Latvijā
Politika

Ziņojums: Latvijas prezidenta likumdošanas kapacitāte ir ierobežota0


Rīgas pils atslēga
Rīgas pils atslēga
Foto – LETA

Valsts prezidents Latvijā savas izpildvaras funkcijas nepilda regulāri un aktīvi un tādēļ Valsts prezidents šīs vērtēšanas kārtas izpratnē neietilpst kategorijā “personas, kurām uzticētas augstākās izpildvaras funkcijas”, secināts Eiropas Padomes Pretkorupcijas starpvalstu grupas (GRECO) ziņojumā par korupcijas novēršanas un integritātes veicināšanu centrālajās valdībās (augstākās izpildvaras funkcijās) un tiesībaizsardzības iestādēs.

GRECO arī secinājusi, ka, lai arī Latvijas Valsts prezidents var iesniegt likumprojektus Saeimā, tomēr viņa likumdošanas kapacitāte ir ierobežota. “Atbilstoši pašreizējā Valsts prezidenta termiņam, viņa iniciatīvas saistībā ar likumdošanu tika uzskatītas tikai par likumu ideju vai konceptuālu izstrādi,” norādīts ziņojumā.

Runājot par veto tiesībām un tiesībām sasaukt referendumus par likumprojektiem, pašreizējais prezidents līdz šim ir noraidījis 11 likumprojektus, galvenokārt tādēļ, ka tajos pirms Saeimas galīgā lasījuma veiktas krasas izmaiņas.

“Atzinīgi vērtējot sabiedrības lielo uzticēšanos pašreizējam prezidentam un prezidenta birojam, GRECO tomēr aicina varas iestādes smelties iedvesmu no minētajiem komentāriem un ieteikumiem tiktāl, cik tie varētu būt piemēroti, lai stiprinātu Latvijas Valsts prezidenta biroja autoritāti un integritāti,” pausts ziņojumā.

LETA jau ziņoja, ka pērn no 11. līdz 15.decembrim Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) organizēja GRECO ekspertu uzņemšanu Latvijā. Vizītes mērķis bija novērtēt paveikto korupcijas novēršanā un profesionālās godprātības veicināšanā valdības un tiesībsargājošajās iestādēs.

LA.lv