×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. septembris, 2015
Drukāt

Zinātniski saprotami par smieklīgi muļķīgo. Saruna ar Ričardu Hamondu

Publicitātes fotoPublicitātes foto
Uzziņa

Ričarda Hamonda vadītais raidījums "Muļķību zinātne 2" Latvijā skatāms otrdienās plkst. 21.30 kanālā "National Geographic".

Raidījumā tiek pētīti internetā populāri video, kur redzamas neparastas un amizantas kļūdas. Katrā sērijā varēs vērot 50 – 60 video, kuros redzams, piemēram, kā vīri brauc ar pašdarinātiem auto, kā suņi mēģina noķert lidojošo šķīvīti, kā kaķi balansē uz žogiem un lec uz slidenām virsmām.

R. Hamonds kopā ar ekspertiem arī izmantos zinātnes pamatprincipus un skaidros, kā tieši un kāpēc mūsu labi iecerētie piedzīvojumi brīvā dabā pārvēršas nelaimes gadījumos.

Ekskluzīvā intervijā pieciem Eiropas žurnālistiem, tostarp Latviju pārstāvošajam “Latvijas Avīze” žurnālistam, viens no bijušajiem auto šova “Gāzi grīdā” vadītājiem Ričards Hamonds stāsta par savu jauno raidījumu “Science of Stupid” (“Muļķību zinātne”). Katra jautājumu bloka beigās – video ar fragmentu no Hamonda vadītajiem raidījumiem.

– Kas jūs mudināja sākt darboties raidījumā “Muļķību zinātne”?

– Esmu liels zinātnes entuziasts, taču ne zinātnieks. Man patīk izskaidrot, kā viss mums apkārt notiekošais notiek. Man jau ilgi patīk veidot šāda veida programmas, kas padara zinātni pieejamu, lai jebkurš saglabātu interesi par raidījumu. Mani uzrunāja vadīt šo raidījumu un tas man ir ideāli piemērots. Tajā ir viss, ko es daru un esmu darījis. Raidījumā apskatām cilvēku muļķīgas rīcības, bet mēs tās paskaidrojam zinātniski, lai saprastu, kāpēc raidījumā redzētais notiek tieši tā kā tas notiek. Man patīk veidot šovus par pasauli – par dabas vēsturi, par zinātni un pat par vēsturi. Patīk saprast, kas notiek ar pasauli un kā tas ir – būt cilvēkam.

– Kāpēc jūs visbiežāk esi redzams raidījumos, kuri ir zinātniski, taču ar lielu humora devu? Vai tāda veida populārzinātnisks žanrs jums ir vistuvākais?

– Man tiešām ļoti patīk veidot populārzinātniskus šovus. Es tos esmu veidojis jau ilgu laiku. Man patīk, ka šādā veidā mēs zinātni padarām visiem pieejamu un saprotamu. Es domāju, ka mans dabiski naivais entuziasms atver durvis cilvēkiem, lai tie saprastu – “Jā tas ir domāts man!” Ja tā ir zinātne par to, kā izstrādāt jauna veida dzinēju – labi! Ja tā ir zinātne, kas paskaidro, kāpēc daži muļķi, metot kūleni atmuguriski, mēģina izrādīties draugiem, bet nokrīt tieši uz sejas nepietiekami sakļautu kāju dēļ – arī labi! Man tas tiešām patīk!

– Kurš ir visfascinējošākais zinātnes aspekts, ar kuru esat saskāries raidījuma filmēšanā?

– Mūsdienās mūsu uzmanību visvairāk pievērš īsi videoklipi vai neilgs notikums. Tieši tāpēc viss šovs ir balstīts uz tādiem notikumiem. Mēs apskatām gan gravitācijas radītus negadījumus, kā rezultāta cilvēkus izmet no laivas, gan idejas, kas paredz atbrīvošanos no matiem, izmantojot loku un bultu. Dažus no šiem gadījumiem pavada pavisam vienkārši fizikas likumi, piemēram trīs Ņūtona likumi vai impulsa nezūdamības likums, citi savukārt ir daudz sarežģītāk izskaidrojami. Piemēram, par to, cik daudz skābekļa ir ugunsgrēkā un cik liels skābekļa daudzums pienāk smadzenēm, kad tās ir šoka stāvoklī, jo, piemēram, apēdot pārāk daudz saldējuma, tiek saldētas smadzenes un līdz ar to krītas asinsspiediens, kas dažreiz noved pie samaņas zuduma. Katrs šovs ir piebāzts ar daudzām interesantām lietām, turklāt tas dod iespēju pasmieties par cilvēkiem, kuri dara muļķīgas lietas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+