Latvijā

Zinātniski saprotami par smieklīgi muļķīgo. Saruna ar Ričardu Hamondu0


Latvijā Ričards Hamonds visvairāk pazīstams kā viens no raidījuma “Top Gear” (“Gāzi grīdā”) bijušo vadītāju trijotnes. Taču viņš darbojies un turpina darboties arī citos TV projektos, piemēram, raidījumā “Skarbākie laikapstākļi ar Ričardu Hamondu”
Latvijā Ričards Hamonds visvairāk pazīstams kā viens no raidījuma “Top Gear” (“Gāzi grīdā”) bijušo vadītāju trijotnes. Taču viņš darbojies un turpina darboties arī citos TV projektos, piemēram, raidījumā “Skarbākie laikapstākļi ar Ričardu Hamondu”
Publicitātes foto

Ekskluzīvā intervijā pieciem Eiropas žurnālistiem, tostarp Latviju pārstāvošajam “Latvijas Avīze” žurnālistam, viens no bijušajiem auto šova “Gāzi grīdā” vadītājiem Ričards Hamonds stāsta par savu jauno raidījumu “Science of Stupid” (“Muļķību zinātne”). Katra jautājumu bloka beigās – video ar fragmentu no Hamonda vadītajiem raidījumiem.

– Kas jūs mudināja sākt darboties raidījumā “Muļķību zinātne”?

– Esmu liels zinātnes entuziasts, taču ne zinātnieks. Man patīk izskaidrot, kā viss mums apkārt notiekošais notiek. Man jau ilgi patīk veidot šāda veida programmas, kas padara zinātni pieejamu, lai jebkurš saglabātu interesi par raidījumu. Mani uzrunāja vadīt šo raidījumu un tas man ir ideāli piemērots. Tajā ir viss, ko es daru un esmu darījis. Raidījumā apskatām cilvēku muļķīgas rīcības, bet mēs tās paskaidrojam zinātniski, lai saprastu, kāpēc raidījumā redzētais notiek tieši tā kā tas notiek. Man patīk veidot šovus par pasauli – par dabas vēsturi, par zinātni un pat par vēsturi. Patīk saprast, kas notiek ar pasauli un kā tas ir – būt cilvēkam.

– Kāpēc jūs visbiežāk esi redzams raidījumos, kuri ir zinātniski, taču ar lielu humora devu? Vai tāda veida populārzinātnisks žanrs jums ir vistuvākais?

– Man tiešām ļoti patīk veidot populārzinātniskus šovus. Es tos esmu veidojis jau ilgu laiku. Man patīk, ka šādā veidā mēs zinātni padarām visiem pieejamu un saprotamu. Es domāju, ka mans dabiski naivais entuziasms atver durvis cilvēkiem, lai tie saprastu – “Jā tas ir domāts man!” Ja tā ir zinātne par to, kā izstrādāt jauna veida dzinēju – labi! Ja tā ir zinātne, kas paskaidro, kāpēc daži muļķi, metot kūleni atmuguriski, mēģina izrādīties draugiem, bet nokrīt tieši uz sejas nepietiekami sakļautu kāju dēļ – arī labi! Man tas tiešām patīk!

– Kurš ir visfascinējošākais zinātnes aspekts, ar kuru esat saskāries raidījuma filmēšanā?

– Mūsdienās mūsu uzmanību visvairāk pievērš īsi videoklipi vai neilgs notikums. Tieši tāpēc viss šovs ir balstīts uz tādiem notikumiem. Mēs apskatām gan gravitācijas radītus negadījumus, kā rezultāta cilvēkus izmet no laivas, gan idejas, kas paredz atbrīvošanos no matiem, izmantojot loku un bultu. Dažus no šiem gadījumiem pavada pavisam vienkārši fizikas likumi, piemēram trīs Ņūtona likumi vai impulsa nezūdamības likums, citi savukārt ir daudz sarežģītāk izskaidrojami. Piemēram, par to, cik daudz skābekļa ir ugunsgrēkā un cik liels skābekļa daudzums pienāk smadzenēm, kad tās ir šoka stāvoklī, jo, piemēram, apēdot pārāk daudz saldējuma, tiek saldētas smadzenes un līdz ar to krītas asinsspiediens, kas dažreiz noved pie samaņas zuduma. Katrs šovs ir piebāzts ar daudzām interesantām lietām, turklāt tas dod iespēju pasmieties par cilvēkiem, kuri dara muļķīgas lietas.

– Vai jūs pats kādreiz bērnībā esat darījis ko tādu, kas būtu varējis nonākt raidījuma ēterā?

– Jā, ļoti bieži. Bērnībā man ar velosipēdu ļoti patika lekt pāri jebkādiem šķēršļiem. Es būvēju rampas un lecu pāri rotaļlietām. Bieži iecerētais nesanāca un es piezemējos savās rotaļlietās. Tāpat esmu mēģināju rāpties uz savas un kaimiņmājas jumtiem, izmantojot mazo spraugu starp tām. Rezultātā es nokritu.

– Vai jūs šovā “Muļķību zinātne” izmantosiet arī slavenības?

Tā ir laba ideja! Kā mēs redzēsim kādu slavenību izdarot ko muļķīgu, mēs nekavējoties gribēsim to izmantot mūsu šovā!

– Vai ceļojumu laikā jūs esat sastapies ar ko tādu, ko labprāt izskaidrotu savā šovā?
– Diezgan bieži, jo neesmu pārāk atjautīgs un bieži nonāku situācijās, kurās rodas problēmas. Tieši tāpēc šovā cenšamies izskaidrot visu, ko jebkad esam redzējuši un pieredzējuši.

– Cik daudzus video jūs esat apskatījuši, veidojot un meklējot materiālu raidījumam? – Kuri ir smieklīgākie, kuri diemžēl nav parādījušies šovā?

– Mums ir vesela komanda, kura meklē šādus materiālus. Viņiem ir daudz avotu, no kuriem sameklēt mums vajadzīgo. Mēs gribam tikai pašu labāko, jo video ir ārkārtīgi daudz. Mēs neesam izmantojuši “parkour” („parkour” ir disciplīna, kurā pilsētas vides objekti tiek izmantoti kā iespējas kustību radīšanā; cilvēki skrien, lec, veic atbalsta lēcienus un rāpjas – Red.) video, kur bieži redzami nopietni kritieni. Šie video bieži ir pārāk briesmīgi, lai tos rādītu šovā. Raidījumu veidojam tā, lai mēs varētu pasmieties par to, kā kāds mēģina izdarīt kaut ko ļoti ambiciozu, taču cieš neveiksmi. Ja video ir pārāk traks, kurš skatītājiem var radīt nepatiku, mēs mēģinām tos nerādīt.

– Jūsu meitai arī patīk zinātne. Vai arī viņai bijušas kādas trakas un interesantas idejas?

– Viņai ir ļoti praktisks prāts. Viņas hobijs ir jāšana un atrašanās ārpus mājas, taču gan skolā, gan brīvajā laikā viņa dažbrīd izmato savu zinātnisko prātu. Viņai ļoti patīk šovs un mēs par to bieži runājam, piemēram, brīžos, kad zirgs viņu nomet no segliem. Taču es domāju, ka ir ļoti svarīgi, lai ne tikai puiši, bet arī meitenes ir ieinteresētas zinātnē, jo beigu beigās kāds no viņiem izgudros ūdeņraža degvielu un novērsīs citas pasaules problēmas. Bērnus vajadzētu iedrošināt turpināt mācīties zinātni, lai viņi nedomātu ka šie atklājumi ir domāti kādam citam.


– Cik lielu daļu no sava brīvā laika un darba laika jūs pavadāt ceļojot?

– Es ļoti daudz laika pavadu ceļojot pa visu pasauli. Vislabāk man patīk būt tur, kur mani un filmēšanas komandu neviens netraucē, jo tāda veidā var satikt daudz interesantus cilvēkus, kas ceļojumam piedod jēgu un valdzinājumu. Nesen biju Amazonē un es izbaudīju laiku tajā cilvēku neskartajā vietā.

– Vai kādreiz ir bijuši brīži, kad risks ir pārāk liels? Ģimene ir teikusi, lai jūs apstājaties?

– Ir bijušas dažas reizes, kad liekas, ka esmu pārcenties, taču ģimene saprot, ka novērtēju iespējamos riskus un ieguvumus. Es neesmu traks un cenšos risku samazināt līdz minimumam.

– Esat veidojis raidījumus par auto un zinātni. Kādi jums ir nākotnes plāni un sapņu projekti?

– Mani ļoti interesē pasaule mums apkārt un kā tā darbojas. Domāju, ka televīzijai ir liela nozīme cilvēka, dzīvnieka vai dabas uzbūvētā parādīšanā. Es joprojām turpināšu uzņemt šādus raidījumus.


– Ko jūs domājat par elektrisko auto nākotni?

– Esmu patīkami satraukts par elektroauto nākotni un to straujo attīstību. Problēma vienmēr būs jaudas sadalīšana. Otrkārt, baterijas joprojām nespēj pienācīgi daudz uzkrāt enerģiju, lai mēs ar tām varētu nobraukt adekvātu attālumu, taču baterijas tuvojas mērķim. Ar katru mirkli baterijas kļūst vieglākas un ar lielāku uzkrāšanas kapacitāti. Domāju, ka to atrisinās. Iespējams, izmantojot arī ūdeņraža degvielas šūnas kā elektrību papildinošu degvielu. Ļoti daudzi cilvēki grib pārvietoties pēc iespējas tīrāk, tāpēc šādam tehnoloģijām būs pieprasījums un inženieri izdomās veidu kā to padarīt visiem pieejamu.

– Vai varat kaut ko pastāstīt par jauno “Amazon” šovu? (Straumēšanas pakalpojums “Amazon Prime” bijušajiem auto raidījumu “Top Gear” (“Gāzi grīdā!”) vadītājiem Džeremijam Klārksonam, Ričardam Hamondam un Džeimsam Mejam piedāvājis veidot šovu, kādu viņi vien vēlas. Komandai jārada 36 jauna autošova sērijas. Jaunā pārraide sāksies nākamā gada rudenī. – Red.) Vai tas būs vairāk auto vai zinātnes entuziastiem?

– Es nedomāju, ka auto un zinātnes entuziastus vajadzētu atdalīt. Es ceru, ka šovs ieinteresēs visus un ceram radīt labāko šovu kāds mums jebkad padevies. Nevaram sagaidīt, kad varēsim sākt!

– Vai Džeimss Mejs jaunajā auto šovā būs ātrāks nekā “Top Gear”?

(Smejas) – Nevaram apsolīt neko tik neticamu, bet redzēsim! Iespējams!

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Caura jumta dēļ apdraudēta atvadu ceremoniju norise Rīgas krematorijā
13 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Tallinas ielas kvartāls – radošo ideju arēna
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Latvijā turpina pieaugt alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Dabā
Dzērienu iepakojuma depozīta projektu mēģina “saplosīt” pirms galīgā lasījuma
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Dreiliņos atgriezies dedzinātājs, ko policija pirms gada nogādājusi psihiatriskajā slimnīcā
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Viens no jaunās hokeja halles būvniekiem apsūdzēts par Savisāra kukuļošanu
6 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
RNP “PNB bankas” kontā palikuši 6 miljoni eiro iedzīvotāju naudas
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Dzelzceļa stacijas būvniecība sadārdzinājusies par vairāk nekā 230 miljoniem eiro
6 stundas