×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
24. decembris, 2017
Drukāt

Ziņojums: Jaundzimušo skaits Latvijā neaug tik ātri, kā plānots (12)

Zidainis

Pastāv iespēja līdz 2020.gadam nesasniegt iecerēto mērķi par jaundzimušo bērnu skaitu pieaugumu, secināts Pārresoru koordinācijas centra (PKC) izstrādātajā Nacionālās attīstības plāna 2014.-2020.gadam (NAP2020) un Latvijas ilgtspējas attīstības stratēģijas līdz 2030.gadam īstenošanas uzraudzības ziņojuma projektā.

PKC norādīja, ka NAP2020 rīcības virziena “Stabili pamati tautas ataudzei” mērķu sasniegšanai sākotnēji tika plānots investēt kopumā 287,9 miljonus eiro, bet starpposma izvērtējuma brīdi rīcības virziena uzdevumu īstenošanai ir apzinātas kopējās investīcijas 184,9 miljonu eiro apmērā jeb 64,2% no sākotnēji plānotā. No minētajām investīcijām absolūti lielāko daļu jeb 94,1% veido nacionālais finansējums, savukārt Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums sastāda vien 5% un cits ārvalstu finansējums attiecīgi 0,9%

“Līdzšinējais progress rādītājā par jaundzimušo bērnu skaitu liecinājis, ka mērķis veicināt dzimstību tiek sekmīgi īstenots, jo līdz šim katru gadu jaundzimušo bērnu skaits bijis lielāks nekā iepriekšējā gadā. Tomēr kopš 2016.gada izmaiņas rādītājā praktiski nav vērojamas, proti, gan 2015.gadā, gan 2016.gadā dzimis līdzīgs bērnu skaits – 21 979 bērni 2015.gadā un 21 968 bērni 2016.gadā. Tas raisa bažas, ka izvirzītais mērķis par jaundzimušo bērnu skaitu 2020.gadā – 24 000 bērnu atbilstoši reālistiskai prognozei un 28 000 bērnu atbilstoši optimistiskai prognozei – varētu netikt sasniegts,” atzina PKC.

Nākotnes prognozes NAP2020 lielā mērā tika balstītas uz priekšnosacījumu, ka pieaugs ģimeņu skaits ar diviem un vairāk bērniem, tomēr, kā rāda statistikas dati, izmaiņas rādītājā par iedzīvotāju skaitu, kuri dzīvo ģimenē ar diviem vai vairāk bērniem, kopš 2014.gada praktiski nav vērojamas, un šis īpatsvars ir viens no zemākajiem ES valstu vidū.

Neskatoties uz to, ka indikatoru rādītāju analīze liecina par kopumā drīzāk sekmīgu virzību uz NAP2020 nosprausto mērķu sasniegšanu ģimenes politikas jomā, eksperti politikas attīstību vērtē kritiski. 71% PKC aptaujāto ekspertu progresu saistībā ar virzību uz tautas ataudzes mērķu sasniegšanu vērtē kā nesekmīgu vai drīzāk nesekmīgu un tikai 22% ekspertu uzskata, ka progress ir drīzāk sekmīgs.

Vēl kritiskāk tiek vērtēts progress attiecībā uz mērķi mazināt nabadzības risku ģimenēm ar bērniem – to kā nesekmīgu vai drīzāk nesekmīgu kopumā vērtējuši 76% ekspertu. Vispozitīvāk tiek vērtēta virzība uz ģimeniskas vai ģimenei pietuvinātas vides nodrošināšanu bērniem.

Galvenais iemesls tam, kāpēc jaundzimušo skaits nepieaug apbilstoši mērķa prognozēm, pēc ekspertu domām ir nepilnības ģimeņu ar bērniem atbalsta sistēmā. Tāpat tiek norādīts, ka nekonsekvence ģimeņu ar bērniem atbalsta politikā liedz uzticēties sistēmai un līdz ar to plānot vairāk par diviem bērniem. Vienlaikus eksperti min, ka jaundzimušo skaitu valstī ietekmē arī jauno ģimeņu emigrācija uz ārvalstīm, ekonomiskā nestabilitāte un nedrošība.

Lai mazinātu ģimeņu ar bērniem nabadzības risku un sekmētu dzimstību, tiek rosināts ne vien pārskatīt ģimenes valsts pabalsta apmēru par trešo un katru nākamo bērnu, bet arī atbalstīt instrumentus, kas varētu sekmēt ģimenes un darba dzīves savienošanu, tai skaitā nodrošināt pirmsskolas izglītības un aprūpes pieejamību, kā arī paredzēt stimulus tiem darba devējiem, kuri ieviesuši elastīgu darba laiku vai attālinātā darba iespējas.

Tāpat tiek rekomendēts uzlabot speciālistu, kuri strādā ar sociālās atstumtības riska ģimenēm, galvenokārt sociālo darbinieku un bāriņtiesu darbinieku zināšanas un prasmes darbam, veicināt speciālistu motivāciju, kā arī uzlabot institūciju savstarpējo sadarbību.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Ja tautai netraucē ārēji nelabvēlīgi apstākļi (karš, dabas katastrofas u.t.t.) tā ir spējīga dubultoties 20 gadu laikā!!!

  Latvijai ir vajadzīga stabila pārticība un pārliecība, drošība par rītdienu, tad viss būs kārtībā!!!

  Par to arī valsts vadītājiem jārūpējas.

 2. Ko tad mēs gribam panākt ar 21% PVN maizei un pienam? Vēl augstāka PVN likme šiem pārtikas produktiem visā pasaulē ir vienīgi pārtikušajā Dānijā!!

 3. Jāatbrīvo no nekustamā īpašuma nodokļa ģimenes vienīgais mājoklis,ko rosināja jau finanšu ministrs Einars Repše!

 4. Neapstāsimies pusceļā Atbildēt

  Jāturpina labi iesāktais: Jāatjauno neatkarīgas slimokases,jāsamazina PVN 21% likme bāzes pārtikas produktiem,jāpiemēro PVN 0% likme bērnu pārtikai,apaviem un apģērbam!

 5. Tas tāpēc, ka ZZS un Vienotība neatbalsta NA priekšlikumus par demogrāfijas stāvokļa uzlabošanu.

 6. Mana vienkārša cilvēka loģika piedāvā šādu secību: 1. Stabils darbs, cienīgas algas un sociālās garantijas Latvijas iedzīvotājiem; 2) šie primārie nosacījumi būs labvēlīgi veidoties ģimenēm un dzimt bērniem; 3) redzot sakārtotu Latviju, izbraucēji atgriezīsies. Bet pie mums ir otrādi – plāni par 2. un 3. punktu skrien pa priekšu, kamēr kā primārie redzamie nosacījumi netiek pienācīgi risināti. Un tad ir gan brīnums, ka ne “bērnu dzimšanas plāni”, ne “reemigrācijas plāni” negrib pildīties??

 7. Jāsoda valsts Glvenais Zootehniķis !

 8. nav bērnus, nav slolas, nebus vecākus, nebus valsti ? Bet bus NATO uz Latvijas zeme !

 9. ” tautas ataudze” – tas skan gandrīz kā “ganampulka palielināšana” .

 10. Jēziņ ! ….kāda utopija – iedomāties ka šādā veidā varēs ko panākt . Dzimstība nav atkarīga no naudas , tieši otrādāk – statistika liecina , ka neizglītotiem nabagiem dzimst vairāk bērnu .

Draugiem Facebook Twitter Google+