Foto – Shutterstock

Zinātnieku nakts aicina! 
”Mājas Viesis” izvēlas un iesaka piecus saistošākos notikumus
 0

27. septembrī Latvijā jau astoto reizi notiks Zinātnieku nakts – Eiropas Komisijas atbalstīts un finansēts projekts, kuru īsteno Latvijas Zinātņu akadēmija, Latvijas Universitāte un vēl vairākas citas Latvijas augstskolas un zinātniskie institūti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Kā ik gadu septembra pēdējās piektdienas vakarā uz Zinātnieku nakts pasākumiem apmeklētāji pulcēsies 300 Eiropas pilsētās. Zinātnieku nakts ir veids, kā atraktīvi stāstīt par zinātnes sasniegumiem, raisot sabiedrības interesi un izpratni par zinātni, kā arī ļaut sabiedrībai ielūkoties zinātnisko laboratoriju noslēpumos. Vienlaikus tie ir arī zinātnes svētki, kuros ikvienam dota iespēja pamēģināt kļūt par zinātnieku.

 

Šogad Zinātnieku nakts tematiski būs saistīta ar ūdeni, sniedzot ieskatu tā daudzveidīgajā lietojumā. 27. septembrī ļaudis varēs doties uz zinātniskajiem institūtiem un augstskolu fakultātēm, kur piedalīsies zinātniskajos eksperimentos, iesaistīsies diskusijās un uz brīdi iejutīsies zinātnieku ikdienā, lai kopīgi no jauna atklātu lietas, kuras jau reiz radītas un bez kurām mēs savu ikdienu vairs nevaram iedomāties, kā arī, lai iepazītos ar jaunām idejām, kas, pateicoties zinātnei, nākotnē, iespējams, ienāks mūsu dzīvē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sniedzam ieskatu par zinātnisko institūciju piecu, mūsuprāt, interesantāko pasākumu piedāvājumu. Ar pilnu programmu varat iepazīties interneta lappusē www.lu.lv/petnieciba/komunikacija/zinatnieku-naktis/2013/

Latvijas Zinātņu akadēmijā 27. septembrī no 17.00 līdz 23.00 būs apskatāma interaktīva izstāde “Ko mēs zinām par ūdeni?”, ko piedāvā Francijas institūts Latvijā. 2013. gads kā UNESCO starptautiskais ūdens sadarbības gads aktualizē vienu no svarīgākajiem XXI gadsimta izaicinājumiem: mūsu planētas ūdens resursu saudzīgu izmantošanu un aizsardzību. Izstāde “Ko mēs zinām par ūdeni?” iepazīstinās ar ievērojamākajiem franču zinātnes projektiem šajā jomā un aizvedīs ceļojumā no Čada ezera līdz pat Mekongai, no Vidusjūras baseina līdz Andu ielejai. Bagātīgi ilustrēta un izglītojoša ekspozīcija palīdzēs labāk izprast zinātnes nozīmīgo lomu dzīvībai un attīstībai svarīgā resursa – ūdens – ilgtspējīgā izmantošanā. Bet plkst. 18.00, 19.00 un 20.30 apmeklētāji varēs piedalīties izzinošā ekskursijā – “Latvijas Zinātņu akadēmijas ēka – arhitektūra un vēsture”.

Latvijas Lauksaimniecības universitātē Meža un ūdens resursu zinātniskajā laboratorijā Jelgavā Dobeles ielā 41 no plkst. 17.00 līdz 21.00 – diskusijas, eksperimenti un demonstrējumi par tēmu – vai ūdens vienmēr krīt uz leju? Bet Strazdu ielā 1 demonstrējumi, kā arī diskusijas un eksperimenti par ūdens uzņemšanu un pārvietošanos augsnē un augos. Savukārt Veterinārmedicīnas fakultātē K. Helmaņa ielā 8 – lekcijas, diskusijas, prezentācijas par tēmu – ūdens loma dzīvajā organismā, bet Pārtikas tehnoloģijas fakultātē Lielajā ielā 2 – diskusijas, eksperimenti, jautra un aktīva līdzdarbošanās – paskatīsimies uz ūdeni pārtikas produktos citādi. Sociālo zinātņu fakultātē Lielajā iela 2 notiks diskusijas un lekcijas par tēmu – ūdens kā evolūcijas vide, bet Lauku inženieru fakultātē Akadēmijas ielā 19 – kā pasargāt pilsētu no plūdiem, ūdens enerģijas izmantošana, hidroloģisko procesu un būvju modelēšana, ūdens apgādes sistēmas. Stāstījumi, līdzdarbošanās un viktorīnas.

Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā Rīgā, Anniņmuižas bulvārī 26a 27. septembrī būs iespēja aplūkot fotoizstādi, kā arī klausīties un skatīties lekcijas un demonstrējumus par to, cik svarīgs ir ūdens cilvēka organismam, kā tas palīdz tikt galā ar stresu, aptaukošanos, uzlabo vielmaiņu, cīnās pret infekcijām, ļauj neaizsērēt asinsvadiem utt. Pasākums tiks atklāts ar ūdens deju, kuru izpildīs RSU estētiskās vingrošanas komanda. Vakara gaitā ikvienam būs iespēja iejusties ārsta vietā, izmantojot manekenus jeb mācību lelles. Piemēram, reanimācijas manekens “Visvaris” simulēs raudāšanu, svīšanu un citas cilvēka ķermeņa reakcijas ekstremālā situācijā, bet manekeniem varēsiet veikt intravenozo injekciju un noņemt asins analīzes no vēnas. Anesteziologi un reanimatologi pastāstīs, kas notiek, kad cilvēka ķermenī ūdens ir par daudz, un kā tas mākslīgi tiek izvadīts. Būs arī iespēja aplūkot dažādus intravenozi ievadāmos šķidrumus, kas kalpo par ūdens aizvietotājiem, kad cilvēka ķermenis pats nespēj uzņemt ūdeni. RSU Ortopēdijas katedras docētāji, rezidenti un studenti stāstīs par asins nozīmi lauztu kaulu saaugšanā. Dalībniekiem būs iespēja izmēģināt dažādas kaula fiksācijas metodes, izmantojot ortopēdiskos instrumentus un implantus.

Reklāma
Reklāma

Uzmanību! Tiem, kuriem ir nepatīkami skatīties, kā tiek veiktas medicīniskās manipulācijas, RSU aicina izsvērt savu piedalīšanos pasākumā. Vecākiem lūgums izvērtēt mazu bērnu dalību pasākumā.

Daugavpils Universitāte šajā vakarā apmeklētājus gaidīs ar lozungu “Esi pētnieks! Izzini ūdeni”. Ikviens varēs iejusties ūdens pētnieka lomā un uzzināt par ūdens īpatnībām – virsmas spraigumu, kapilaritāti, elektrovadītspēju, slapināšanas un neslapināšanas parādību un izvērtēt to nozīmi mūsdienu dzīvē. Apmeklētājiem būs iespēja modelēt “lotosa” efektu, izveidot strūklaku, vērot ūdens spēka izpausmes. Bet darbnīcā “Ūdens cilvēka organismā” zinātnieki sniegs informāciju par cilvēka organisma kompozīciju (t. sk. ūdens daudzumu tajā), ūdens nozīmi dzīvības procesos, kā arī atbildēs uz dažādiem jautājumiem, piemēram, ko un kad dzert. Diskusiju “Dzīvais ūdens: mīts vai brīnumprodukts?” vadīs profesore Maija Burima, piedalīsies Daugavpils Universitātes eksakto zinātņu docētāja, literāte Māra Zālīte. DU pētnieki sniegs arī ieskatu par DNS izdalīšanu no ūdensaugiem, parādīs to DNS struktūru. Apmeklētāju zināšanas tiks pārbaudītas dažādās atjautības spēlēs. Darbnīcā “Vai tu pazīsti Baltijas jūru?” uzzināsiet dažādus faktus par jūru, varēsiet iepazīt tās īpatnības, iemītniekus un piesārņojumu, kas tos ietekmē. Zinātnieki parādīs, kā mūsu dzīves stils ietekmē Baltijas jūras veselību. Zinātnieki arī izskaidros, kā ūdens cirkulē Daugavpils pilsētā – kur to iegūst, kā attīra, nogādā līdz mājokļiem utt. Keramikas darbnīcas apmeklētāji varēs piedalīties keramikas apdedzināšanā Raku tehnoloģijā, tiks demonstrētas animācijas filmas un skaidrots process.

Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtā (Latvijas Zinātņu akadēmijas 3. stāvā) 27. septembrī no plkst. 17.00 līdz 23.00 varēsiet klausīties pasakas, teikas un spoku stāstus par upēm, ezeriem, jūrām un citiem ūdeņiem, kurus stāstīs Kuldīgas stāstniece Liesma Lagzdiņa un folkloras pētnieks Guntis Pakalns. Folkloras ierakstu un pierakstu darbnīcā katram būs iespēja kļūt par teicēju. Varēsiet piedalīties arī viktorīnā par ūdeni latviešu literatūrā, mūzikā, teātrī un kino un saņemt nopelnītās balvas. Kinozālē būs aplūkojamas ainas no Latviešu folkloras krātuves ekspedīcijām Kolkā, Mangaļsalā, Sventājā u. c. Būs arī iespēja ielūkoties Dainu skapī.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.