×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
27. augusts, 2012
Drukāt

Ziņo, cik izmaksā bērna skolas gaitas!

Foto - LETAFoto - LETA

Cik vecākiem izmaksā palaist bērnu skolā un kā šīs izmaksas atšķiras dažādās mācību iestādēs? Tas varētu noskaidroties tuvākā mēneša laikā, kad tiks īstenota akcija “Skolas nauda”. 


Jau no 27. augusta vecāki la.lv sadaļā “Skolas nauda” un interneta lapā skolasnauda.lv varēs pievienot savu liecību par to, cik izmaksā viena bērna palaišana skolā. Atverot sadaļu “Skolas nauda”, varēs atrast skolu sarakstu, izraudzīties sava bērna skolu un aizpildīt anketu, norādot, cik nācies tērēt, pērkot skolas prasītās grāmatas un darba burtnīcas, cik izlietots par kancelejas precēm, materiāliem mākslas un mājturības stundām, vai bijuši vēl kādi izdevumi – piemēram, skolas formai, sporta tērpam vai skolas fondam.

Tādējādi uz Latvijas kartes varēs redzēt, cik lielas ir vecāku izmaksas dažādās klašu grupās, dažādās skolās, dažādās pilsētās un novados. “Vecāki varēs redzēt, kurā skolā palaist bērnu izmaksā lētāk. Taču projekta mērķis ir noskaidrot, cik tad skolas gaitas izmaksā un cik lielā mērā sabiedrība šādas izmaksas akceptē,” saka akcijas īstenotāja Arta Ģiga no TV3 “Nekā personīga”. Līdz ar viņu projektu īsteno arī “Latvijas Avīze”, “Re:Baltica”, “TVNET”, Latvijas Radio.

 

Nodot datus akcijas rīkotājiem vecāki varēs visu septembri. Šis mēnesis akcijai izvēlēts tāpēc, ka tieši mācību gada sākums ir “visdārgākais”, vecākiem izmaksas ir vislielākās. “Daļa vecāku tikai septembrī dosies uz vecāku sapulcēm un uzzinās, cik skola izmaksās,” teic A. Ģiga.

 

Maijā paredzēta akcijas otrā kārta, kad vecāki tiks aicināti iesniegt datus par to, kādas izmaksas nākušas klāt mācību gada laikā. Jāpiebilst, ka skolas nesaņems informāciju par to, kuri vecāki snieguši ziņas par izmaksām.

Žurnālisti sekos iesniegtajiem datiem, pārbaudīs tos, centīsies noskaidrot izmaksu pamatojumu. Akcijas noslēgumā arī iecerēts savākt vecāku pieredzi, kas var būt noderīga citiem un sniegt vecākiem padomus, kā samazināt izmaksas par bērna skolas gaitām. Piemēram, ja bērniem mākslas stundām nepieciešama ogle, varbūt visai klasei pietiek ar vienu kārbu un vecāki to var iegādāties kooperējoties, nevis pirkt katrs savu.

Šajā pētījumā gan netiks skaidrots, cik izmaksā bērna ceļš līdz skolai un ēdināšana. A. Ģiga piebilst, ka tieši tagad šāds projekts sākts tāpēc, ka jūtams – Izglītības un zinātnes ministrijā ir vēlme īstenot reformas.

Akciju atbalsta arī tiesībsargs. Izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa padomnieks Reinis Tukišs atzina, ka ministrs iniciatīvu par akciju “Skolas nauda” uzskata “par saprātīgu un lietderīgu pilsonisku aktivitāti”.

 

“Tiks akcentēta problēma, kura mērķtiecīgi ignorēta vairāk nekā 20 gadus. Problēma, ka valstī nav reālas bezmaksas izglītības,” teic R. Tukišs. “Akcija dos lielāku skaidrību par izglītības reālajām izmaksām un palīdzēs formulēt reālpolitiku, kas beidzot novedīs pie reālas bezmaksas izglītības.”

 

Līdzīgs projekts bija “Karstie rēķini”. Tad datus par apkures izmaksām sniedza aptuveni 2000 cilvēku. Rezultātā varēja ne tikai salīdzināt izmaksas par vienu un to pašu pakalpojumu: Ekonomikas ministrija izstrādāja rekomendācijas, ka nepieciešama vienota aprēķinu kārtība un rēķini jāizraksta pēc vienotiem principiem.

{source}
<div id=”socmap-ir-container”>&nbsp;</div>
    <script type=”text/javascript”>
     var scParams = {
     appName: “socmap-ir”,
     instance: “skolasnauda”,
     height: “650”
     };

     (function() {
     var sc = document.createElement(‘script’); sc.type =
‘text/javascript’; sc.async = true;
     sc.src = ‘http://socmap-ir.herokuapp.com/assets/embed.js’;
     var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0];
s.parentNode.insertBefore(sc, s);
     })();
    </script>
{/source}

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+