×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
29. septembris, 2016
Drukāt

Ziņojums: Veci auto un malkas krāsnis bojā gaisu Rīgas centrā (20)

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas centrā iesaka ierīkot “zemo emisiju zonu”, neļaujot iebraukt automašīnām, kas vecākas par noteiktu gadu, vai ierīkot sastrēguma maksu, liecina uzņēmuma “Estonian, Latvian&Lithuanian Environment” izstrādātā “Rīgas pilsētas gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programma 2016.-2020.gadam”.

Programmā secināts, ka līdz 2020.gadam situācija būtiski neuzlabosies, bet paredzēts, ka gaisa piesārņojumu nedaudz samazinās plānoto transporta pārvadu būvniecība, kas paredzēta pēc 2020.gada. Tā ir Rīgas Ziemeļu koridora izbūve, Rīgas brīvostas savienojuma ar Austrumu maģistrāli izbūve, Imantas pārvada, kas savienotu Anniņmuižas bulvāri un ielu no Jūrmalas gatves līdz Jūrkalnes ielai, izbūve un Durbes ielas izbūve no Slokas ielas līdz Daugavgrīvas ielai.

Plāna izstrādātāji piedāvā vairākus scenārijus gaisa kvalitātes uzlabošanai pilsētā.

Pirmais scenārijs paredzētu “zemo emisijas zonu” ierīkošanu Rīgas centrā – te neļautu iebraukt automašīnām, kas vecākas par noteiktu gadu. Scenārijā tiek pieņemts, ka kopējā autotransporta skaits nemainās, bet mainās autoparka sastāvs, tas nozīmē, ka vecu automašīnu vietā tādā pašā skaitā centrā iebrauc jaunākas automašīnas. Plāna izstrādātāji gan atzīst, ka šī scenārija īstenošanas rezultātā autotransporta īpašniekiem rastos sociālekonomiskie zaudējumi, iegādājoties jaunus transportlīdzekļus vai pārejot uz sabiedriskā transporta lietošanu.

Otrs scenārijs paredz ieviest sastrēguma maksu, kas samazinātu autotransporta daudzumu Rīgas centrā par 20%. Tā rezultātā, ieviešot satiksmes ierobežojumus, samazinātos kopējais automašīnu skaits pilsētas centrā. Šī scenārija radītās izmaksas pašvaldībai tiktu segtas no iekasētās iebraukšanas maksas. Savukārt autotransporta īpašniekiem rastos papildu izdevumi autoceļa lietošanai vai sabiedriskā transporta lietošanai.

Trešais scenārijs paredz, ka tiek ieviesta “zemo emisiju zona”, bet paralēli tiek attīstīta infrastruktūra, veicinot iedzīvotājus izmantot citus pārvietošanās līdzekļus nevis nomainīt sev piederošo automašīnu uz jaunāku.

Plāna izstrādātāji gan norāda, ka šos trīs scenārijus var ieviest tikai tad, ja tiek izveidoti kvalitatīvi Rīgas centra apbraukšanas ceļi.

Tāpat piedāvāts risinājums nomainīt ar koksni kurināmās istabas krāsnis, kas ir vecākas par 16 gadiem. Ja vecās krāsnis nomainītu uz cietā kurināmā lokālajiem telpu sildītājiem, būtiski samazinātos gaisa piesārņojums pilsētā. Plānā norādīts, ka šis scenārijs radītu papildizmaksas jaunu istabas krāšņu iegādei, bet samazinātos iedzīvotāju tēriņi apkurei.

Pēdējais piedāvātais scenārijs paredz pieslēgt centrālajai siltumapgādei ēkas, kurās to ļauj izbūvētās siltumtrases. Centralizētā siltumapgāde ir efektīvs veids, kā novērst individuālās apkures radītā lokālā piesārņojuma izplatību. Šis scenārijs paredzētu papildizmaksas siltummezglu ierīkošanā vai paplašināšanā.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe aģentūrai BNS pastāstīja, ka ir noslēgusies gaisa kvalitātes uzlabošanas plāna sabiedriskā apspriešana un plāns ir iesniegts izvērtēšanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai. Pēc ministrijas izvērtējuma plāns tiks virzīts apstiprināšanai Rīgas domē.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. RD vajag sakārtot esošo savos malkas apkures īpašumos,jo īrnieks nevar uzlabot RD īpašumā un apsaimniekošanā esošos dzīvokļus ,ja šiem dzīvokļiem ir tikai apm.50 gadus vecas skrandas no nederīgas tehniskās dokumentācijas jeb inventarizācijas lietas. 10 gadus gaidām šo risinājumu ,bet saņemam tikai draudus neuzsākt pārbūvi bez atļaujas ,kuru paši ,būvvalde arī nedod(nav invent.lietas). Krāsnis ir ļoti vecas,apkures sistēmu nepārbauda gadiem , bet piestāda falšas, acīmredzami apšaubāmas lapeles ,ka pārbauda un lielus rēķinus. Gadījumā ,kad tomēr paši bija uzstādījuši vienu apkures krāsniņu kādā dzīvoklī, neveica darbības ko prasa ugunsdrošības noteikumi šādām krāsniņām.
  Elektrosistēmas arī neatbilst mūsdienu prasībām( jaudas, zemējumi) ,ir bīstami nolaistā stāvoklī.

 2. Šī sacerējuma autori piemirsuši netīrās Rīgas ielas, no kurām gaisā tik paceltas putekļu masas, Rīgas ostu, no kurienes jūras vēji ienes pilsētā ogļu u.c. putekļus, kā arī pilsētas domes nespēju risināt satiksmes problēmas pilsētā, kā rezultātā rodas transporta sastrēgumi un ar tiem saistītie gaisa piesārņojumi. Sabiedriskā transporta izmantošana, domes cenu politikas un neapmierinošās maršrutu plānošanas dēļ dēļ, iedzīvotājiem neatmaksājas ne cenu, ne ceļā pavadītā laika dēļ. Liekas, ka šis ir ieinteresētu aprindu pasūtījuma sacerējums ar mērķi kārtējo reizi izspiest no iedzīvotājie naudu par pašu nekompetenci un nespēju.

 3. Acimredzami ATKAL jauno auto lobijiem gribas nopelnit, NOMELNOJOT, APMELOJOT vecaka izlaiduma masinu lietotajus, jo VISI auto, kas iziet TA, lai cik veci tie butu, TIEK PARBAUDITI un ATBILST NORMAM!!!
  Ne jau vecums nosaka izmesu daudzumu, bet KONKRETA auti KONKRETS STAVOKLIS, jo, ka vecs auto var but maz braukts, jeb izcili uzturets, ta salidzinosi jauns var but lidz nemanai nodzits.
  Ta ka apgalvojumu par tiesi auto vecuma saistibu ar izmesu daudzumu IR MELI, DEMAGOGISKI un acimredzami orienteti PAVISAM CITU MERKU SASNIEGSANAI, atskiriba no deklaretajam rupem par gaisa tiribu, kas KARTEJO reizi parada, cik negodigi un angazeti ir ta sauktie zalie, kuri pasi nodarbojas ar netiru santazu, faktu sagrozijumiem un tos apmaksajuso biznesu lobesanu.

 4. tikai nanoūdens palīdzēs Atbildēt

  Izmazgās visas krāsnis, vecākas par sešpadsmit gadiem, būs viss štokos

 5. Nobela prēmija par šādiem “scenārijiem”. Interesanti, cik maksāja pētījums, kurā konstatēti tik negaidīti fakti par dūmu izcelsmes veidiem

 6. pati riga ir viena smirdosa mizkaste

 7. vis lielaka smirdona nak no saimes nama tur tie spragonas sak put

 8. “Ja vecās krāsnis nomainītu uz cietā kurināmā lokālajiem telpu sildītājiem…”

  Kas tie cietā kurināmā lokālajiem telpu sildītājiem? Kaut kāds jaunvārds? Google ar tādu vēl nav sastapies.

 9. Veciem cilvēkiem pārbaudīs, vai pakaļa gaisu nenolaiž.

 10. ļoti labas rekomendācijas lai biežāk mainītu automašīnas, un par tām modernajām malkas krāsnīm nesapratu – tad gruzdošs kurināmais mazāk piesārņo gaisu?

 11. Nau biku sagaajussi sviestaa,cūkģīmjiem vairs gaisa nav,varbuut jāsāk par to maksaat?

 12. Rīgas siltuma pasūtījuma raksts,vai?

 13. Minētais ekspertu kantoris “Latvian&Lithuanian Environment” veco auto vietā uzdāvinās rīdziniekiem jaunus auto.Lai veco automašīnu vietā pilsētas centrā iebrauc jaunākas automašīnas un ieteiks rīdziniekiem malkas vietā turpmāk izmantot daudz cietāku kurināmo-akmeņogles! Bet,varbūt,tieši šo centra apbraukšanas ceļu trūkums un tādēļ daudzie sastrēgumi ir īstais iemesls sliktajai gaisa kvalitātei? Bet tad jau nebūs iemesla aplikt rīdziniekus ar kārtējo nodokli,kas tagad ir kļuvis jau par modes lietu!

 14. vispirms Dienvidu tildu lai nobeidz,citādi BRASLAS IELA JAU IR PIPEC.. ARĪ MUMS BOJĀ GAISU TĀS VISAS LIELĀS MISKASTES KURAS IET GARĀM!!!!
  NOJAUCA VESELU LĒRUMU MĀJAS JAU GADI 3.ATPAKAĻ.,GAN Braslas iela 4.mājas,gan Dzelzavas iela arī ja nemaldos mājas 4 un viss stāv uz vietas,tilts nav nobeigts!!!
  Labāk padomājiet lai cilvēka labklājība celtos un cilvēki neizjustu dikomfortu,neviss ķērušies klāt,lai kārtē x cilvēkus drāztu!

 15. Kādus vēl expertus? Vai nav vēl skaidrs – Ušītis ar saviem krievvalodīgajiem bojā gaisu!

 16. skarbās reņģēdāja rūpes Atbildēt

  Kurināsim ar elektrību – tai šobrīd, pateicoties tirgus atvēršanai, ir visizdevīgākā cena! Un jaunam Leksusam jāsazog, bet veco golfiņu jānotirgo lauciniekiem, jo šiem par izplūdes gāzēm galva nesāp. Viņiem galva sāp par balonu gāzēm, bet tas jau ir pavisam cits stāsts …

 17. Gaisa kvalitāti bojā ostas ogļu termināls

 18. Gaisa kvalitāti bojā ostas ogļu termināls, ..!!!

 19. Jā . kāds aizmirsa auto ar dizeļmotoriem – uz tālceļiem jau labi, bet rīgas korķos uzgāzēt ar melniem dūmiem vel labāk… projekta autori laikam nav ne reizes iejutušie kājamgājēja lomā un Rīgas centrā saņemot melnu dūmu mutuli sejā…

 20. Līdz kuram datumam jānojauc malkas krāsns?

Draugiem Facebook Twitter Google+