumus pagājušajā gadā ierosināja Eiropas Parlaments (EP), un šobrīd tie nonākuši pēdējās saskaņošanas stadijā, kas saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) aplēsēm noslēgsies gada beigās.

Taču galvenais klupšanas akmens pašreizējās sarunās ir nacionālo datu aizsardzības sistēmu harmonizācija, nevis zinātnieku bažas par datu izmantošanu pētījumos.

Šonedēļ publiskoto vēstuli parakstījuši 28 zinātnieki, un to izplatījusi Briselē bāzētā nevalstiskā organizācija “Science Europe”.

Starp parakstītājiem ir Beļģijas, Čehijas, Francijas, Īrijas, Norvēģijas, Portugāles, Slovākijas, Slovēnijas, Vācijas un Zviedrijas nacionālo zinātnisko nodibinājumu vadītāji.

Iepriekš ar līdzīgiem brīdinājumiem klajā nākuši Lielbritānijas un citu ES dalībvalstu zinātnieki, taču tie nav ņemti vērā.
Pateicoties politiskajai konjunktūrai, ko daļēji izsaucis ASV spiegošanas skandāls, EP kļuvis par vienu no kvēlākajiem personisko datu drošības aizstāvjiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pareizi ir, nav ko vākt info anonīmi un bez brīdināšanas. Vai tad grūti pielikt jautājumu vai brīdinājumu, ka jūsu sniegtie dati tiks izmantoti tā un šitā – katrs, ko tas neapmierina tai brīdī pārstāj. Visas filmas un mājaslapas pilnas ar līdzīgiem piekrišanas rakstiem.

Ar motorizētu čemodānu var sasniegt ātrumu 13 km/hJa kādreiz lidostā radusies nepieciešamība dažu minūšu laikā nokļūt no viena termināļa uz otru, lai paspētu uz savu reisu, lielisks sabiedrotais būs motorizētais čemodāns "Modobag".
Vietnes "nozagts.com" un "Toma joki" nonākušas arī Drošības policijas redzeslokāSavstarpēji saistītās interneta vietnes "nozagts.com" un "ukradeno.com", kā arī viena no populārākajām sociālā tīkla "Facebook" lapām latviešu valodā "Toma joki" ir Drošības policijas redzeslokā, tomēr dienesta pārstāvji nekomentē šo interneta resursu saistību ar personām, kas saņem Krievijas finansējumu un izplata Krievijas ideoloģisko propagandu.
FOTO: Divi BMW "nesadala" Marijas ielu; viens ietriecas graustā (2)Pēc divu "BMW" automašīnu sadursmes Elizabetes un Marijas ielas krustojumā šovakar, viena no tām ietriecās Marijas ielas graustā.
Uzmanību, šoferīši! Rīt darbu uzsāks vēl 20 stacionārie fotoradari; arī Grobiņā, Līgatnē, Rubenē (5)Pamatojoties uz Ministru kabineta 8.novembra konceptuālo ziņojumu par stacionāro fotoradaru ieviešanas gaitu, otrdien, 6.decembrī uz Latvija autoceļiem sāks darboties otrajā kārtā paredzētie 20 stacionārie fotoradari.
Draugiem Facebook Twitter Google+